Koszyk 0
Opis:
Marie Heaney kreśli przed czytelnikiem barwne historie celtyckich bohaterów, opowiada również o pierwszych chrześcijanach w Irlandii. To szerokie spojrzenie pozwala poznać fascynujące dziedzictwo minionych wieków, które leży u podstaw tożsamości wyspy. Zebrane w tej książce podania przez wieki były przekazywane z ust do ust. W średniowieczu zostały spisane, dzięki czemu nawet dziś możemy wkroczyć do świata pełnego wojowników, królów i magów.
 • Znak
 • miękka
Mniej Więcej
 • Marie Heaney
 • 2014
 • 2
 • 302
 • 206
 • 144
 • 978-83-240-2166-6
 • 9788324021666
 • ZBCM8

Recenzje czytelników

Książka dla miłośników podań, legend i mitów irlandzkich

Ocena:
Autor:
Data:
Zawsze lubiłam poznawać legendy i mity. Uważam, że wiekowe podania są wspaniałym źródłem wiedzy o wierzeniach i życiu ludzi, którzy już dawno odeszli. Historia dostarcza nam wiedzy naukowej o minionych czasach, legendy i mity umożliwiają czytelnikom zbliżenie się do natury dawnych mieszkańców danego kraju.

„Za dziewiątą falą. Zbiór legend Irlandzkich” to książka, która przybliża czytelnikowi podania irlandzkie. Publikacja jest zbiorem opowieści o protoplastach Irlandczyków ... o niezwykłych bohaterach i mitycznych władcach tego kraju, przybliża nam również trójkę świętych patronów tego państwa.

Autorka zdecydowała się przybliżyć czytelnikom trzy cykle legend: cykl mitologiczny, ulsterski i feniański. Opowieści zebrane przez Marie Heaney przedstawiają historię mitycznych półbogów zamieszkujących Irlandię, opowiadają o niezwykłych rycerzach, dla których honor bywał ważniejszy niż lojalność wobec przyjaciół. W legendach nie brak miejsca dla kobiet. Bohaterkami wielu z opowieści są silne i piękne niewiasty, którym nieobce są jednak uczucia zawiści i zazdrości. W starych podaniach nie brak również elementów magicznych.

Bohaterowie irlandzkich podań są dumni i butni, charakteryzują się wspaniałą i potężną budową, przypominają herosów zdolnych w pojedynkę pokonać całą armię. Szlachetni rycerze to nie tylko doskonali wojownicy, ale i mężowie biegli w sztukach takich jak poezja czy gra w szachy. Bohaterowie irlandzcy wyróżniają się przymiotami fizycznymi, jak i duchowymi. Elementem, który mnie zdumiał, był kodeks moralny przedstawionych w opowieściach wojowników. Dla herosów najważniejszy jest honor i geis, - w imię tych dwóch wartości rycerz gotów jest zdradzić najbliższych sobie ludzi. Legendarni rycerze i władcy są porywczy i bitni, a opowieści o ich przygodach są bardzo często krwawe i brutalne.

Książka zredagowana przez Marie Heaney pozwoliła mi przenieść się do legendarnego świata Irlandii, o którym nie miałam pojęcia. Jak pisałam na początku bardzo lubię poznawać legendy i mity - umożliwiają one zerknięcie na świat, w który wierzyli ludzie żyjący setki i tysiące lat temu. Lubię literaturę, a stare podania, wywodzące się z tradycji ustnej są cenną i piękną perłą wprawioną w koronę krajowej literatury. Wiem, że jeszcze nie raz sięgnę po zbiór legend irlandzkich zabranych przez Heaney - takie książki mogę czytać nieskończoną ilość razy i nigdy mi się nie nudzą.

„Za dziewiątą falą, Księga legend irlandzkich” to publikacja, którą polecam bardzo gorąco wszystkim miłośnikom literatury.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Świeże wydanie irlandzkich mitów

Ocena:
Autor:
Data:
We wznowionej wersji książki po raz pierwszy w Polsce wydanej w 1996 roku dziennikarka Marie Heaney umiejętnie ożywia chwałę starożytnych irlandzkich podań w tym kompleksowym woluminie od wielkich przedchrześcijańskich sekwencji po współczesne opowieści o trzech patronach Patryku, Brygidzie i Colmcille.

Legendy są ze sobą powiązane epizodami mitologicznymi prehistorycznej Irlandii. To swoista kronika zmagań bohaterów, pełna nadprzyrodzonych mocy, magii i namiętności ... Rdzeń narracji kultury irlandzkiej (obejmuje dzieci Lira, podróż Brana, życie Cuchulainna, Deirdre, Finna i Oisina) jest tutaj ożywiony poprzez gamę ludzkich uczuć: miłość, lojalność, smutek, dumę i zazdrość. Krótkie historie Patryka, Brygidy i Columcille są dodane na końcu. Obfituje w nich przemoc, ale młody wojownik musi być zaznajomiony z poezją jak z bronią. Również kobiety odgrywają tu ważną rolę jako przywódczynie, poetki, wojowniczki i uzdrowicielki.

Chociaż zostało wydanych już wcześniej wiele książek o mitach irlandzkich (np. "Mity celtyckie" autorstwa Mirandy Green) jest jeszcze miejsce dla jednej, tak dokładnej jak ta. Historie podzielone są na 3 cykle: mitologiczny, ulsterski i feniański. Autorka dodała do nich jeszcze opowieść o Trzech Świętych Irlandii (Patryka, Brygidy i Columcille). W trakcie lektury poznajemy bliżej bohaterów i zaprzyjaźniamy się z nimi. Prawie płakałam po przeczytaniu "Dzieci Lira".

Autorka stworzyła nieco mityczną atmosferę, dobierając odpowiedni rodzaj dialogów i słownictwo. Ogromnym walorem tej publikacji jest również dołączona na końcu wymowa irlandzkich imion i nazw. Jest to bardzo pomocne. Dobre narzędzie do poszerzania wiedzy. Język przystępny. Łatwa w odbiorze. Doskonała książka do czytania w deszczowe popołudnie.

"Za dziewiątą falą" to nowoczesne i świeże odtworzenie klasycznych irlandzkich mitów. Po jej przeczytaniu tak wiele niewiadomych szczegółów związanych z Irlandią wyjaśniło się. Orzeźwiająca. To doskonały wstęp do tych, którzy nie znają irlandzkich legend, a chcieliby zapoznać się z nimi. To zbiór podań o legendarnych bohaterach starej Irlandii. Myślę, że ta książka może służyć jako dobry wstęp do irlandzkiej mitologii. Przygotuj się na to, że zostaniesz oczarowany gawędami.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena