Koszyk 0
Opis:
Wysłanniczka specjalna do Mandżurii po raz pierwszy ukazała się w 2009 roku. To odtworzony na podstawie artykułów publikowanych w "Le Petit Parisien" i manuskryptów autorki reportaż z podróży odbytej pod koniec 1934 roku do marionetkowego cesarstwa Mandżukuo, gdzie ścierały się interesy chińskie, japońskie i radzieckie. Pisany surowym stylem tekst, wolny od politycznej poprawności, stanowi dokument japońskiej kolonizacji, a także nienawiści ... jaką wobec białego człowieka odczuwali azjatyccy "jutrzejsi panowie". Ella Maillart (1903?1997) to słynna szwajcarska podróżniczka, autorka pisanych po francusku i angielsku reportaży, które ilustrowała własnymi zdjęciami. W młodości uprawiała wyczynowo sport: była kapitanem żeńskiej reprezentacji narodowej w hokeju na trawie, narciarką, a także wioślarką (w 1924 roku brała udział w letnich igrzyskach olimpijskich w Paryżu). Dobre przygotowanie kondycyjne okazało się nieodzowne podczas późniejszych podróży, najczęściej samotnych, odbywanych bez rozkładu jazdy, w niezwykle trudnych warunkach urągających podstawowym zasadom higieny, z ciężkim plecakiem i tradycyjnym aparatem fotograficznym na plecach. W latach 30. ubiegłego wieku Ella Maillart przewędrowała radziecki Turkiestan (Od Gór Niebiańskich do Czerwonych Piasków, 1934) i razem z korespondentem "Timesa", Peterem Flemingiem, pokonała liczącą ponad 5,5 tysiąca kilometrów trasę z Pekinu do Śrinagaru. Plonem tej podróży była książka Oasis interdites - De Pekin au Cachemire (1937), a rozpoczęta w 1939 roku, wraz z Annemarie Schwarzenbach, wyprawa samochodem do Afganistanu została zrelacjonowana w La Voie cruelle (1947). Ti-Puss ou l'Inde avec ma chatte (1951) to opis pięciu lat spędzonych w Indiach, gdzie podróżniczka studiowała tradycyjną filozofię. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Ella Maillart
  • 2012
  • 0
  • 152
  • 170
  • 120
  • *, 9788373923775
  • 9788373923775
  • ZAIAV

Recenzje czytelników

Niezwykły reportaż z Mandżurii lat 30-tych ubiegłego wieku.

Ocena:
Autor:
Data:
Tytułowa wysłanniczka specjalna to Ella Maillart – szwajcarska podróżniczka, pisarka, autorka interesujących fotografii, sportsmenka - kobieta bardzo wielu pasji, zainteresowań i talentów. Przez wiele lat pokonała niezliczoną ilość kilometrów ( m.in. wraz z Peterem Flemingiem przebyła liczącą 5,5 tysiąca kilometrów trasę z Pekinu do Śrinagaru).

W roku 1934 francuski dziennik le Petit Parisien wysłał ją do Mandżurii ... W latach 1932 do 45 ten region Chin nosił nazwę Mandżukuo i był „częścią imperium, skleconym w Mandżurii siłą woli przez Japończyków”.

Było to państwo utworzone z 10 prowincji mandżurskich. Teoretycznie władzę prawował w nim cesarz chiński Puyi. W rzeczywistości cała administracja państwowa była w rękach japońskich wojskowych.

W 1934 roku – a więc wtedy, gdy państwo odwiedziła Ella Mailart, sytuacja polityczna była mało stabilna, granice ciągle płynne. Cesarstwo stało na progu wojny z ZSRR i zadawano sobie pytanie nie „czy” ale „kiedy” konflikt wreszcie wybuchnie…

Autorka na każdym kroku wyczuwała nienawiść ze strony okupujących Mandżukuo Japończyków – „ Oni nie cierpią nas wszystkich, białych… czy jesteśmy Rosjanami emigrantami, czy czerwonymi Rosjanami, Amerykanami czy Europejczykami, katolickimi czy protestanckimi misjonarzami, i nie przepuszczą żadnej okazji, by nas sponiewierać”. A w przeciwwadze do butnych, usiłujących za wszelką cenę uzyskać w Azji hegemonię Japończyków są Chińczycy, których „postawa to pogodna rezygnacja… Mei yo fadze ( nic się nie da zrobić). Zobaczymy za sto lat, co się będzie działo, mówią.”

Podziwiam autorkę za odwagę - nie waha się mówić otwarcie, bez przemilczeń, a jednocześnie stylem bardzo profesjonalnym, pozbawionym zabarwienia emocjonalnego i nie narzucającym czytelnikowi osobistego światopoglądu ani własnej interpretacji faktów szkicuje zaistniałą sytuację. Czytając jej relację każdy mimo woli po prostu jest zmuszony do tego, aby wyrobić sobie własne zdanie - i to jest cechą profesjonalnego reportażu.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena