Koszyk 0
Opis:
Rzecz to straszna i niepojęta, ale nasze najbanalniejsze, przypadkowe, komiczne nieraz wybory pociągają za sobą nieproporcjonalnie poważne skutki – pisze Philip Roth. Ta prawda zdaje się napędzać działania powszechnie szanowanego koszernego rzeźnika z Newark w stanie New Jersey, pana Messnera. Potęguje jego paniczny strach przed utratą Marcusa – prymusa miejscowego college’u, uważ ... nego pomocnika w rodzinnym sklepie, wzorowego i ukochanego syna-jedynaka. Irracjonalne zachowanie i nadopiekuńczość ojca sprawiają zaś, że w Marcusie narasta wzburzenie, które przegania go z zacisznego Newark do konserwatywnego Winesburg College w stanie Ohio. Młodzieniec nie zazna tam jednak spokoju. Rygor uczelni, konieczność ukrywania własnej religijności i pędu do nauki spotęgują tylko młodzieńczy gniew… Wzburzenie to jedna z najlepszych powieści Philipa Rotha. Osadzona w realiach Stanów Zjednoczonych połowy XX wieku, z toczącą się w tle wojną koreańską historia przywodzi na myśl Kompleks Portnoya i Spisek przeciwko Ameryce, a jednocześnie zamyka usta niedowiarkom, którzy twierdzili, że Roth jest autorem jednego tylko bohatera. Ta świetnie skonstruowana i zaskakująca powieść układa się we współczesną tragedię o człowieku, który nie może uniknąć klęski. Justyna Sobolewska, „Polityka” Kusi mnie, by zrelacjonować zakończenie, ale nie mogę tego uczynić, choć to przecież nie kryminał. A może jednak? Coś w rodzaju kryminału egzystencjalnego, gdzie zbrodniarzem okazuje się system edukacji sekujący każdego, kto stara się myśleć pod prąd konserwatywnej i oportunistycznej większości. Krzysztof Varga, „Gazeta Wyborcza” Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • 2016
  • 1
  • 156
  • 205
  • 130
  • 9788308-06188-6
  • 9788308061886
  • ZDDI7

Recenzje czytelników

WZBURZENIE OUTSIDERA

Ocena:
Autor:
Data:
Kochać literaturę i nie przeczytać nigdy niczego, co wyszło spod ręki Rotha wydaje się być rzeczą nie do pomyślenia. A jednak „Wzburzenie” to moja pierwsza przygoda z twórczością tego amerykańskiego pisarza żydowskiego pochodzenia. Ale błędy są po to, by się na nich uczyć – i żeby je naprawiać, więc naprawiłem także ten i jestem zachwycony. Bo Roth to autor absolutnie wielki.

Lata 50 XX wieku. Marcus Messner jest młodym chłopakiem u progu dorosłości ... Świetnie się uczy i jako jedyny z rodziny ma szanse na wyższe wykształcenie i bardziej rozległe perspektywy na przyszłość. Jego ojciec prowadzi koszerny sklep mięsny w Newark w New Jersey, w którym chłopak pracuje, chociaż sieciowa konkurencja powoli zgniata mały rodzinny lokal. Kiedy jednak wybucha wojna koreańska, w rodzicu budzi się strach. Lęk przed startą jedynego, ukochanego syna przybiera irracjonalne rozmiary, wywołując w chłopaku rozdrażnienie. Wzburzenie. Bunt. Ucieczka przed obsesjami ojca i poborem do wojska rzuca go pomiędzy mury Winsbury College w Ohio. Studia okazują się czymś zupełnie innym, niż spodziewał się Marcus. Nauka to jedno, chociaż nie tego oczekiwał chłopak, ale zasady uczelni każące ukrywać swoje poglądy religijne godzą w jego przekonania. Próba wyrwania się z codzienności, która go drażniła niczego nie zmienia. Marcus musi się odciąć, musi zostać outsiderem. Ale wzburzenie narasta w jego sercu…

Gdybym miał scharakteryzować pióro Rotha, powiedziałbym, że uprawia on niezwykle wysmakowany, choć zarazem prosty sposób pisarstwa. Może nie jest to do końca adekwatne porównanie, ale uczucia towarzyszące mi podczas lektury mogę zrównać z tymi, które przepełniały mnie przy okazji czytania powieści Johna Steinbecka. Roth, podobnie jak on, nie musi się rozpisywać na długie setki stron („Wzburzenie” liczy ich sobie zaledwie 230, zapisanych na dodatek dużą czcionką) żeby wywoływać emocjonalne burze, skłaniać do myślenia i poruszać do głębi. Zawierające autobiograficzne wątki „Wzburzenie” zachwyca od pierwszych stron i do samego końca trzyma za gardło, udowadniając jednocześnie, że książki z najwyższej półki nie muszą być wcale ciężkie. I że nawet najprostsze codzienne rzeczy zawierają w sobie olbrzymi potencjał przykuwania uwagi.

Nie jest to jednak powieść, którą pochłania się jednym tchem. Minus? Bynajmniej! „Wzburzenie” aż prosi się, żeby je smakować, wydzielać, delektować się nim. I zachwycać. Co niewątpliwie uczyni każdy czytelnik pragnący wyższych wartości przesyconych psychologiczna prawdą i analizą społeczno-polityczną ciężkiego okresu Ameryki połowy minionego wieku. Dlatego też polecam gorąco, i to każdemu, bo każdy czytający zasługuje by poznać tak wielką literaturę.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Wzburzenie

Ocena:
Autor:
Data:
1950 rok, Newark w stanie New Jersey. Siedemnastoletni Marcus Messner rozpoczyna studia w Robert Treat i jest pierwszą osobą w rodzinie podejmującą starania o uzyskanie wyższego wykształcenia. Chłopak jest rozsądny, odpowiedzialny, pracowity i doskonale się uczy. Ojciec panicznie boi się, że Marcus zostanie powołany do wojska i pójdzie na wojnę koreańską, gdzie będzie siedział w okopie i walczył z Chińczykami ... Dobrotliwy do tej pory ojciec zaczyna drobiazgowo tropić wszystkie poczynania syna we dnie i w nocy, rozlicza go z każdej minuty spędzonej poza domem. Ukochany ojciec, z którym Marcus pracował w koszernej rzeźni, z którym przygotowywał i jadł lunch, z którym lubił spędzać czas i był z nim szczęśliwy nagle zaczyna go ograniczać poprzez swój strach. Za wszelką cenę stara się uświadomić synowi, że w życiu jeden fałszywy krok może mieć tragiczne konsekwencje. Ojciec boi się, że straci syna, że jedynak nie jest przygotowany do życia i nie rozumie, że Marcus już nie jest dzieckiem, że wkracza w wiek męski i nie może być trzymany pod kloszem.

Marcus po roku kurateli ojca stwierdza, że dłużej jej nie zniesie, bo jest irracjonalna i by uciec przed rodzicem przenosi się na drugi rok studiów do Winesburg College w stanie Ohio. Uciekając przed ojcem wpada stopniowo w tarapaty, przed którymi tak bardzo chciał go uchronić ojciec. Niby drobne decyzje prowadzą do klęski.

Philip Roth rewelacyjnie odmalowuje realia studenckie panujące w latach pięćdziesiątych XX wieku, które zdecydowanie różnią się od tych współczesnych. Jeden ze współlokatorów otwarcie gardzi każdą wypowiedzią Marcusa i ciągle go przedrzeźnia, a w nocy słucha głośno muzyki poważnej i nie pozwala spać ani się uczyć. Studenci muszą brać udział w nabożeństwach nawet jeśli są niewierzący tak jak Marcus. Bractwa studenckie zabiegają o każdego studenta i kolejni przewodniczący nachodzą Marcusa, który jest niezrzeszony i próbują przeciągnąć go na swoją stronę. Samochód mogą posiadać tylko studenci IV roku. Studenckie pary nie mają gdzie się spotykać sam na sam. Niektóre pary chodzą na cmentarz i tam uprawiają gry erotyczne, inne robią to w kinie, ale najczęściej studenckie randki kończą się na terenach zielonych blisko uczelni. Marcus również zamierza stracić dziewictwo przed uzyskaniem dyplomu i pójściem do wojska.

Na tle życia studenckiego na campusie toczy się wojna w Korei, w której biorą udział żołnierze amerykańscy pod sztandarami ONZ. Marcus musi obowiązkowo zaliczyć semestr studium wojskowego choć studiuje prawo. Pomimo tego, że wystarczy zaliczyć podstawy to Marcus przykłada się do nauki, by zdobyć stopień oficera i zwiększyć w ten sposób swoje szanse na przeżycie w armii podczas wojny. Dwóch jego kuzynów zginęło w czasie II wojny światowej, a zaraz po niej młodzi mężczyźni wyjeżdżają walczyć z komunistami. Marcus był przyzwyczajony do widoku krwi, gdyż wychowywał się w rzeźni, ale nigdy do niej nie przywykł.

,,Wzburzenie" uznawane jest za jedną z najlepszych powieści Philipa Rotha i trzeba przyznać, że autor doskonale przedstawił dylematy i narastające wzburzenie Marcusa wokół którego zaciska się fatum i każdy kolejny krok prowadzi do nieuchronnej zguby.
http://magiawkazdymdniu.blogspot.com/
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena