Koszyk 0
Opis:
Czy będąc na dnie piekła, można upaść jeszcze niżej? Nowe, gorące nazwisko na liście skandynawskich mistrzów kryminału i nowy bohater w zastępie wziętych detektywów, wirtuozów skomplikowanych śledztw. Głównym bohaterem "Wykolejonego" jest przebywający na przymusowym zwolnieniu detektyw Thomas "Ravn" Ravnsholdt. Życie potraktowało go brutalnie. Smutki próbuje topić w alkoholu. Być może właśnie dlatego postanawia pomóc zrozpaczonej matce, poszukującej zaginionej kilka lat temu córki ... Masza chciała wieść życie na przyzwoitym poziomie, ubierać się w dobre ciuchy, nosić drogie torebki. Wybrała więc zawód call girl. Klienci znali ją jako Karinę... Pewnego dnia zapadła się pod ziemię. Czytelnik wraz z detektywem, podążając śladami Maszy, wchodzi coraz głębiej w mroczny świat i odkrywa kolejne jego warstwy oraz innego, na pierwszy rzut oka niewidocznego, lecz przerażającego bohatera - przemoc, która czai się zarówno w ciemnych zaułkach miasta, jak i w domowym zaciszu. Akcja "Wykolejonego" rozgrywa się w Danii i w Szwecji. Michael Katz Krefeld oprowadza nas po najgorszych zakątkach Kopenhagi i najbardziej przerażających enklawach Sztokholmu. Nie szczędzi przy tym słów ironii, wynikających ze wzajemnych animozji obydwu narodów. A że autor jest Duńczykiem, w szczególności dostaje się Szwedom. Most nad Sundem to symbol hańby, a przedstawiony w "Wykolejonym" Sztokholm to prawdziwe piekło na ziemi, gdzie karty rozdaje słowiańska mafia, a pod przykrywką oficjalnej działalności w najlepsze trwa handel ludźmi, kwitnie prostytucja i stręczycielstwo. Policja zaś daje na to ciche przyzwolenie. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Michael Katz Krefeld
  • 2014
  • 1
  • 368
  • 226
  • 153
  • 9788308053584
  • 9788308053584
  • ZBHCI

Recenzje czytelników

Świetna książka, gorąco polecam.

Ocena:
Autor:
Data:
Krefeld, to nowe u nas nazwisko na liście skandynawskich autorów. I wbrew temu, co ostatnio obserwuje się wśród skandynawskich autorów kryminałów niemały talent. W Danii (a także poza nią) autor jest znany. Na jego polski debiut Wydawnictwo Literackie wybrało książkę Wykolejony.
Mocne wejście:)Ogromnym plusem książki jest akcja, która rozgrywa się na trzech płaszczyznach czasowych, a którą możemy śledzić równocześnie. Opowiada ja trzech narratorów.
Pierwszym narratorem jest zaginiona Masza ... Poznajemy ją, gdy jest bardzo popularną call girl i na swoje nieszczęście postanawia pomóc zadłużonemu u bałkańskiej mafii chłopakowi. Jej dalsze koleje losu, zejście aż na dno ludzkiego piekła, śledzimy poprzez zapiski w pamiętniku, który sporządza dla matki, licząc, że ta kiedyś po jej śmierci otrzyma notatki i będzie o córce pamiętać. Jednak nie tak łatwo jest umrzeć, nawet gdy się tego bardzo pragnie. Dlatego razem z Maszą przez kolejne 3 lata obsługujemy kolejnych klientów, szprycujemy się narkotykami i czekamy na wolność. Obojętnie czy będzie nią śmierć czy wyzwolenie przez policję.
Drugim narratorem jest 10-letni Erik. Jego historia rozpoczyna się w 1980 roku. Co historia chłopca i to rozgrywająca się 30 lat wcześniej ma wspólnego z zaginięciem i piekłem Maszy? Tego nie zdradzę.
Trzecim narratorem jest nasz samotny bohater, dzielny urlopowany, obecnie tropiący Maszę policjant, Thomas „Ravn” Ravnsholdt.
Krefeldowi należą się gorące brawa przede wszystkim za stworzenie doskonałych bohaterów. Każda z odmalowanych przez niego postaci jest nietuzinkowa, każda się czymś wyróżnia (niestety na ogół emanującym z niej złem). Jednak w/w trójka zasługuje na najwyższe uznanie. Każdy z nich wg. powszechnie przyjętych kanonów powinien być potępiony. Życie, jakie prowadzą jest takie, że większość z nas odwróci się z mieszaniną przerażenia i obrzydzenia w oczach. Czy całą trójkę można jednakowo oceniać? Czy można ich potępiać? Co nimi kierowało, żeby zachować się w taki, a nie inny sposób? I kto tak na prawdę jest tytułowym wykolejonym?
Gorąco zachęcam do lektury
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Wykolejony

Ocena:
Autor:
Data:
Czytywałam już kryminały szwedzkie, czytywałam fińskie, teraz pora na kolejnego Skandynawa - tym razem do moich rąk trafił kryminał duński, a na liście topowych pisarzy pojawiło się kolejne nazwisko – Michael Katz Krefeld. Zapamiętajcie je, bo pewnie jeszcze nie raz zobaczymy je na okładkach książek.

Krefeld nie jest debiutantem, jednak na polskim rynku pojawiła się jego pierwsza powieść „Wykolejony”, będąca jednocześnie pierwszym tomem cyklu Rawn ... Głównym bohaterem tego cyklu powieściowego jest Thomas „Rawn” Raynsholdt, detektyw, zawieszony w obowiązkach służbowych z powodu załamania. Przerwa w pracy ma mu pomóc zregenerować siły i wyjść z nałogu, jednak póki co, kiepsko mu to wychodzi. Detektyw topi swoje smutki w alkoholu, a jego jedynym towarzyszem jest buldog. Jego celem jest ujęcie sprawcy zabójstwa bliskiej mu kobiety.

Bierze się w garść na prośbę przyjaciela, który potrzebuje pomocy w odnalezieniu młodej kobiety, Kariny vel Maszy, luksusowej callgirl, która zaginęła kilka lat wcześniej. Początkowo niechętny Rawn, rusza śladami Maszy i rozpoczyna prywatne dochodzenie. Ślady prowadzą do handlarza, który sprzedaje kobiety do domów publicznych. Rozpoczyna się wyścig z czasem. Czy dziewczyna jeszcze żyje? Sprawy komplikują się, kiedy w Sztokholmie zaczyna szaleć seryjny morderca. Czy obie sprawy są w jakikolwiek sposób powiązane?

„Wykolejony” to doskonale napisany kryminał, z dbałością o szczegóły i specyficzny klimat powieści. Autor świetnie poradził sobie z wielowątkowością powieści i wieloma miejscami akcji. Fabuła jest przemyślana i dopracowana, a lekki język i krótkie rozdziały, sprawiają, że książkę czyta się błyskawicznie. Rawn to bardzo specyficzna postać, jak wielu detektywów, jest samotnikiem, oryginałem i indywidualistą, ale przy tym jest szczery i oddany swoim przekonaniom.
Powieść chwilami mrozi krew w żyłach, a obrazy przekazywane przez Autora są bardzo sugestywne i oddziałują na wyobraźnię czytelnika.
Krefeld stworzył bardzo ciekawego bohatera i jestem zaintrygowana, co go czeka w kolejnych tomach. Póki co – polecam Wam pierwszy tom. Doskonale się go czyta, a mocnych wrażeń nie brakuje.

http://markietanka-mojeksiazki.blogspot.com/2014/06/wykolejony-michael-katz-krefeld.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena