Koszyk 0
Opis:
Był już najwyższy czas, aby Xymena Zaniewska – twórczyni polskiej scenografii telewizyjnej, architekt i projektantka mody – to i owo powspominała. Tylko najbliżsi wiedzieli, że pisanie książki „Xymena” zaczęła w 1994 roku. Arcyciekawe, choć nieco rozproszone notatki, udało się zebrać w opowieść o pracy i życiu oraz uzupełnić bogatym i niebanalnym materiał ... em ikonograficznym. Wiele spośród zamieszczonych w tej książce projektów, zdjęć i rysunków publikowanych jest po raz pierwszy. „Xymena” opowiada o początkach telewizyjnej scenografii, przywołuje nieznane anegdoty z planów głośnych teatrów telewizji, opisuje prace nad kilkudziesięcioma spektaklami teatralnymi, wspomina ludzi, z którymi pracowała najczęściej – z Adamem Hanuszkiewiczem na czele. Zabiera Czytelników do Włoch i swojej ukochanej Hiszpanii, a także na nadnarwiańską wieś, gdzie odpoczywała w otoczeniu skrzydlatych przyjaciół. Ta „prywatna” część opowieści Xymeny Zaniewskiej jest najbardziej zaskakująca i wzruszająca. Autorka jest do bólu szczera. Bez ogródek pisze o własnych błędach i zaniechaniach. Ale i o radościach – kiedy na przykład udało jej się uratować psa czy ptaka. O istnieniu takiej Xymeny Zaniewskiej naprawdę wiedzieć mogli tylko najserdeczniejsi przyjaciele i rodzina. „Xymena” to książka ważna także dlatego, że bodaj po raz pierwszy o pracy w telewizji i teatrze napisano z punktu widzenia scenografa. Xymena Zaniewska nie szczędzi nam szczegółów technicznych, jak choćby przydatności papieru ściernego w budowie scenografii telewizyjnej, zastosowania tektury czy teatralnej hodowli świeżej trawy. „Opowiadałam – bardzo uważając, aby ich zabawić – moim szefom, kiedy chciałam dostać pieniądze na nową podłogę w studio, radzieckiemu konsulowi w Warszawie, żeby życzliwie potraktował moją rosyjską przyjaciółkę, maszynistom w teatrze, żeby ich namówić o drugiej w nocy, po całym dniu pracy, do poprawek, żeby dekoracje się nie kiwały, różnym ludziom, żeby ich przekonać do różnych spraw, na których mi zależało. Zastanawiam się, dlaczego teraz zebrało mi się na opowiadanie. Otóż chyba dlatego, żeby zatrzymać jeszcze na chwilę bliskich mi ludzi i kochane przeze mnie zwierzęta”. – napisała Xymena Zaniewska we wstępie do książki. Warto dać się tym opowiadaniom porwać. Zwłaszcza, że można je też zobaczyć… Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Xymena Zaniewska Chwedczuk
  • 2015
  • 260
  • 270
  • 210
  • 9788378235460
  • 9788378235460
  • ZD1ZJ

Recenzje czytelników

http://ktoczytaksiazki-zyjepodwojnie.blogspot.com/

Ocena:
Autor:
Data:
„Doświadczenie mówi mi, że każda twórczość to poszukiwanie formy. W mojej pracy szukałam formy kolejno w architekturze, rysunkach, scenografii telewizyjnej, teatralnej, kostiumach scenicznych, wystawiennictwie, wreszcie w modzie. Może ta rozmaitość dziedzin i doświadczeń gwarantowała, że moje życie nieustannie było inspirujące.”

Każdy z nas ma jakieś większe, czy też i mniejsze pojęcie na temat gwiazd polskiego kina, wybitnych jednostek literatury czy świata mody ... W naszej głowie od czasu do czasu przewijają się nazwiska aktorów, pisarzy, projektantów czy dziennikarzy. Przychodzą jednak takie chwile, kiedy w nasz krąg znajomych sylwetek wkrada się ktoś nowy, zwracając naszą uwagę swoją postawą i dokonaniami. Tak też właśnie do mojego życia wkroczyła dziś Xymena Zaniewska-Chwedczuk, kobieta, którą przyszło mi poznać dopiero po jej śmieci. Wnikając w głąb jej zapisków i otwartego dla ludzi pamiętnika miałam okazję stanąć obok niej i potowarzyszyć jej w wędrówce od początków dzieciństwa. Zapraszam zatem i Was do zapoznania się z książką o banalnym, ale jakże i zagadkowym tytule „Xymena”.

Projektantka mody, scenografka teatralna i telewizyjna oraz architektka. Osobowość o wielu talentach, niesamowitej mocy charakteru, sile przekonywania i darze przekazywania treści . Xymena Zaniewska-Chwedczuk snuje opowieści o własnym życiu, o rodzinie, doświadczeniach zawodowych i o tym, co dla niej ważne. Obrazując sylwetki przodków, naświetlając początki własnej kariery i wkraczając w chwile sławy, szacunku oraz renomy jawi się jako osoba niezwykle zwykła. Bo brodząc pośród prestiżu i popularności Xymena pozostaje po prostu kobietą – ciepłą i szukającą własnej drogi do szczęścia.

Świat wybitnej Polki składa się z kilku elementów. Rodzina, telewizja, teatr czy zwierzęta – właśnie tym istotnym częściom swojego życia Xymena poświęca w książce odrębne działy, tworzące w efekcie obraz całej swojej historii. Dziadek, dzięki któremu nabrała siły charakteru i harda babcia zostawiająca jej na pamiątkę zeszyt z przepisami. Młodość spędzona w mroku łapanek i wojny, kiedy to otrzymując pierwsze, płatne zlecenia pracowała przy odbudowie miasta jak każdy obywatel zrujnowanego kraju, nie spoczywając na laurach. Ceniona mentorka czy rodzinna służąca – ludzie, którzy swoją osobą pozostawili w Xymenie jakiś ślad. Autorka książki opisująca własną przeszłość pokazuje, jak wytrwale trzeba brnąć przed siebie, by osiągnąć wymarzony cel, często nie mając na początku zupełnie nic.

Ludzka prostota i rodzinne korzenie kontrastują jednak w zapiskach Xymeny z jej wybitnym talentem. Wspomnienia z telewizyjnych nagrań, zagraniczne wyjazdy i złamane na planie filmu łóżko. Z umiejętnością wplatania żartu i przytaczania zabawnych sytuacji autorka pokazuje rzeczywistość kina od tej drugiej strony, zabierając czytelnika za kulisy, ku pierwszym kamerom, na których spał kot. Wystawy, pokazy mody, wpadki i zaginiony bagaż, bez którego trzeba było sobie poradzić daleko poza granicami kraju. Zetkniecie się tutaj z rysowanymi do filmów układami ludzi i zakładanymi przez nich kreacjami, a jednak na pierwszy plan wysuwa się teatr, który w życiu Xymeny niemałe miał znaczenie. „Don Kichote”, „Pan Wokulski”, „Kordian” czy „Płatonow”, krótkie opisy wybitnych sztuk udekorowane fotografiami uświadamiają, jak ważną rolę pełnią ci, którzy stojąc za sceną dla wielu pozostają niewidoczni, a jednak bez nich nie było by nic. I właśnie to można uświadomić sobie poznając autorkę książki, która bez wątpienia przyczyniła się do rozwoju polskiej kultury.

Wywodząca się z niezbyt zamożnej rodziny kobieta podbiła wiele serc. Udowodniła, że z determinacją i siłą można powędrować na sam szczyt. I chociaż Xymena Zaniewska-Chwedczuk odeszła w tym roku, pozostaje żywa w filmach, sztukach i w swojej książce, przekazując każdemu chętnemu czytelnikowi opowieści o sobie samej. Omawiana publikacja to nie jest ułożony chronologicznie dziennik czy zawierający szczegółowe opisy emocji pamiętnik. To wybrane epizody, ciekawostki i ważne zagadnienia, którymi wybitna artystka postanowiła się podzielić.

„Choć to normalne, zawsze mnie trochę smuci, że rzeczy należące niegdyś do bliskich mi ludzi żyją dłużej niż oni.”

Książka zawiera ogromną ilość rodzinnych zdjęć, ujęć filmowych kadrów, ilustracji przedstawiających sceny teatralne czy szkiców. Bardzo dobra jakość papieru, spory format i twarda oprawa czynią z niej tomisko , którego niemałą wagę można naprawdę odczuć na własnych rękach. Uważam, że ta publikacja zainteresuje wszystkich wielbicieli sztuki, teatru, starego kina czy mody oraz bez wątpienia fanów Xymeny, która jawi się jako osoba wszechstronnie utalentowana, ale i zwyczajna kobieta. Bo osiągając tak wiele od początku cechowała się ponadprzeciętną pracowitością oraz wolą walki i z tego jej wyjątkowego zaangażowania warto brać przykład.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena