Koszyk 0
Opis:
Louis de Pointe du Lac, arystokrata z Luizjany, opowiada dziennikarzowi o swojej podróży przez życie i nieśmiertelność. Zmieniony w wampira przez ponurego Lestata, wiedzie egzystencję, której nie rozumie i do końca nie akceptuje. Jedyną jego towarzyszką jest Claudia - ukochana kobieta zaklęta w ciele dziecka. Łączy ich chęć poznania podobnych sobie istot i zajadła nienawiść do własnego stwó ... rcy - Lestata. Nasyciwszy się zemstą, Louis i Claudia wyruszają na wyprawę do Europy, by znaleźć swoje miejsce i odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Spotkany w Paryżu Armand wprowadza ich w społeczność wampirów. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Rebis
 • miękka
Mniej Więcej
 • Anne Rice
 • 2011
 • 3
 • 400
 • 197
 • 125
 • 97883-7301-6866?
 • 9788373016866
 • ZA5VW

Recenzje czytelników

O wampirze z ludzką duszą

Ocena:
Autor:
Data:
,,Wywiad z wampirem'' jest pierwszym tomem ,,Kronik Wampirów'' mistrzyni powieści grozy Anne Rice.
Książka adresowana jest do wszystkich odbiorców, chcących chociaż w minimalny sposób poznać wampirzy świat, który przedstawiony jest bardzo subtelnie.

Zagłębiając się w dzieło, ma się wrażenie, że jest ona spowiedzią z życia wampira. Opowieść zdecydowanie odcina się od niektórych błędnych stereotypów i przesądów o osinowych kołkach, krucyfiksach i wodzie święconej. Czytając tą powieść ... czytelnik buduje sobie głębszą wizję sięgającą źródeł tego, co najistotniejsze; źródeł przemiany w nieśmiertelnika, jego istoty, która zupełnie nagle, zaskakująco, okazuje się istotą człowieczeństwa.
Razem z wampirem Louisem cofamy się do czasów XVIII wiecznego Paryża, towarzysząc mu w jego rozważaniach, namiętnościach i słabościach. Wydarzenia opisane są w sposób niezwykły, niebywale oddając klimat tamtych czasów. Pozwala poznać fragment minionej rzeczywistości oraz skłania do egzystencjalnych refleksji.

Autorka w bardzo realistyczny sposób oddała niebanalny nastrój powieści. Po jej przeczytaniu ma się wrażenie, że krwiopijcy istnieją naprawdę. Anne Rice wykreowała wizerunek wampira ówczesnej literatury, który przetrwał do dziś.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Powieść niemal idealna!

Ocena:
Autor:
Data:
„Wywiad z wampirem” to chyba najpopularniejsza obok „Królowej Potępionych” książka Anne Rice. Chociaż mogę się mylić, bo zapewne sporo osób powiedziałoby „To jest taka książka? Myślałem/am, że to film”. Przykre, ale prawdziwe. Mniemam jednak, że akurat osoby, które uwielbiają książki zdają sobie doskonale sprawę z tego, że historia Louis’a de Pointe du Lac to nie tylko dzieło filmowe, ale znakomita powieść znakomitej pisarki.

Jak sama nazwa wskazuje ... jest to opowieść głównego bohatera - Louis’a, arystokraty pochodzącego z Luizjany. Tajemniczy wampir Lestat przemienił go w istotę równą sobie, dając mu tym samym nieśmiertelność i życie wieczne. Brzmi znakomicie, jednak sam Louis nie jest do końca zachwycony. Niecałkowicie akceptuje swoje nowe życie, ma też problemy ze zrozumieniem go. Jego najlepszą towarzyszką jest Claudia – dojrzała kobieta, jednak uwięziona w ciele dziecka. Zapewne nie ciężko się domyślić, z jakiego powodu. Oboje nie przepadają za Lestatem i najchętniej pozbawili by go życia. Wędrują jednak po Europie chcąc zrozumieć sens swojej egzystencji, a w Paryżu trafiają na kolejnego przedstawiciela ich rasy, który pokaże im, co to znaczy społeczność wampirów.

Osoby, które oglądały film, zapewne będą miały przed oczami głównych bohaterów i całą scenerię. Ja osobiście należę do takich ludzi, którzy nie obejrzą filmu zanim nie przeczytają książki. Uważam, że jest to dużo lepsze, ponieważ film nie daje mojej wyobraźni pola do popisu, a książka już tak. Dzięki temu mogłam sama w swojej głowie wykreować Lestata, Louis’a i Claudię, a także Armanda i pozostałych bohaterów. Wiem także, że nawet film nie zniszczy mi teraz mojego wyobrażenia o nich, ponieważ mam to zbyt mocno zakorzenione w podświadomości. Anne Rice jest mistrzynią w opisywaniu miejsc i scenerii, więc z oglądaniem tego wszystkiego oczyma wyobraźni też nie miałam najmniejszego problemu. Właśnie to przede wszystkich uwielbiam w jej książkach – potrafią mnie przenieść do całkowicie innego świata, który jest intrygujący, fascynujący i niepowtarzalny.

Nie raz słyszałam, że „Wywiad z wampirem” to istna nudna, która ciągnie się jak flaki z olejem. Cóż, to kwestia gustu, ale po prostu w głowie mi się nie mieści, jak można to tak odebrać. Owszem, momentami jest ciężko, ponieważ dialogi nie są tutaj obfite, zdecydowanie w większości jest to typowa opowieść i mnóstwo opisów, ale nigdy nie odebrałam ich w taki sposób, żeby czytanie mi się znudziło lub żebym poczuła się znużona. Gdy naprawdę damy się porwać historii Louis’a, to zupełnie nie odczujemy tego, że pewne momenty czyta się gorzej od innych. Poza tym nie ukrywajmy – nie jest to książka, w której akcja pędzi zatrważająco szybkim tempem, ale z drugiej strony jest to jej zaleta. Nie wyobrażam sobie tutaj innego tempa niż to, które jest. Po prostu zupełnie by nie pasowało i zniszczyło by urok tej książki! Poza tym uważam, że język, którym posługuje się pani Rice jest wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju. Idealnie pasuje do gotyckiego klimatu jej powieści.

Coś czuję, że nigdy nie powiem złego słowa na twórczość tej autorki, ponieważ przeczytałam już kilka jej książek i każdą odebrałam w sposób bardzo pozytywny. Podobnie było z „Wywiadem z wampirem”. Pokochałam Louis’a i Claudię, ale także Lestat’a. Uwielbiam historię tych wampirów i ich perypetie, ponieważ naprawdę potrafiły mnie wciągnąć i zainteresować. Ta magia, ten czar i urok oraz cała otoczka tej powieści są po prostu niepowtarzalne i każdy powinien to poczuć. Poza tym nie ukrywajmy… to raczej klasyczne wampiry, a nie ich marne podróbki. Świetny język, znakomity pomysł, idealne wykonanie – jak dla mnie powieść niemal idealna. Zdecydowanie polecam!

www.sheti-shetani.blogspot.com
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena