Koszyk 0
Opis:
Prawda o zamkniętym świecie saudyjskiej arystokracji Za drzwiami pałacu w Rijadzie saudyjska księżniczka Arabella wiedzie typowe życie arabskiej arystokratki.Jej garderobę wypełniają abaje od Chanel i kolekcje drogich torebek, a z szuflad wysypuje się brylantowa biżuteria. Codzienność kobiet z saudyjskiej rodziny królewskiej to baśniowe przyjęcia na pustyni, stoły uginające się ... od egzotycznych rarytasów i przejażdżki drogimi samochodami. A przynajmniej tak to wygląda na pierwszy rzut oka… Autorka tej książki, absolwentka elitarnej szkoły dla kamerdynerów, została osobistą asystentką księżniczki. Aby nie stracić posady, musiała się zmagać z pretensjami rozkapryszonej arystokratki. Jednak gdy poznała ją lepiej, odkryła smutną prawdę o przeszłości księżniczki. Czy to możliwe, że za zasłoną bogactw i splendoru kryje się nieszczęśliwa dziewczyna, która w bezsenne noce marzy o byciu kimś zwyczajnym? Za drzwiami pałacu to szokujący obraz życia w rezydencji saudyjskiej księżniczki. Korzystając z własnych doświadczeń, autorka opisuje świat, do którego bardzo nieliczni obcokrajowcy kiedykolwiek uzyskali dostęp. Ze względu na szczegóły, które zdecydowała się ujawnić, dla bezpieczeństwa ukrywa się pod pseudonimem. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Cay Garcia
  • 2016
  • 1
  • 272
  • 205
  • 144
  • *, 97883240-3633-2
  • 9788324036332
  • ZD7OR

Recenzje czytelników

Całkiem inny świat

Ocena:
Autor:
Data:
Powieść Cay Garcii "Za drzwiami pałacu" opowiada o czterech miesiącach jakie jej autorka spędziła w Arabii Saudyjskiej będąc osobistą asystentką saudyjskiej księżniczki. Żeby dostać wymarzone stanowisko główna bohaterka musi odbyć szereg szkoleń przygotowujących ją na to, co czeka ją w książęcym pałacu. Okazuje się, że same umiejętności typu używanie zastawy stołowej, czy obsługiwanie gości według określonego ceresmoniału nie wystarczą. Już wkrótce Pani C. ... jak nazywa swoją asystentkę księżniczka Arabella, przekona się, że aby przetrwać w tym specyficznym świecie potrzebna jest przede wszystkim odporność psychiczna. Każdy dzień jest dla niej wielką niewiadomą i zastanawianiem się jak będzie tym razem? W jakim nastroju będzie księżniczka? Co zrobić aby poprawić jej humor?
Poza tym, żyjąc dzień po dniu w obcym kraju, nasza bohaterka widzi jak wiele jest w nim zakłamania, w jaki sposób są tu traktowane kobiety i jak wiele powoduje to utrudnień w codziennym życiu. Czy będzie potrafiła odnaleźć się w świecie kultury Wschodu tak innej od naszej? Czy może ją tu spotkać coś dobrego? Czy Pani C. pozwoli swojej pracodawczyni sobą pomiatać czy może zbuntuje się przeciw złemu trakowaniu siebie i innych pracowników? A może znajdzie się ktoś, kto sprawi, że życie w tym nieprzyjaznym kraju stanie się choć odrobinę łatwiejsze?
Książkę czyta się szybko i jest bardzo interesująca choć muszę przyznać, że jestem trochę zawiedziona dość powierzchownym potraktowaniem osoby księżniczki-spodziewałam się głębszej analizy jej skomplikowanej osobowości. Zdecydowanie zabrakło mi tutaj próby odpowiedzi na pytanie co wpływa na takie pełne sprzeczności zachowanie księżniczki.
Drugi zarzut dotyczy tłumaczenia. Naprawdę włos się jeży na głowie kiedy czyta się takie sformułowania jak "wykorzystuje to na swoją korzyść". Czasami też miałam wrażenie jakby tłumaczce zabrakło przymiotników na określenie pewnych cech rzeczy czy też ludzi.
Pomimo tych zarzutow książkę serdecznie polecam. Jest to wycieczka do świata zupełnie innego od naszego. Inna kultura i obyczaje, inne zachowania i przede wszystkim inne podejście i traktowanie kobiet. Dla nas zupełnie nie do pomyślenia, tam jest to na porządku dziennym. Co gorsza jest to normalne, a tamtejsze kobiety żyją w przekonaniu, że tak właśnie musi być. Jak w takim miejscu poradzi sobie kobieta pochodząca z zupełnie innego środowiska? Czy będzie potrafiła się dostosować do panujących tam norm i obyczajów? Jak to doświadczenie na nią wpłynie? Warto przeczytać tę książkę aby się tego dowiedzieć.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

co kryje się pod zasłoną abaji i hermetycznie zamykanych drzwi złotych pałaców Arabii Saudyjskiej ?

Ocena:
Autor:
Data:
ZA DRZWIAMI PAŁACU –Cay Garcia
W ostatnich miesiącach naszą telewizję zalewają wręcz filmy z arabsko-tureckim przepychem w tle. Piękne, wypielęgnowane kobiety , otoczone służbą , żyją beztrosko za murami pałaców czy willi i jedynym ich zmartwieniem jest tropienie kochanek męża.
Jeśli żony poślednich bogaczy tak żyją, jaki przepych musi otaczać prawdziwą współczesną arabską księżniczkę? Jakie tajemnice kryją się za zasłonami abaji i murami tajemniczych złotych pałaców Bliskiego Wschodu ...

Cay Garcia to pseudonim kobiety ukończyła elitarną szkołę dla kamerdynerów i została asystentką księżniczki Arabelli w Arabii Saudyjskiej . Swoje doświadczenia kilkunastomiesięcznej pracy dla niej odkrywa nam w książce „ Za drzwiami pałacu” a uchylając rąbka ukrytych tajemnic sama naraziła się na zemstę mściwej księżniczki i stąd ten pseudonim.

Praca dla księżniczki to taniec na czynnym wulkanie – nigdy nie można przewidzieć , kiedy trzeba się ewakuować bo wybuchnie. Podczas gdy w naszej kulturze wiemy wiele o mobbingu , prawach kobiet, równości , szacunku… Cay , kobieta świetnie wykształcona , niezależna staje nagle w obliczu niezwykłego wyzwania – dostosowania się do kultury obcej nam a wręcz wrogiej kobietom XXI wieku.
Księżniczka , której półki uginają się od ubrań , torebek i butów największych światowych projektantów – na pewno większości nie założy, przecież prawie nie opuszcza swojej sypialni…Jej szafy kuchenne zapełnione są najdroższymi przystawkami i potrawami najbardziej elitarnych produktów światowych , codziennie zresztą wyrzucanych na śmietnik bo termin ważności się kończy – równocześnie za każdą zmarnowaną rzecz , za każdą wysłaną przez swoje ubogie służące do domu paczkę- każe potrącić podwładnym z pensji . Oczekuje uniżonej służalczości i boskiego uwielbienia ale gardzi kobietami w swoim otoczeniu, szpieguje, podsłuchuje i przeszukuje prywatne bagaże. Surowe zasady panujące w pałacu powodują stały terror, strach , brak zaufania .
Kobieta opływająca w biżuterię , majątek oraz otoczona tresowanymi niewolnikami – despotycznym zachowaniem koi własne kompleksy, brak miłości, osamotnienie. I gdy Cay nie jest w stanie już dłużej tego wytrzymać , próbuje ocalić minimum swojej prywatności i wymóc odrobinę poszanowania własnej godności – staje się kolejnym celem bogatej frustratki. Pomyślisz sobie – proste – przecież wystarczy złożyć wypowiedzenie i wrócić do kraju- nic bardziej mylnego. W momencie przekroczenia granicy Arabii Saudyjskiej widzisz ostatni raz paszport, za zerwanie kontraktu grożą ci rujnujące kary … A księżniczka ma swoje sposoby by zatrzymać w nieskończoność pracownika przy sobie.
Zapomnij byś bez jej wiedzy i pozwolenia poszła do lekarza. Kontakty pomiędzy pracownikami podlegają ścisłej kontroli - nie dopuszcza się do zaprzyjaźnienia i wspierania. Wzajemne konfliktowanie stanowi nie tylko rozrywkę księżniczki ale jest elementem misternej gry utrzymującej personel w strachu a strach przed karą rodzi wzajemne donosicielstwo.
Księżniczka gnuśnieje, lata lecą , samotność coraz bardziej dokucza. Dręczenie służby , wymyślanie afer i tropienie niesubordynacji to codzienność złotego pałacu , który jak złota klatka dusi coraz silniej każdego w swoim wnętrzu..
Nadal zazdrościsz baśniowej księżniczce ?
W kraju gdzie za kradzież obcina się dłoń, za dotknięcie ręki mężczyzny możesz trafić do więzienia , wypicie lampki alkoholu jest przestępstwem najwyższego ciężaru – kobieta z naszego kręgu kulturowego ma najpierw wrażenie życia w Matrixie a potem gardło ścina strach i stres.
W ciągu roku średnio 16 kamerdynerek przewija się przez służbę w pałacu. Sądzisz ,że przesadzają?
Jedna z nich nie wytrzymała. Opisała to , co przeżyła językiem wyważonym, starając się zrozumieć powody okrutnego zachowania swojej chlebodawczyni . Kraj kontrastów wciąga i odpycha równocześnie. Jaką cenę musiała zapłacić Cay Garcia za lukratywny kontrakt i co musiało się wydarzyć, by odzyskała swoją wolność osobistą – dowiesz się, gdy przeczytasz jej wspomnienia. Świetna powieść na weekend. Wciąga ale i zyskujemy wiedzę o kobietach po obu stronach tego magicznego muru – bajecznie bogatych arystokratek arabskich oraz ciężko pracującej służby – nierzadko wysoko wykształconych Europejek szukających przygody oraz po prostu wolności finansowej , którą ma im dać świetna posada za dobre pieniądze .
Jak zakończyła się historia Cay dowiesz się po przeczytaniu. A ja – jak bohaterka książki- wciąż nie mogę otrząsnąć się z wizji hord zagłodzonych i chorych kociąt tak okrutnie traktowanych przez Arabów…
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena