Koszyk 0
Opis:
Znana brytyjska powieść o sile miłości i namiętności, na której podstawie powstał wzruszający film z Carey Mulligan i Tomem Sturridge’em. Prowincja dziewiętnastowiecznej Anglii. Betsaba Everdene dziedziczy po wuju farmę. Postanawia sama zająć się gospodarstwem, nie czekając na księcia z bajki. Jej uroda oraz niezależność działają jednak na mężczyzn jak magnes. O wzglę ... dy dziewczyny zabiega trzech dżentelmenów, każdy o silnej osobowości. Jest wśród nich Gabriel Oak – poczciwy farmer, właściciel ziemski William Boldwood oraz Franciszek Troy –  sierżant królewskich dragonów, kobieciarz i hulaka. Nieoczywiste wybory, sercowe rozterki oraz pomyłki losu – życie niesie wiele niespodzianek, ale Betsaba zrobi wszystko, żeby się odnaleźć w świecie rządzonym przez mężczyzn. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Thomas Hardy
  • 2015
  • 480
  • 204
  • 136
  • *, 9788310-12959-8
  • 9788310129598
  • ZCQIL

Recenzje czytelników

Ciepła, pełna uroku, dla fanów Austin i Bronte

Ocena:
Autor:
Data:
Książka w której zakochało się wiele osób. Odkrywana przez pokolenia, zachwyca historią w której miłość, namiętność, niezależność i pomyłki losu łączą się ze sobą dając nieco inne spojrzenie na życie w dziewiętnastowiecznej Anglii.

Betsaba Everdene. Z pozoru zupełnie nie rzucająca się w oczy młoda kobieta. Odważna, łamiące konwenanse, jednak na tyle świadoma tego, co wypada a co nie, nie okazuje tego nad wyraz wiedzać, że w ten sposób nie zyska w oczach potencjalnych kandydatów na męża ... Jej podejście zmienia się wraz z niespodziewanie odziedziczonym spadkiem. Wuj zostawia jej farmę i na dziewczynę spada ogrom obowiązków o których do tej pory nie miała pojęcia. Jako młoda kobieta nie była przygotowana do samodzielnego prowadzenia gospodarstwa, jednak postanawia, że nie będzie oglądać się na nikogo i na nic i sama poradzi sobie ze wszystkim. Jej uroda, ale przede wszystkim niezależność i odwaga przyciąga wielu kandydatów do jej ręki. Majętna, inteligentna, zaradna i przedsiębiorcza – kto nie marzy o takiej kobiecie?

Obok pojawia się trzech mężczyzn. Gabriel Oak, William Boldwood i Franciszek Troy. Farmer, właściciel ziemski i żołnierz. Każdy z nich reprezentuje sobą zupełnie coś innego, ale łaczy ich jedno – słabość do panny Everdene.

Wybory, które nie zawsze są trafione, zawiłości losu, sercowe rozterki i nieoczywiste sytuacje. Życie ma w zanadrzu wiele niespodzianek i udowadnia to na każdym kroku. Namiętności kierujące bohaterami, ale też normy i zasady narzucone przez społeczeństwo końca XIX wieku – „Z dala od zgiełku” tworzy fascynujący obraz tamtego czasu. Folwarki, zabawy do rana, a także wielkie momenty zarówno pozytywne jak i te przykre dają pełen widok tego jak funkcjonuje takie gospodarstwo i jak żyje się w tej małej rodzinie.

Nie jestem zaskoczona, że ta książka zaczarowuje czytelników od wielu lat. Zakochani w dziełach Jane Austin czy sióstr Bronte z pewnością powinni sięgnąć również po Thomas Hardy’ego. Ten sam czas trwania akcji, podobny klimat, a jednak różny styl, który łączy ze sobą wizerunek silnej kobiety jak z Jane Eyre z łagodnością Jane z „Dumy i uprzedzenia”. Takich porównań bohaterek mogłabym użyć jeszcze wiele, bo jako ogromna fanka Austin i Bronte jestem zafascynowana każdą z nich z osobna i mogłabym mówić o tym bez końca. Trzeba jednak przyznać, że sięgnięcie po tą książkę było również trafionym pomysłem.

Książka pojawiła się na nowo na półkach z nową okładką z okazji ekranizacji tej powieści. Już od piątku w kinach można zobaczyć wzruszający film z Carey Mulligan, Matthiasem Schoeaertsem, Michaelem Sheenem i Tomem Sturridge’em. Byłam, polecam.

„Z dala od zgiełku” to uczta dla zmysłów. Oczywiście, preferuje książka, która dostarczyła mi ogromnej przyjemności, ale ekranizacja jest również miła dla oka i warto poświęcić jej chwilkę.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Skarbnica złotych myśli...

Ocena:
Autor:
Data:
Z oceną przeczytanych książek bywa tak, że nawet jeśli jakaś zrobi na tobie nieprzeciętne wrażenie, nawet jeśli myślisz o niej na długo po odłożeniu na półkę, nie często oceniasz ją na 10/10. W końcu zawsze lepiej mieć ten margines, coś w zapasie, bo nieustannie wydaje się, że gdy już trafimy na tę perełkę będącą prawdziwą dziesiątką, to nasze wcześniejsze oceny wydadzą się niesprawiedliwe, naciągane. Dziewięć jest ok i bardziej bezpieczne. Tyle, że czasem to 9 nie wystarczy…

O tym ... że trafiłam na prawdziwą perełkę wśród literatury kobiecej, wiedziałam dosłownie po kilku pierwszych stronach. Przygodę z Thomasem Hardym zaczęłam od rewelacyjnej „Tessy D’Urberville”, potem był „Powrót na wrzosowisko”, po którym wciąż byłam pod wrażeniem talentu tego pana. Ale „Z dala od zgiełku” przebiło wszystko, co w ostatnich latach wpadło w moje głodne wertowania stron ręce.

Gabriel Oak, doskonalsza wersja Diggorego Venna z „Powrotu na wrzosowisko”, skradł moje serce już od pierwszych stronnic tej opowieści, a potem sukcesywnie to uczucie umacniał. Jeśli istniałby ktoś taki jak idealny bohater literacki, byłby nim właśnie pastuszek Oak. Piękna Betsaba Everdene z kolei tak bardzo przypominała mi Scarlett O’Harę, że pomimo dokonywanych przezeń wyborów natury uczuciowej, nie mogłam jej nie polubić.

Prawie pięćset stron opowieści, którą chłonęłam w każdej minucie mojego czasu wolnego ostatnich dni. I nie żałuję żadnej z tych minut spędzonych na lekturze. Sposób, w jaki Thomas Hardy opisywał prawdy czasem wręcz oczywiste, lecz dzięki dobieranym słowom odkrywane na nowo, zachwycały mnie dosłownie co kilka stron, więc miałam duży problem z wyborem najlepszych z książki cytatów. Poniżej perełki, które postanowiłam zapisać, by wracać do nich pomimo tego, że moja przygoda z tym klasykiem (niestety!) już się zakończyła…

Ulubione cytaty:

„Milczenie miewa czasem niezwykłą moc ujawniania się jako niewidzialna koncentracja uczuć w oderwaniu od ciała i wtedy bywa wymowne ponad wszelkie słowa”

„Nawet najcenniejsze dary ofiarowane z najczystszej miłości nie są niczym więcej jak dogadzaniem samemu sobie, a nie świadczą bynajmniej o wspaniałomyślności ofiarodawcy”

„Często się zdarza, że przeciętny mężczyzna żeni się dlatego, że nie mógłby posiadać kobiety bez małżeństwa, przeciętne zaś kobiety godzą się oddać mężczyźnie tylko dlatego, że jest to warunkiem małżeństwa. Tak więc w dążeniu do zupełnie różnych celów obie strony obierają tę samą drogę”

„Natarczywość miłości nieodwzajemnionej bywa znośna nawet wtedy, gdy zadaje ból i ciska przekleństwami, gdyż wtedy pod upokorzeniem kryje się tryumf, a pod walką – czułość”

„Nawet najsilniej wyrażone postanowienie nie zawsze świadczy o niezłomnej stanowczości samego postanowienia. Bywa często raczej podporą dla słabnącego przekonania, które gdy jest niezachwiane, nie potrzebuje zewnętrznego potwierdzenia”

„Wszak łączyło ich to prawdziwe uczucie, jakie powstaje, kiedy dwoje ludzi, spotkawszy się w życiu, poznają najpierw nie najlepsze, lecz raczej ujemne strony swoich charakterów i dopiero z biegiem czasu miłość ich zaczyna kiełkować w szczelinach twardej, prozaicznej rzeczywistości”
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena