Koszyk 0
Opis:
"Zabójca z miasta moreli to wielowątkowa opowieść o Turcji rozdartej między Wschodem a Zachodem, islamem a islamofobią, przesiąkniętej konserwatyzmem i ponowoczesnością, tęsknotą za Europą i eurosceptycyzmem. W każdym z reportaży Szabłowskiego ważą się czyjeś losy, każdy bohater ma okazję przemówić pełnym głosem, opowiedzieć swoją historię, nierzadko zadziwiony własną odwagą, którą wyzwolił w nim polski reporter. Imigranci z Afryki, młode dziewczyny uciekające przed widmem zabójstw honorowych ... Ali Agca - to zaledwie ułamek bajecznie kolorowego, choć niekoniecznie bajkowego korowodu, który prowadzi nas w głąb Turcji, do serca narodu, który - zainfekowany europejskością - gubi swój miarowy, tradycyjny rytm. "Witek, rocznik 1980, stał się gazetowym specjalistą od nietypowych zadań. Dotarł do rodziny Ali Agcy, był wodzirejem na bezalkoholowym weselu, z al Dżazirą robił program o polskiej lustracji. Niedawno jako pierwszy autostopowicz przemierzył nowe państwo - Kosowo. Ale jego miłością jest Turcja, którą poznał jeszcze jako student, a dziś przemierza jako reporter ''Gazety'', opisując jej jasne i ciemne strony, od honorowych zabójstw po rewolucję seksualną". Paweł Goźliński "To książka o tym, jak niewygodnie jest stać w rozkroku. Nie jest to jednak poradnik fitnessowy, jeno porywająca opowieść o życiu pomiędzy dwoma nieprzystającymi światami". Jacek Hugo-Bader "Witold Szabłowski pisze o Turcji tak jak ja bym chciał pisać, gdybym znał się na Turcji". Mariusz Szczygieł "Nareszcie! Nareszcie ktoś przywiózł coś ciekawego z Turcji. I nie w torbie, a w głowie. To się świetnie czyta! Przy okazji odkryłem, jak niewiele różnię się od Turka. Głównie tym, że Turek uważa, że Sobieski przegrał pod Wiedniem. Reszta tureckiej megalomanii jest polska. Tylko mniejsza". Krzysztof Krauze Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Czarne
 • miękka
Mniej Więcej
 • Witold Szabłowski
 • 2010
 • 0
 • 208
 • 195
 • 125
 • 97883-7536-2107
 • 9788375362107
 • Z5298

Recenzje czytelników

Turcja: wspomnienia i miasto

Ocena:
Autor:
Data:
Zbiór reportaży Witolda Szabłowskiego to spojrzenie na współczesną Turcję rozdartą między Wschód i Zachód, między dążeniem do wstąpienia do UE a tradycją lokalną. Autor doskonale porusza tematy związane z historią Turcji (fascynację Ataturkiem) , religią (kwestia honorowych zabójstw głównie wśród Kurdów). Interesuję się również problemami młodych ludzi uwikłanych w panujące standardy życia, a związanych z rewolucją seksualną, która w Turcji jest próbą obejścia obyczajów uznanych od wieków ... Pisarz przytacza rozmowy, jakie przeprowadził z bohaterami poszczególnych reportaży, którzy choć są zwykłymi ludźmi, często okazuję się, że zapłacili wysoką cenę za normalne życie. Autor nie naciska na rozmówców, jest świadomy, że pewnych granic nie wolno mu przekraczać, że jest tylko gościem, który może się przyglądać, ale nie interweniować. Turcja z jego perspektywy jest jednocześnie zamknięta i otwarta, leży pomiędzy, jak most nad Cieśniną Bosfor łączący Azję z Europą.

Książka ta jest pozycją obowiązkową dla każdego, kto chce się wybrać do Turcji, niezależnie czy ma na celu popularne kurorty wakacyjne, czy mniej wypoczynkowe cele podróży. Żaden przewodnik tak dokładnie nie pokazuje spojrzenia mieszkańców tego kraju zróżnicowanego pod względem kulturowym.

Dodatkowym smaczkiem może być historia poety o polskich korzeniach-Nazima Hikmeta, który jest dziś jednym z bardziej poczytnych autorów w Turcji,a którego perypetie życiowe mogłyby stanowić inspirację dla scenariusza filmu co najmniej sensacyjnego.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Świetna lektura!

Ocena:
Autor:
Data:
I zakochanym w Turcji, i tym, co tam nigdy nie byli, polecam! czyta się w 2 godziny, a potem żal, że już się skończyło.
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena