Koszyk 0
Opis:
Wielotygodniowy numer 1 na liście bestsellerów „New York Timesa”! 1,5 miliona egzemplarzy sprzedanych w USA! Kto stał za śmiercią generała Pattona w grudniu 1945 roku? George S. Patton junior, agresywny, zdeterminowany, jeden z najbardziej kontrowersyjnych dowódców II wojny światowej. Wieczny wojownik, błyskotliwy strateg, bezwzględnie szczery, często obcesowy. Stał się niewygodny dla polityków ... gdy 8 maja 1945 roku, w dniu zakończenia wojny w Europie, zaszokował słuchaczy na konferencji prasowej, ogłaszając, że: „Będziemy potrzebowali nieustającej pomocy Wszechmogącego, jeśli mamy żyć na jednym świecie ze Stalinem i jego morderczymi zbirami (…). Pokonaliśmy jednego wroga ludzkości, ale umocniliśmy drugiego, znacznie gorszego”. Kilka miesięcy później, tuż przed powrotem do Stanów Zjednoczonych, Patton zginął na skutek tajemniczego wypadku samochodowego. Przez ponad 70 lat podejrzewano, że jego śmierć nie była przypadkowa. Na kartach Zabić Pattona autorzy opisują potężnych wrogów, którzy mogli usunąć niewygodnego generała. Bill O’Reilly, wielka gwiazda telewizji Fox News, i historyk Martin Dugard opisują wkład generała George’a S. Pattona juniora w zwycięstwo aliantów i rolę, jaką jego 3. Armia odegrała w pokonaniu III Rzeszy. Pokazują też, że na polu polityki Patton musiał stawić czoło przeciwnikom znacznie groźniejszym i bezwzględnym niż na polach bitew. Śmierć Pattona, zaciekłego wroga komunizmu i imperialnych ambicji Rosji, zyskuje obecnie niebezpiecznie aktualne znaczenie. Słowa z maja 1945 roku: „Dzisiaj powinniśmy powiedzieć Rosjanom, że mają iść w cholerę, zamiast ich słuchać, kiedy nam mówią, że mamy się cofnąć”, są niestety znów na czasie. Tym bardziej warto poznać kulisy tajemniczej śmierci generała Pattona. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Rebis
 • twarda
Mniej Więcej
 • Bill O'Reilly, Martin Dugard
 • 2015
 • 1
 • 388
 • 230
 • 153
 • 9788378187349
 • 9788378187349
 • ZCNYR

Recenzje czytelników

Anioł wojny

Ocena:
Autor:
Data:
W miarę odkrywania utajnionych w archiwach dokumentów z czasów II wojny światowej, następuje odkłamywanie faktów dotyczących najważniejszych wydarzeń i postaci tego okresu. Akurat generał George S. Patton jest postacią-ikoną nie tylko nowoczesnego dowodzenia w walce, ale nurtu politycznego, który podczas II wojny światowej przegrał. Prowadzona przez generała armia odniosła sukces militarny ... ale ludzie na najwyższych stanowiskach w Stanach Zjednoczonych postanowili dogadać się ze Stalinem i zmarginalizować wszystkich, którzy by temu układowi zagrażali. Patton nie mógł tego znieść, więc stopniowo pozbawiano go wpływu na armię. A był wówczas ostatnią nadzieją także dla Polaków, którzy czekali po 1945 roku na wyzwolenie z sowieckiej okupacji. Najnowsze publikacje dowodzą tezy, że Pattona zamordowano w upozorowanym wypadku samochodowym, aby nie przeszkadzał w podziale świata między imperia: USA i ZSRR. Tytuł tej pozycji może być mylący. Autorzy nie tyle skupili się na sensacyjnych przyczynach śmierci generała, bo zrobił to o wiele dokładniej Robert K Wilcox w książce "Cel Patton", ile na przedstawieniu w formie fabularyzowanej historii wojennej Pattona w Europie aż do momentu śmierci. Zobrazowali tło wydarzeń wojennych i politycznych. Co ciekawe, książka przedstawia równolegle losy pojedynczych żołnierzy, jak i decydujące momenty z życia wodzów świata, decydujących wówczas o życiu albo śmierci setek tysięcy ludzi. Opisane historie scala jeden człowiek - Patton, który jest zarazem rozgrywającym na tej wojnie jak i ofiarą układu, którego konsekwencje odczuwamy do dziś. Konstrukcja opowieści przypomina formę, z której czerpie Bogusław Wołoszański. Czyta się to szybko, sposób ujęcia tematu jest ciekawy mimo popularnonaukowej formy. Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

O Pattonie czytać warto zawsze.

Ocena:
Autor:
Data:
Patton.

Najlepszy amerykański generał czasu II Wojny Światowej. Do tego szczery do bólu i niezwykle pewny siebie. Wielkie ego? Chyba nie ... . Bryczesy, buty do konnej jazdy, kurtka i colt przy pasie.

Bali się go wszyscy. Dosłownie. Od Stalina przez Hitlera i swoich. Dlatego właśnie autorzy w swojej książce próbują wyjaśnić, kto też mógł chcieć go zabić. Trochę taka spiskowa teoria dziejów. Nie wiem. Nie znam się.

Może to był tylko zwykły wypadek ...

Książka daleka od historycznego opracowania. Raczej reporterskie spojrzenie , próba śledztwa? Momentami nieco spłycona, ale czyta się jednym tchem.

Na okładce typowo amerykańska informacja: tyle, a tyle sprzedanych egzemplarzy i jak długo na liście bestselerów . Po raz kolejny okazuje się, że nie wiele to musi znaczyć.

Na drugi dzień po tym, gdy zamknąłem książkę przeczytawszy ostatnią stronę, stwierdziłem, że jest jednak dobra. Przecież ktoś, kto czyta o Pattonie pierwszy raz właśnie taką książkę powinien wziąć w dłonie i zasiąść do czytania.

Pamiętam doskonale rolę Georga C. Scotta w filmie "Patton". Genialna. Zresztą oskarowa.

Nie będę ukrywał. Podziwiam Pattona. Był wielki. To on właśnie chciał pogonić "Mongołów" do Moskwy i wygonić ich z Europy już wiosną 1945 roku. Nikt go jednak nie słuchał.

No to teraz mamy tak jak mamy.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena