Koszyk 0
Opis:
Złożone do modlitwy ręce, rozanielone spojrzenie, aureola nad głową – to stereotypowy obraz świętego. Do tego historie dokonanych cudów i życia pełnego modlitwy i umartwień. Czy tacy święci są dla nas wzorem? Czy są nam bliscy? A gdyby okazało się, że święci, tak jak normalni ludzie, mieli w swoim życiu historie wzlotów, ale też upadków, że ulegali pokusom, przyjaźnili się z grzesznikami, że mieli krzywy zgryz, zeza i rude włosy? Czy nie takich świętych chcemy poznać – od kuchni ... bez retuszu, takich normalnych i po prostu ludzkich? Czy nie z takimi świętymi chcemy się zaprzyjaźnić? Spotkania „Wywiady ze świętymi” odbywające się w ramach Dominikańskiej Szkoły Wiary miały na celu pokazanie, że święci nie byli lukrowanymi figurkami, ale postaciami z krwi i kości, którymi możemy się inspirować w codziennym życiu. Rozmówcy Anny Sosnowskiej i Mikołaja Foksa opowiadali o swoim osobistym stosunku do świętych i o tym, jaki wpływ święci wywierają na ich życie. O świętości last minute mówi więc Szymon Hołownia, Piotr Baron wyjaśnia, w jaki sposób błogosławiony Czesław pomaga mu znaleźć miejsce parkingowe we Wrocławiu, a Stanisława Celińska opowiada o wyjściu z nałogu i innych cudach, jakich w jej życiu dokonali święci. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Praca Zbiorowa
  • 2013
  • 144
  • 165
  • 120
  • 978-83-7033-906-7
  • 9788370339067
  • ZB7TO

Recenzje czytelników

Wywiady ze świętymi

Ocena:
Autor:
Data:
„Świętość to nie jest dojrzałość moralna; świętość to nie jest ludzkie poukładanie i ludzka dojrzałość; świętość to nie jest jakiś szczyt modlitwy; świętość to jest pójście śladami Pana Jezusa”

Ta niewielkich rozmiarów pozycja, jaką są „Wywiady ze świętymi” to zbiór ośmiu rozmów przeprowadzonych w ramach Dominikańskiej Szkoły Wiary przez Annę Sosnowską i Mikołaja Foksa z ludźmi, których śmiało można określić jako „powszechnie znani” ... Z rozbrajająca szczerością opowiadają oni o swoich relacjach ze świętymi oraz pokazują, że świętość nie jest zarezerwowana tylko i wyłącznie dla herosów wiary, ale jest ona przede wszystkim dla zwykłych ludzi, takich jak Ty czy ja.

Zabierając się za lekturę „Wywiadów ze świętymi” na początku warto zadać sobie pytanie: "kim w ogóle jest święty?". Większość pewnie odpowie, iż jest to osoba doskonała, pozbawiona wszelkich wad, której życie upływa ma modlitwie i umartwieniach, i która ma nam służyć jako wzór do naśladowania. O grzechu w jego wypadku absolutnie nie może być mowy. No bo jak to? Święty, a ma jakieś przewinienie na sumieniu? Nie może być! Dla kogoś innego znów święty będzie kojarzył się ze złożonymi do modlitwy rękami, aureolą nad głową oraz dobrodusznym spojrzeniem. Ale czy tak jest w rzeczywistości? Otóż nie! Rozmówcy Anny Sosnowskiej i Mikołaja Foksa w przekonujący sposób obalają stereotypowy obraz świętego. Pokazują nam, że święci to nie żadne lukrowe figurki, ale osoby z krwi i kości, których życie nie zawsze było usłane różami. Tak jak my borykali się z problemami życia codziennego, ulegali pokusom czy mieli swoje wady i słabości, a jednak zostali wyniesieni na ołtarze. W przytoczonych historiach na pewno niejeden czytelnik ze zdziwieniem dojrzy podobieństwa ze swojego życia.

Na początku Przemysław Babiarz opowiada o ojcu Kolbe - męczenniku, który był także twórcą międzyplanetarnego pojazdu i członkiem krótkofalowców oraz mało elokwentnym Janie Vianneyu, Piotr Baron, jazzman należący do Trzeciego Zakonu św. Dominika, o mało znanym bł. Czesławie, który na co dzień pomaga mu znaleźć miejsce parkingowe we Wrocławiu, a Stanisława Celińska o swoim wyjściu z nałogu oraz o św. Faustynie, której „Dzienniczek” czyta jak najbardziej przejmujący kryminał. Z kolei ojciec Krzysztof Popławski OP przytacza historię św. Dominika i kościelnych hipisów, a Szymon Hołownia mówi o świętości last minute, Marii Egipcjance, której biografia wywołuje duże zakłopotanie wśród hiperpruderyjnych kościelnych autorytetów oraz o Eufrozynie - patronce tych, którym inni obrabiają tyłek. Natomiast ojciec Maciej Biskup OP rozprawia się z wyretuszowanym wyglądem św. Tereski od Dzieciątka Jezus, Brygida Grysiak rozważa codzienną świętość św. Jana Pawła II, a o. Stanisław Nowak OP rozmawia m.in. o odorze świętości.

Podczas lektury książki ze zdumieniem odkryjemy, iż święci, wbrew pozorom, mieli ludzkie oblicze i daleko im do statycznych póz, w których są przedstawiani na pomnikach czy obrazach. Tak jak my - śmiali się, płakali, kochali czy cierpieli. Natomiast to, co ich wyróżnia, to głęboka wiara, bezgraniczna miłość Boga oraz ogromna wrażliwość na potrzeby bliźnich. I choć większość z przytaczanych świętych żyła w innych czasach, w innej kulturze, to ich postawy po dziś dzień mogą stanowić dla nas zwór do naśladowania.

„Wywiady ze świętymi” to mądra i wartościowa pozycja dla każdego. W prosty i rzeczowy sposób pokazuje, iż świętość jest powszechnym powołaniem każdego człowieka i absolutnie nie należy się jej bać. Gorąco polecam!

Jeżeli uważasz, że świętość nie jest dla ciebie, to koniecznie przeczytaj tę książkę!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena