Koszyk 0
Opis:
Wszystko wskazuje na to, że zakochali się w sobie na wystawnym balu maskowym zorganizowanym w wiedeńskim pałacu w 1894 roku. Arcyksiążę, bratanek panującego cesarza Austrii i piękna dziewczyna ze zubożałej arystokratycznej rodziny. Ich miłość nie mogła zyskać akceptacji cesarskiego rodu, ale para odważnie zdecydowała się walczyć z konwenansami. Książka Grega Kinga i Sue Woolmans odsłania kulisy jednego z najgłośniejszych romansów Europy przełomu wieków ... Pasjonująca opowieść o zakazanej miłości na cesarskim dworze zmienia się jednak w trzymający w napięciu thriller. Atmosfera w Europie zaczyna gęstnieć, dochodzi do serii politycznych zamachów, a groźba wojny staje się coraz bardziej realna. Zakochani nie wiedzą, jakie niebezpieczeństwo im grozi, gdy latem 1914 roku wybierają się w podróż do Sarajewa. W 100. rocznicę wybuchu I wojny światowej autorzy odkrywają nowe fakty związane z postaciami, których śmierć przesądziła o rozpoczęciu jednego z największych konfliktów zbrojnych w dziejach. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Znak
 • miękka
Mniej Więcej
 • Greg King, Sue Woolmans
 • 2014
 • 1
 • 400
 • 235
 • 155
 • 978-83-240-2504-6
 • 9788324025046
 • ZBCQ5

Recenzje czytelników

WARTO !!

Ocena:
Autor:
Data:
Następca tronu jednej z najstarszych i najszacowniejszych monarchii Europy zakochał się w bezposażnej czeskiej hrabiance... Zakochał się tak bardzo, że postawił na szali wszystko, byle tylko móc się z nią ożenić.. Te czternaście lat małżeństwa z Zofią to był zdecydowanie najszczęśliwszy okres w jego życiu.

Książka, przedstawia historię najpiękniejszej pary z Europy: Zofii i Ferdynanda, a także ich trójki dzieci. Ich związek to zakazany romans, później małżeństwo, rodzina ... problemy z którymi się borykali i codzienne trudne życie.
Trafia w nasze ręce dobra ksiązaka z literatury historycznej - mądra, przystępnie napisana, opartąa na bogatym materiale źródłowym
Wzrusza i naucza.Polecam !!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Wciągająca lektura

Ocena:
Autor:
Data:
Opierając się na niepublikowanych listach, rozmowach z potomkami i nieznanych wcześniej źródłach, Greg King i Sue Woolmans opowiadają w książce "Zabić Arcyksięcia" prawdziwą historię tragicznego romansu i brutalnego zabójstwa, które wywołało I wojnę światową.

Lato 1914 roku. W Europie dominują 3 wielkie imperia: Niemcy, Rosja i Austro-Węgry. Cztery lata później wszystko znika w chaosie I wojny światowej. Jedno zdarzenie spowodowało konflikt ... Dwa pociski wystrzelone w Sarajewie nie tylko zakończyły historię miłosną, ale także doprowadził do wybuchu wojny.

"Zabić arcyksięcia" łączy w sobie historię rodziny królewskiej, romansu i mordu politycznego. To poruszający portret końca pewnej epoki. Sto lat po tym wydarzeniu ta publikacja oferuje zaskakującą prawdę o zabójstwie w Sarajewie, ujawnia współudział Serbii i bada pogłoski o spisku i oficjalnych zaniedbaniach. Wydarzenia w Sarajewie skazały dzieci zamordowanej pary do życia na wygnaniu, w nazistowskich obozach koncentracyjnych. Ich sytuacja to echo okropności rozpętanych przez śmierć rodziców. "Zabić arcyksięcia" ukazuje historię miłości zniszczonej przez morderstwo, rewolucję i wojnę.

Ta książka pokazuje kim byli Franciszek Ferdynand i Zofia. Greg Kimg i Sue Woolmans zaprezentowali nam doskonałą podwójną biografię austriackiego arcyksięcia i jego żony czeskiego pochodzenia, która pozwala nam ujrzeć ich jako prawdziwych ludzi: mężczyznę i kobietę z różnych środowisk, którzy spotkali się, pokochali, pobrali się, mimo ogromnych trudności i wiedli szczęśliwe życie rodzinne z trójką dzieci, dopóki nie zostali zamordowani w swoją 14. rocznicę ślubu.

Franciszek Ferdynand pierwotnie miał bardzo małe szanse aby stać się sławnym. Był bratankiem cesarza Franciszka Józefa, jednym z kilkudziesięciu arcyksiążąt z dynastii Habsburgów. Jako dziecko był bardzo chorowity. Inteligentny, ale nieśmiały i nieufny wobec innych, trudno było mu nawiązywać bliskie przyjaźnie. Kiedy syn cesarza - książę Rudolf popełnił samobójstwo w 1889 roku Franciszek Ferdynand został zmuszony do odegrania ważnej roli. Miał ożenić się i mieć dzieci, które pewnego dnia będą rządzić Imperium. Jednak nasz bohater poznał i zakochał się w hrabiance Zofii Chotek. Była jego ideałem, ale jej rodzina nie została uznana za wystarczająco dobrą w oczach dla Habsburgów. Po długich negocjacjach młodzi dostali pozwolenie na ślub z zastrzeżeniem, że Zofia nie będzie cesarzową a ich dzieci nie będą miały prawa do tronu.

King i Woolmans wykonali mistrzowską robotę odtwarzając życie arcyksięcia i jego wybranki. Podobało mi się czytanie o ich wczesnym życiu i rożnych przeciwnościach, które musieli przejść, zanim wreszcie pozwolono im na ślub. Szczegóły ich pamiętnej podróży do Sarajewa były mi znane, ale King i Woolmans dodali wiele ludzkich akcentów towarzyszących temu wydarzeniu. Uważam, że końcowe rozdziały, które przedstawiają co się stało z dziećmi tej pary są najbardziej fascynujące. Sophie, Max i Ernst zostali osieroceni, wojna i rewolucja zdziesiątkowała ich dziedzictwo, wylądowali w hitlerowskich obozach koncentracyjnych. Jednak mimo wszystko starali się przetrwać, żyć z godnością, robić wszystko, aby uczcić pamięć rodziców.

To bardzo czytelna, ciekawa publikacja. Wzbogacona o wiele czarno-białych starych fotografii. Z bogatą bibliografią. Czytelnik z pewnością nie pozostanie niewzruszony historią arcyksięcia i jego żony. Ich los jest prawie tak tragiczny jak Romanowów. Po raz kolejny przekonałam się, że literatura faktu jest bardziej dramatyczna i fascynująca od fikcji. Nigdy nie wiadomo, co by się zdarzyło gdyby ta para nie pojechała do Sarajewa tego pamiętnego czerwcowego dnia roku 1914. Czy losy świata potoczyłyby się inaczej gdyby przeżyli?
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena