Koszyk 0
Opis:
Przez tysiąc lat popiół zasypywał kraj, nie kwitły kwiaty. Przez tysiąc lat skaa wiedli niewolnicze życie w nędzy i strachu. Przez tysiąc lat Ostatni Imperator, Skrawek Nieskończoności rządził władzą absolutną i ostatecznym terrorem, niezwyciężony jak bóg. A kiedy nadzieja została porzucona już tak dawno, że nie pozostały z niej nawet wspomnienia, pokryty bliznami pół ... -skaa ze złamanym sercem odkrywa ją na nowo w piekielnym więzieniu Ostatniego Imperatora. Tam poznaje moce Zrodzonego z Mgły. Znakomity złodziejaszek i urodzony przywódca, wykorzystuje swoje talenty w intrydze, która ma pozbawić tronu i władzy samego Ostatniego Imperatora. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Mag
 • twarda
Mniej Więcej
 • Brandon Sanderson
 • 2015
 • 3
 • 672
 • 220
 • 140
 • 978837480-553-7
 • 9788374805537
 • ZCPQ6

Recenzje czytelników

Magia, mgła i metal

Ocena:
Autor:
Data:
Brandon Sanderson to autor, który zupełnie niedawno zyskał na popularności w naszym kraju, za sprawą nowo powstałego cyklu - Archiwum burzowego światła. Pierwsza część cyklu - Droga królów - przyjęła się tak dobrze, że była na ustach czytelników wszystkich najpopularniejszych portali literackich i była w czołówce najlepiej sprzedających się książek ubiegłego roku. Porównywalnym powodzeniem cieszyła się bardzo wyczekiwana druga część - Słowa światłości ... Wydawnictwo Mag postanowiło pewnie pójść za ciosem i w dobie rosnącej popularności Sandersona wznowić jego zapomniany i mocno niedoceniony cykl "Ostatnie imperium", który został wydany przez nich kilka lat wstecz, jednak obszedł się bez większego echa. Czy wznowienie go było słusznym rozwiązaniem? Zobaczcie sami.

Świat "Z mgły zrodzonego" to miejsce bardzo szare i ponure, gdzie rośliny walczą o życie, ludność żyje w niewoli, a niebo przesłonięte jest dymem i ciągle sypie się z niego popiół, który pokrywa wszystko na planecie. Ostatnie imperium to miejsce na tym świecie, w którym toczy się główna akcja. Znajduje się ono pod panowaniem jedynego władcy i boga, Ostatniego imperatora, który rządzi od tysiąca lat i jest władcą okrutnym i stosującym terror. Społeczeństwo Ostatniego imperium podzielone jest na 3 grupy: obligatorów - którzy zajmują się kultem imperatora i wypełnianiem wyznaczonych przez niego obowiązków, arystokrację - grupę, która posiada pewne prawa i przywileje, składającą się z różnej wielkości rodów o różnej zasobności majątków, które poza tym konkurują między sobą o wpływy w imperium, skaa - najliczniejsze społeczeństwo, które od tysiąca lat wiedzie życie w nędzy i strachu, i pod niewolą arystokracji, która może robić z nimi co tylko zapragnie.

Na tym świecie żyje Vin, szesnastoletnia dziewczyna, która należy do jednej z wielu złodziejskich szajek skaa, walczących o przetrwanie. Posiada ona pewne niekontrolowane umiejętności, które czasami pozwalają jej wpływać na uczucia innych osób. W momencie, kiedy Vin zajmuje się złodziejskimi interesami, w jednej z niewolniczych grup skaa pojawia się tajemniczy wędrowiec i buntownik, Kelsier, który chce doprowadzić do rebelii wśród skaa i na początek morduje lorda jednej z prowincji uwalniając ludność skaa z niewoli. Kelsier to jeden z najpotężniejszych Zrodzonych z Mgły, który potrafi posługiwać się bezbłędnie umiejętnościami allomancji i postanawia założyć grupę zrzeszonych osób o podobnych umiejętnościach, która dążyć będzie do obalenia Ostatniego Imperatora i uwolnienia społeczeństwa z tyranii. Osobą niezbędną do wykonania tego planu i najbardziej potrzebną Kelsierowi jest Vin, która okazuje się być jedną ze Zrodzonych z Mgły, o wielkich, ale uśpionych jeszcze umiejętnościach i niepowtarzalnym talencie, który Kelsier będzie chciał w niej rozwinąć i razem z pozostałą częścią grupy wykorzystać do tego niemożliwego w wykonaniu zadania.

Reszta recenzji na: http://swiat-bibliofila.blogspot.com/2015/07/z-mgy-zrodzony-brandon-sanderson.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

"Zawsze jest kolejna tajemnica."

Ocena:
Autor:
Data:
Ostatni Imperator to surowy i przerażający władca, który rządzi Ostatnim Imperium żelazną ręką. Ludność skaa jest stale uciskana i żyje tylko po to, aby służyć arystokracji. Są wśród nich jednak ludzie odważni i posiadający pewne umiejętności, wprawdzie zarezerwowane tylko dla szlachty, jednak objawiające się również u ich potomków z nieprawego łoża. Grupa składająca się właśnie z takich pół-skaa, pod przywództwem Zrodzonego z Mgły/ Ocalonego z Czeluści - Kelsiera, ma już dość życia ... jakie serwuje im ich władca, mianujący się bogiem. W związku z tym planują rebelię i obalenie Ostatniego Imperatora, jednakże, jak łatwo się domyślić, zadanie to nie będzie proste.

Vin to nastolatka, która nie zna życia poza ulicą. Wychowywał ją brat, już od najmłodszych lat ucząc jej trudnej sztuki przetrwania i codziennie wpajając jej dwie główne, według niego, prawdy życiowe: nikomu nie można ufać oraz każdy kiedyś cię zostawi, przez co musisz liczyć tylko na siebie. Było to jej wyznacznikiem w życiu przez długi czas, nawet już po tym, jak porzucił ją własny brat, potwierdzając swoje słowa. Było tak aż do dnia, w którym Kelsier zwerbował ją do swojej grupy.Wtedy dziewczyna we wszystko zaczęła wątpić.

"Spiski w spiskach. Plany w planach.
Zawsze jest kolejna tajemnica."[s. 384]

Autor od samego początku zachwyca konstrukcją wykreowanego świata, jego systemem magicznym, bohaterami oraz samą fabułą. Ponurość opisanego królestwa, regularnie przysypywanego popiołem, gdzie brakuje zielonych roślin a ziemia jest jałowa, doskonale nastraja czytelnika i odwzorowuje realia, jakie panują podczas rządów Ostatniego Imperatora. Pisarz bardzo sprawnie i obrazowo wszystko przedstawia czytelnikowi, dzięki czemu książkę tę czyta się lekko, szybko i przyjemnie.

Główni bohaterowie, choć oboje są Zrodzonymi z Mgły, to stanowią swoje całkowite przeciwieństwa. Vin jest nieufna, zagubiona i przestraszona, Kelsier z kolei to tryskający optymizmem i dobrym humorem, odważny oraz po części szalony człowiek. Jednakże, jak się później okaże, potrafią być oni do siebie bardzo podobni. Obojgu przyjdzie zmierzyć się z własnymi demonami i przeszłością, a walka ta nie będzie łatwa. Także pozostali bohaterowie zasługują na uwagę, szczególnie, że równie szybko zyskują sympatię czytelnika, co i główni, i również mają swój niemały udział w opisywanych zdarzeniach.

Brandon Sanderson to niesamowity pisarz, który posiada niezwykle przyjemny i wciągający styl. Nakreślane przez niego tło wydarzeń wprost wylewa się z kart powieści tworząc przed oczami zachwycające obrazy, bohaterowie nie są ani trochę papierowi, a sama fabuła, nawet jeśli momentami bywała odrobinę przewidywalna, to nadal potrafiła zaskoczyć i oczarować czytelnika. Całość to całkiem spójna i przyjemna historia, z pewną dawką dobrego humoru, choć jest ona również nieco smutna. Jednakże wszystko zdaje się zmierzać ku lepszemu, aczkolwiek zakończenie zwiastuje naszym bohaterom jeszcze niejedne problemy do pokonania.

"- Raz cię już zabiłem [...]
- Próbowałeś [...] Nie możesz mnie zabić, lordzie Tyranie, jestem tym, czego nigdy nie będziesz w stanie zabić, choćbyś próbował. Jestem nadzieją."[s. 599]

Muszę przyznać, że choć system magii w tej pozycji jest nieco podobny do tego w "Drodze królów", a raczej odwrotnie, bowiem powieść "Z mgły zrodzony" powstała wcześniej, to jednak również się znacząco od niego różni. Z pewnością na jego oryginalność nie można narzekać, bowiem Allomancja, czyli spalanie odpowiednich metali, aby otrzymać konkretne moce, była dla mnie całkowitą nowością, a przez to fascynowała mnie, i nawet jeśli początkowo to wszystko potrafiło zdezorientować, to z biegiem stron całość została wytłumaczona i zaczęła nabierać sensu.

Książka ta to świetnie stworzony świat, nietuzinkowi bohaterowie, dobrze skonstruowana fabuła, cała gama emocji, akcja, humor i łzy - wszystko czego potrzeba w wyśmienitej lekturze. Styl autora, który polubiłam już przy czytaniu innych jego dzieł, nadal mnie zachwyca łatwością, z jaką pisarzowi przychodzi przekazanie stworzonej przez siebie historii czytelnikowi. Mam nadzieję, że to się nigdy nie zmieni i za każdym razem, z równą łatwością, przepadnę w opisywanej przez tego autora historii.

"Z mgły zrodzony" to powieść warta polecenia, którą musi przeczytać każdy miłośnik dobrej fantasy. Brandon Sanderson jest świetnym pisarzem, który jeszcze ani razu mnie nie zawiódł. Nadal z wielką chęcią i przyjemnością będę sięgać po jego pozycje, tym samym mając nadzieję, że ich objętość nie będzie dużo mniejsza od dotychczas przeze mnie czytanych. ;) Bowiem, nawet pomimo dużej ilości stron ich lektura upływa mi zdecydowanie zbyt szybko.

"Wydaje mi się, że wiara nie jest czymś wyłącznie na dobre i jasne dni. Czym jest zaufanie... czym jest wiara, jeśli porzucasz ją po klęsce?"[s. 605]

___
Po więcej zapraszam na http://ruczek.blogspot.com/
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena