Koszyk 0
Opis:
Jest rok 1950. Siedemnastoletnia Josie Moraine, córka prostytutki, pragnie więcej, niż Nowy Orlean może jej zaoferować. Obmyśla więc plan, jak się wyrwać z miasta, lecz tajemnicza śmierć w Dzielnicy Francuskiej wplątuje ją w sieć policyjnego dochodzenia. Los wystawi na próbę lojalność dziewczyny wobec matki oraz Willie Woodley, szorstkiej burdelmamy, na której pomoc w najtrudniejszych chwilach mogła liczyć. Zawieszona pomiędzy marzeniem o elitarnej uczelni a rzeczywistością mrocznego półświatka ... Josie musi podjąć kilka trudnych decyzji. Czy jednak uda jej się zagłuszyć głos sumienia? Ruta Sepetys, autorka „Szarych śniegów Syberii”, zręcznie konstruuje opowieść pełną tajemnic i kłamstw, przypominając, że nasz los kształtują wybory, których dokonujemy. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Ruta Sepetys
  • 2014
  • 1
  • 336
  • 204
  • 135
  • 978-83-1012494-4
  • 9788310124944
  • ZBAT9

Recenzje czytelników

Ciekawa.

Ocena:
Autor:
Data:
Wybory, to moja drugie spotkanie z Rutą Sepetys.
Tym razem pisarka opowiada także historię nastolatki, której nie oszczędza los. Jej Josie ma naście lat, jest córką prostytutki, ojca nie zna, mieszka na zapleczu niewielkiej księgarni i marzy o wyrwaniu się do lepszego świata. Całym jej światem jest księgarenka i droga do domu publicznego, w którym sprząta po godzinach, ciułając grosz do grosza. Trzeba autorce oddać sprawiedliwość, doskonale odmalowała Francuską Dzielnicę ... najbardziej chyba znany rejon Nowego Orleanu, gdzie rozgrywa się opowieść i gdzie toczy się życie Josie. Dziewczyna żyje między dwoma punktami - księgarnią gdzie pracuje i mieszka i domem publicznym, w którym sprząta. Pokonując tą trasę napotyka wiele unikalnych postaci, które Sepetys także doskonale , niezwykle realistycznie przedstawia. Bardzo ciekawie ukazane są także relacje Josie z matką. Określenie ich mianem toksycznych jest wielkim niedomówieniem. Kobieta nienawidzi córki, powód ku temu zawsze się znajdzie. Za to Josie cały czas ją kocha, mimo zła jakiego od niej zaznała. W tej swojej miłości przypomina trochę szczeniaka, który ciągle wraca do znęcającego się nad nim właściciela.
Od samego początku wiernie kibicowałam Josie. Dziewczyna jest naprawdę dzielna. Nie dość, że jest bękartem, biedną jak mysz kościelna w zasadzie bezdomną istotą, inwalidką, do tego musi żyć z piętnem córki dziwki i znosić wszystkie szykany jakie ją spotykają. Na dodatek, gdy jest blisko urzeczywistnienia swojego planu, wyrwania się z Nowego Orleanu, wydarza się coś, co sprawia, iż jej plan zawisa na włosku. Czy Josie uda się jednak pokonać przeciwności losu? Czy znajdzie w sobie tyle siły, żeby iść na przód? Czy podoła tytułowym wyzwaniom?
Po lekturze Szarych śniegów Syberii na kolejną książkę autorki czekałam z wielką niecierpliwością. Po lekturze Wyborów czuję się jak taki przekłuty balon. Przede wszystkim jestem zawiedziona. To nie tak, że Wybory są złą lekturą, to ciekawa książka, dobrze napisana, ale czegoś jej brakuje. To "coś" bez wątpienia posiadają Szare śniegi Syberii, które są rewelacyjną lekturą, a którymi autorka ustawiła sobie bardzo wysoko poprzeczkę, może zbyt wysoko. A może to moje oczekiwania były zbyt wygórowane.
Trudno jednoznacznie oceniać tę książkę. Na pewno nie dorównuje ona Szarym śniegom Syberii. Jednak nie mogę jednoznacznie napisać, iż jest to powieść zła, ba momentami jest to dobra powieść, dobra lektura. Ma w sobie to coś, co sprawia, iż wiernie kibicuje się Josie oraz brnie razem z nią przez zaułki miasta i meandry jej trudnego, poplątanego życia. Jednak Autorka rozczarowała mnie odrobinę. Gdyby to było moje pierwsze spotkanie z prozą Sepetys, na pewno odczucia miałabym inne. A tak, czuję się odrobinę zawiedziona. Oczekując doskonałej, trzymającej w napięciu książki otrzymałam pozycję fakt niezwykle zręcznie napisaną, ciekawą, choć bez tego czegoś.
Wierzę, że Wybory znajdą swoich zwolenników. Każdy powinien sam przeczytać tę książkę, żeby indywidualnie wyrobić sobie o niej zdanie.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

:)

Ocena:
Autor:
Data:
Nowy Orlean Dzielnica Francuzka lat pięćdziesiątych. To tutaj wraca matka Josie do pracy prostytutki w słynnym domu Willie Woodley. Josie ma wtedy 7 lat ale dość szybko się usamodzielnia i w wieku 8 lat zamieszkała na pietrze w księgarni gdzie dorabiała. Oprócz tego sprząta w domu publicznym gdzie pracuje jej matka.
Poznajemy ją w wieku 17 lat gdy ma dość bycia postrzegana jako córka prostytutki. Nie tak łatwo się odciąć od tego mimo ... że dziewczyna jest przeciwieństwem swojej matki to i tak wszyscy widzą w niej tylko córkę prostytutki. Marzy o tym by wyrwać się z Nowego Orleanu nie ma się co dziwić bo skoro od własnej matki słyszy się, że przez nią zmarnowała najlepsze lata w swoim zawodzie.

Josie pomimo przeciwności stara się walczyć o swojej lepsze jutro i o to by wieść normalne życie bez łatki córki prostytutki. Powoli wplątuje się w sieć kłamstw od jednego do następnego, co pociąga za sobą złe decyzje. Niestety wszystko to co robi matka odbija się na jej bezpieczeństwie i na decyzjach jakie podejmuje. Czy Josie uda się w końcu wyrwać z Nowego Orleanu i rozpocząć upragnione życie z dala od matki? Czy sieć kłamstw i złych decyzji sprawi, że zostanie i podąży w ślady matki? No tego zdradzić wam nie mogę musicie przekonać się sami.

Przekaz książki jest bardzo jasny i prosty Wybory - to od nich zależy nasze życie. Niby takie oczywiste prawda? A ile rzeczy i osób wpływa na to jakie podejmujemy wybory w naszym życiu. Jak ważne jest by mieć oparcie w bliskich i nie koniecznie musi to być rodzina.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena