Koszyk 0
Opis:
Celaena Sardothien, zabójczyni znana na całym kontynencie, wyrusza w podróż, która ma odmienić jej życie. Okaleczona i upokorzona przez swojego Mistrza, zostaje wysłana na szkolenie daleko na południe, do sessiz suikast – okrytych złą sławą Milczących Zabójców. By wypełnić zadanie, Celaena musi zdobyć list polecający od samego Niemego Mistrza, a nie będzie to łatwe zmuszona będzie stawić czoła nie tylko morderczym przygotowaniom ... ale również zabójczemu dla przybysza z dalekiej północy pustynnemu klimatowi. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Sarah J. Maas
  • 1
  • 136
  • 202
  • 136
  • 978-83-7747-987-2
  • 9788377479872
  • ZBATF

Recenzje czytelników

"Cały świat gdzieś znikł, pozostał jedynie piasek i wiatr."

Ocena:
Autor:
Data:
Celaena Sardothien po wydarzeniach z poprzedniej opowieści, "Zabójczyni i władcy piratów", zostaje ukarana przez swojego mistrza i opiekuna, Arobynna, za okazane nieposłuszeństwo. Jednakże na karze cielesnej się nie kończy, dziewczyna bowiem zostaje wysłana na Czerwoną Pustynię, do samego Mistrza Milczących Zabójców. Ma ona odbyć u niego naukę w ciągu miesiąca i wrócić z listem polecającym. Na miejscu okazuje się jednak, że Niemy Mistrz nie uczy każdego, a tylko tych ... którzy na to zasłużą. Czy zabójczyni uda się zwrócić jego uwagę i rozpocząć szkolenie, nawet jeśli w twierdzy są osoby czekające na tę możliwość pięć lat? Dodatkowo Celaena szybko przekonuje się, że twierdza nie jest takim spokojnym miejscem, jak mogłoby się wydawać. Bowiem pewien władca pobliskiego miasta, lord Berick, stale napada na zabójców, chcąc się ich pozbyć i przejąć ich ziemie. Czy dziewczynie uda się spełnić warunki narzucone przez Króla Zabójców Północy i wrócić do domu, zanim konflikt przejdzie w otwarte starcie? Przekonajcie się.

"Cały świat gdzieś znikł, pozostał jedynie piasek i wiatr."[s. 9]

Kolejne opowiadanie ze świata "Szklanego tronu" jest jeszcze lepsze od poprzedniego. Ukazuje, że nawet posiadając szczególne względy u Króla Zabójców, Celaena musi liczyć się z jego gniewem. Dziewczyna po ostatnich wydarzeniach czuje się trochę zagubiona. Będąc w twierdzy Milczących Zabójców nadal przeżywa strach i gniew, które wzbudziła w niej wymierzona kara. W pewnym stopniu obawia się wrócić do domu, gdyż boi się zmian, które zaszły. Jednakże z każdym dniem także odczuwa brak jej ostatniego towarzysza wyprawy, Sama, oraz obawia się o jego stan zdrowia, gdyż gniew Arobynna zapewne znalazł ujście także na nim.

Można zauważyć, jak zmieniło się podejście Celaeny do Sama, od ostatnich wydarzeń. Dziewczyna poświęca mu więcej myśli, niż dotychczas i nieświadomie przywiązuje się do niego. I chociaż nie jest on czynnym bohaterem tej opowieści, to jednak niejednokrotnie zostaje wspominany, a czytelnik zauważa rozwijającą się relację między tą dwójką. Wątek ten jest budowany przez autorkę z należytą uwagą i ostrożnością. Powoli dawkuje ona informacje na temat związku między Samem a Celaeną, podsycając nasz apetyt. A, jak wiadomo ze "Szklanego tronu", relacje tej dwójki znacząco wpłyną później na samą zabójczyni i możliwe, że odegrają większą rolę w jej późniejszym pojmaniu.

"Po raz pierwszy od bardzo, bardzo dawna miała wrażenie, że znalazła miejsce, które mogła potraktować jak własne; miejsce, w którym mogła nauczyć się czegoś więcej niż tylko sztuki oszukiwania i odbierania życia."[s. 109]

Autorka po raz kolejny zachwyca i oczarowuje czytelnika. Poziom opowieści jest równie dobry, co i poprzednich pozycji, których akcja dzieje się w tym świecie. Cieszę się, że została zachowana ciągłość pomiędzy nowelkami, dzięki czemu przeszłość Celaeny nabiera wyraźniejszych kształtów. Książkę czyta się bardzo szybko i przyjemnie, a po jej zakończeniu ma się ochotę na więcej. Ja już nie mogę doczekać się kolejnej pozycji o przygodach Zabójczyni Adarlanu i nie potrafię zdecydować, czy wolałabym nadal zgłębiać jej przeszłość, czy zacząć odkrywać przyszłość. Obie bowiem są równie fascynujące i wciągające.

Książkę "Zabójczyni i Czerwona Pustynia" polecam miłośnikom Celaeny Sardothien, jak i pióra samej autorki - Sarah J. Maas. Nowelki oczywiście można czytać osobno, jednak najlepiej zachować ich kolejność, aby nie stracić ważnych wydarzeń, wpływających na dalsze losy zabójczyni. Osoby, którym spodobał się "Szklany tron" nie mogą pominąć tych opowieści, wyprzedzających go zdarzeniami. Są one bowiem cennym uzupełnieniem historii Celaeny, które warto poznać.

"Przez moment miały pod sobą jedynie pustkę i ze wszystkich stron otoczyła je śmierć."[s. 79]
___
http://ruczek.blogspot.com/
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Wrogów poznaje się w dostatku

Ocena:
Autor:
Data:
Maas w „Zabójczyni i Czerwona Pustynia” po raz kolejny zabiera czytelnika na przygodę z Zabójczynią Adarlanu – postacią stworzoną zarówno według klasycznych wzorców i nowatorskich pomysłów autorki. Sam świat został wykreowany podobnie – pełen rozmaitych frakcji, państw, narodów i kultur. A historia pozornie błaha, dostarcza niezapomnianych wrażeń, a miejscami pozwala czytelnikowi się uśmiechnąć.

Pisarka dba o to, żeby nie zrazić do swojej historii nikogo. Stara się zadbać o to ... aby każdy znalazł w lekturze coś dla siebie – pokaźna ilość humoru: od czarnego po abstrakcyjny; realia przedstawiona w malowniczy, realistyczny sposób; bohaterowie o przeróżnych cechach, osobowościach i stylu zachowania.

Jeżeli chodzi o historię, autorka sprawiła, że nie traci ona spójności z poprzednią, ale jednocześnie wprowadza całą paletę zmian i nowości. Uchyla rąbka tajemnicy odnośnie własnego świata, przedstawia po krótce sytuację geopolityczną i całą problematykę z nią związaną. A ta, nie dość, że znakomicie odwzorowana i intrygująca, to jeszcze zachowująca odpowiednią formę.

Nowela napisana została zgrabnym, czytelnym językiem, styl – podobnie jak narracja – jest lekki, z sugestywnymi opisami i należytym oddaniem sytuacji, gdzie autorka nie jest przesadnie staranna, za to daje okazję wyobraźni czytelnika do działania. Ale przede wszystkim, nowela jest bardziej rozbudowana od poprzedniczki, posiada więcej wątków, szerszą problematykę oraz bardziej skomplikowaną intrygę.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena