Koszyk 0
Opis:
„W Wybranej jest wszystko, co uwielbiam w pisarstwie Naomi Novik, z dodatkiem stylizowanej magii i klimatu mrocznej baśni” - Patrick Rothfuss, autor „Kronik królobójcy”. Naomi Novik, wychowywana na polskich bajkach i baśniach, wplata poznanych w nich bohaterów do swojej najnowszej powieści. Agnieszka kocha swój dom w dolinie, swoją cichą wioskę położoną na peryferiach królestwa Polnii ... niedaleko granicy z sąsiednią Rusją. Uwielbia okoliczne lasy i lśniącą błękitną rzekę. Niestety, w pobliżu rozpościera się także złowrogi i tajemniczy Bór, pełen złych mocy i drapieżnych stworów. Mieszkańcy doliny mogą liczyć tylko na to, że żyjący w odosobnieniu czarodziej zwany Smokiem nie dopuści do rozprzestrzeniania się zła. Jego pomoc oparta jest jednak na okropnym warunku – co dziesięć lat zabiera on z doliny jedną siedemnastolatkę, która będzie mu usługiwać w jego wieży. Zbliża się dzień kolejnego wyboru. Agnieszka jest w grupie kandydatek i martwi się tym, że – zgodnie z przypuszczeniami mieszkańców – Smok zabierze jej przyjaciółkę Kasię, najpiękniejszą i najzdolniejszą z dziewczyn. Czarodziej jednak podejmuje inną decyzję… Magia w Wybranej (…) jest tak obrazowa i wiarygodna, że czujesz, że sam możesz rzucać zaklęcia. Ale książka cię w tym wyręcza. - Ursula K. Le Guin, autorka cyklu „Ziemiomorze” Szalona, pasjonująca, mroczna i głęboko magiczna. - Lev Grossman, autor trylogii „Czarodzieje” Wybrana to jedna z tych opowieści, do których nieustannie się wraca, bo jest po prostu czarowna. Przygodowa fabuła odznacza się takim napięciem, że pod koniec zerkasz na tekst przez rozcapierzone palce, licząc na to, że wszystko będzie dobrze. - Kevin Hearne, autor „Kronik Żelaznego Druida” W Wybranej jest wszystko, co uwielbiam w pisarstwie Naomi Novik, z dodatkiem stylizowanej magii i klimatu mrocznej baśni. - Patrick Rothfuss, autor „Kronik królobójcy” Wybrana ma w sobie wszystko, co kocham: wspaniałą bohaterkę, nowe podejście do starych mitów i legend i zaskakujące zwroty akcji. - Cassandra Clare, autorka serii „Dary Anioła” Wybrana Naomi Novik jest urokliwa w każdym znaczeniu tego pięknego i starego słowa. - Robin Hobb, autorka trylogii „Skrytobójca”. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Rebis
 • twarda
Mniej Więcej
 • Naomi Novik
 • 2015
 • 1
 • 510
 • 210
 • 147
 • 978837818-737-0
 • 9788378187370
 • ZCV34

Recenzje czytelników

Genialna!

Ocena:
Autor:
Data:
Chciałabym wam przedstawić książkę, od której nie oderwałabym się nawet gdyby za oknem wylądował statek obcych. Jeśli byliby w stanie porwać mnie razem z krzesłem prawdopodobnie zauważyłabym to dopiero po przeczytaniu ostatniej strony powieści. :)

Na dwa dni przestałam żyć. Może zjawisko to było podobne do opisywanego w książce eliksiru pozwalającego zamienić człowieka w posąg, a może bardziej do korzeni Drzewa Serca Boru oplatających ciało i zaciskających je w stalowym uścisku. Nie wiem ... Czas mijał, a ja byłam w kompletnie innej rzeczywistości. W murach potężnej wieży, w lasach nieopodal Dwiernika, w zamkowych komnatach i w samym Borze. Nie chciałam wracać do szarej rzeczywistości nawet na moment by wmusić w siebie chociaż kęs chleba. Prawdopodobnie nigdy nie zapomnę tej książki i uczuć jakie we mnie obudziła. Przez parę kolejnych dni będę musiała ponownie uczyć się jak żyć. Mieliście tak kiedyś? Zdarzyło mi się to tylko kilka razy w życiu po przeczytaniu naprawdę genialnych powieści. Parę dobrych dni wykonywanie codziennych obowiązków przychodziło mi z trudnością i wciąż nie mogłam pojąć dlaczego nie mogę żyć w świecie, w którym rozgrywała się akcja tej powieści.

Główna bohaterka (Agnieszka) mieszka w niewielkiej wiosce położonej na peryferiach Polnii. Jedynie złowrogi Bór oddziela to miejsce od niedalekiej Rusji. Mieszkańcy Dwiernika żyją w ciągłym strachu ponieważ Bór nie ustaje w swoich atakach. Jedynie owiany tajemnicą i niezbyt dobrą sławą Smok, wielki czarodziej, chroni okolicę przed rozprzestrzeniającym się złem. W zamian za pomoc co dziesięć lat wybiera sobie siedemnastoletnią dziewczynę, która ma usługiwać mu w wieży. Agnieszka będąca w grupie jedynie kilkunastu kandydatek obawia się, że to Kasia – jej najlepsza przyjaciółka a zarazem najpiękniejsza dziewczyna w okolicy – zostanie zabrana. Przez niespodziewane odkrycie, Smok z niechęcią podejmuje szokującą wszystkich decyzję.

„Wybrana” Naomi Novik to historia nie podobna do żadnej innej. Z każdą kolejną przeczytaną stroną pochłaniałam ją (bo zwykłym czytaniem tego nazwać nie można) z coraz większym napięciem i ciekawością. Akcja książki jest bardzo zaskakująca. Czytając opis okładkowy nie spodziewałam się jak bardzo rozwinie się ta historia. Autorka przygotowała skrzętnie skomponowaną i perfekcyjnie dopiętą na ostatni guzik fabułę. Muszę pochwalić także przepiękną, klimatyczną okładkę i świetne wydanie (kolorystyka papieru, czcionka – wszystko to potęguje klimat „Wybranej”).

Jedynym czego mogłabym się doczepić są dwie maleńkie sceny poniekąd „zbyt” miłosne. Jednak mimo, że nie lubię takich fragmentów w powieściach o tematyce baśniowej/ fantastycznej z całą pewnością zaliczam „Wybraną” do grona ulubionych książek, do których na pewno jeszcze kiedyś sięgnę.

Niech ostatnią zachętą będzie dla was to, że gdy musiałam na jeden dzień wyjechać, a nie mogłam zabrać ze sobą tej książki, postanowiłam kupić ebooka by nawet na te dwie godziny spędzone w pociągu nie musieć się od niej odrywać. Jeszcze mam książkowego kaca… i najchętniej zaczęłabym ją czytać natychmiast od nowa. Z niecierpliwością czekam na ekranizację, mając nadzieję, że wytwórnia Warner Bros jej nie sknoci.

Polecam wszystkim kochającym powieści przepełnione magią, intrygami i niesamowitymi zwrotami akcji! :)
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Jedna z lepszych fantastycznych książek!

Ocena:
Autor:
Data:
Myślę, że mogę zaryzykować stwierdzenie, że to jedna z najlepszych powieści fantastycznych, jakie miałam okazję poznać w ostatnim czasie. Ma wszystko to, co najbardziej lubię: dobrego narratora, przemyślaną i sensowną fabułę, wciągającą i zaskakującą akcję, a także mnóstwo ciekawych elementów, które są tworem wyobraźni samego autora. „Wybrana” to mroczna acz klimatyczna opowieść, która oczaruje każdego, kto postanowi poznać ten świat ... Jej baśniowy charakter i prostota nadają jej niecodziennego uroku, który trwa od samego początku do samiutkiego końca. Polski akcent i piękna okładka dopełniają całości. Całości, którą każdemu do poczytania polecam… Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena