Koszyk 0
Opis:
Zabić drozda to wstrząsająca historia o dzieciństwie i kryzysie sumienia. Poruszająca opowieść odwołuje się do tego, co o życiu człowieka najcenniejsze: miłości, współczucia i dobroci. Lata trzydzieste XX wieku, małe miasteczko na południu USA. Atticus Finch, adwokat i głowa rodziny, broni młodego Murzyna oskarżonego o zgwałcenie biednej białej dziewczyny Mayelli Ewell. Prosta sprawa sądowa z powodu wszechpanującego rasizmu, urasta do rangi symbolu ... W codziennej walce o równouprawnienie czarnych jak echo powraca pytanie o to, gdzie przebiegają granice ludzkiej tolerancji. Czytaj dalej >> << Zwiń
  • Rebis
  • miękka
Mniej Więcej
  • Harper Lee
  • 2006
  • 1
  • 422
  • 83-7301-547-7
  • 9788373015470
  • L1856

Recenzje czytelników

Zabić wiarę w ludzi

Ocena:
Autor:
Data:
Lata trzydzieste XX wieku na południu Stanów Zjednoczonych to okres w którym rasizm był czymś powszechnym i właśnie tam przenosi nas autorka powieści. Do prowincjonalnego miasteczka, gdzie oczami kilkuletniej dziewczynki poznamy tamtejszą społeczność oraz jej zwyczaje. Skaut, bo tak ma na imię narratorka książki, jej brat Jem oraz ich przyjaciel Dill to trójka dzieci ... które poza chodzeniem do szkoły spędzają beztrosko czas na zabawach a w szczególności na próbie poznania tajemnicy jednego z ich sąsiadów, który nigdy nie opuszcza swojego domu. Nad dwójką rodzeństwa czuwa Atticus Finch, ojciec a zaraz ich autorytet oraz szanowany w mieście adwokat. Szanowany do dnia w którym przychodzi mu podjąć się najtrudniejszej w swoim życiu sprawy a mianowicie obrony czarnoskórego mężczyzny oskarżonego o gwałt na białej kobiecie. Dziecięce zabawy ustępują miejsca ciekawości, rodzą się pytania, na które odpowiedzi zaczynają budować nowe spojrzenie na świat w jakim funkcjonują dorośli. Pytania które każdy z nas powinien sobie sam zadać.
Harper Lee napisała w swoim życiu tylko jedną powieść i jest ona najlepszym dowodem na to, że liczy się jakość a nie ilość. Wydana w 1960 roku, rok po publikacji nagrodzona Nagrodą Pulitzera a dwa lata później nakręcono na jej podstawie film wyróżniony trzema Oscarami i Złotymi Globami. Jednak oczywiście to nie nagrody oddają wartość powieści. „Zabić drozda” miało za zadanie otwarcie oczu amerykańskiemu społeczeństwu w czasach, gdy rasizm wciąż był na porządku dziennym jednak nie oznacza to, że tylko mieszkańcy tego kraju znajdą na jej stronach coś wartościowego. Treść przepełniona pytaniami o tolerancję i granice ludzkiej moralności nadaje jej charakter ponadczasowy. Określenie dosyć banalne i używane wielokrotnie przy różnych okazjach, jednak ciężko mi znaleźć inne i bardziej trafne stwierdzenie. Wydawałoby się, że nawarstwienie tylu górnolotnych określeń prowadzi do tego, że książka jest trudna w odbiorze a okazuje się, że jest wręcz przeciwnie. Świat opisywany słowami Skauta ma znamiona dziecięcej radości, żartów i sprawia, że czytanie jest czystą przyjemnością. Jednocześnie po skończeniu ostatniej strony ciężko ją tak po prostu odłożyć na półkę bez chwili refleksji.
Bez dwóch zdań „Zabić drozda” jest niesamowitą powieścią i mogę ją z czystym sumieniem polecić każdemu. Naprawdę warto przeczytać.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Biała Niesprawiedliwość, Czarna Niewinność

Ocena:
Autor:
Data:
"Zabić drozda" to jedna z najpopularniejszych, najczęściej czytanych, ocenianych i omawianych książek współczesnej literatury. Powieść społeczno-obyczajowa amerykańskiej pisarki, która otrzymała za nią jedno z największych literackich odznaczeń w postaci Nagrody Pulitzera. Zawiera wątki autobiograficzne, przedstawia życiowe mądrości i porusza jeden z największych problemów w historii ludzkości. Książka o prostej, ale niezwykle wymownej fabule ... która trafiła głęboko do świadomości wielu Amerykanów i nie pozostawia obojętnym żadnego czytelnika, który po nią sięgnie.


Akcja powieści toczy się w latach 30. XX wieku, w fikcyjnym amerykańskim miasteczku Maycomb, gdzie mieszka rodzina Finchów. Atticus Finch - adwokat i głowa rodziny, Jeremy 'Jem' Atticus Finch - jego syn, i Jean 'Skaut' Louise Finch - córka. Obserwujemy dzieciństwo obojga młodych bohaterów, którzy wiodą spokojne życie bez matki, ale pod czujnym okiem cnotliwego ojca. Widzimy jak dojrzewają, bacznie obserwują, co się wokół nich dzieje, jak postępuje ojciec, jak postępują inni mieszkańcy miasteczka, zadają pełno pytań, analizują odpowiedzi, porównują sytuacje, wyciągają wnioski z każdej nauki, poznają świat z każdej możliwej strony. Szczególną ich uwagę zajmuje tajemniczy syn sąsiadów, który nigdy nie wychodzi z domu, więc wspólnie z Charlesem Bakerem Harrisem, czyli kumplem Dillem, próbują go w jakiś sposób z tego domu wyciągnąć.

(...)

Książka Harper Lee przypomina mi bardzo twórczość uwielbianego przeze mnie Johna Steinbecka. Tu też mamy małe, prowincjonalne amerykańskie miasteczko, mocno osadzoną w nim społeczność, która jest często biedna i zacofana, prostą fabułę, wyrazistych bohaterów, pełno wartości i życiowych mądrości, przemyśleń, niewyolbrzymionych problemów. I na tym tle pokazuje problem, czyli rasizm i małomiasteczkową ignorancję, która nie pozwala spojrzeć na krzywdę ludzką w odpowiednim świetle i w odpowiedni sposób zareagować. Nie napiszę na temat tej książki niczego, o czym by się już wcześniej nie napisało i powiedziało. Sfilmowana, uhonorowana najważniejszą z nagród, poruszająca, wartościowa, nieskazitelna, piękna. Wprawiła w zachwyt i wprawiać będzie wiele pokoleń. Jeśli ktoś jeszcze nie czytał, to serdecznie polecam. ;)

"Odważny jest ten, kto wie, że przegra, zanim jeszcze rozpocznie walkę, lecz mimo to zaczyna i prowadzi ją do końca bez względu na wszystko"

Całość recenzji na: http://swiat-bibliofila.blogspot.com/2015/12/zabic-drozda-harper-lee-recenzja.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena