Koszyk 0
Opis:
Niewidoma od urodzenia, piętnastoletnia Caitlin Decter otrzymuje implant, który ma sprawić, że zacznie widzieć. Niespodziewanie, produkt najnowszej technologii pozwala jej "widzieć" rzeczy niedostępne ludzkiemu oku - procesy zachodzące w wirtualnym świecie. Chiny próbują ukryć zabójstwo kilkunastu tysięcy ludzi, odcinając swoją część Internetu od reszty świata. Szympans, komunikujący się z ludźmi w języku migowym, zaczyna przejawiać niezwykłe zdolności artystyczne ... W Sieci budzi się tajemnicza świadomość, która nade wszystko pragnie nawiązać kontakt. A wszystkie te wydarzenia splatają się w zaskakującą całość w doskonałej powieści Roberta Sawyera „Wzrok”, otwierającej trylogię WWW. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Solaris
 • miękka
Mniej Więcej
 • Robert J. Sawyer
 • 2012
 • 1
 • 404
 • 195
 • 125
 • 978-83-7590-068-2
 • 9788375900682
 • ZAK7T

Recenzje czytelników

Intelekt a komunikacja

Ocena:
Autor:
Data:
Powieść ta stanowi pierwszą część nowej trylogii Roberta J. Sawyera, który zasłynął m.in. jako znawca Internetu i jeden z pierwszych blogerów. Kwestie te znalazły tu swe odzwierciedlenie.
Książka nie ma spójnej narracji, składa się z czterech wątków będących na razie odrębnymi historiami, z których tylko dwie się łączą. Są to opowieści o Caitlin, niewidomej od urodzenia nastolatce, a zarazem matematycznym geniuszu, oraz stopniowo ewoluującym internetowym bycie, zwanym Webmindem ... Dzięki japońskiemu naukowcowi dziewczyna otrzymuje szansę, by wskutek użycia nowatorskiego implantu odzyskać wzrok. W efekcie bohaterka zaczyna widzieć… procesy zachodzące w sieci, to zaś umożliwi jej interakcję z dojrzewającą sztuczną inteligencją. Poznajemy też Hobo – superinteligentną krzyżówkę szympansa i bonobo, wychowanka amerykańskiego instytutu naukowego, w którym nauczył się języka migowego. Czwarty wątek dotyczy zbrodni popełnionej przez chiński rząd na obywatelach. W jednej z prowincji wybucha epidemia ptasiej grypy, co prowokuje ludobójstwo. Następnie, by zataić zbrodnię, Chiny odcinają się od Internetu.
Sawyer zwykle daje wyraz zarówno pasji naukowej, jak i zacięciu do publicystyki społecznej. Dzięki Caitlin i Webmindowi czytelnicy i czytelniczki mogą zdobyć mnóstwo interesujących informacji na temat funkcjonowania Internetu, teorii informacji i fizyki kwantowej. Autor stara się przybliżyć problemy niewidomych i w różnym stopniu pozbawionych kontaktu ze światem, czy to wskutek naturalnego upośledzenia, czy upośledzającej sytuacji politycznej. Na uwagę zasługuje podkreślana przezeń trudność w przystosowaniu się do zmian (Caitlin przywykła do braku wzroku) i wszechobecne kłopoty z komunikacją, z czego wnioskować możemy, że intelekt wcale nie zaciera różnic w postrzeganiu (Caitlin nie może porozumieć się z autystycznym ojcem, relację między Hobo a opiekunami, a także innymi małpami trudno nazwać łatwą). Nietrudno zauważyć paralelę między Webmindem, który próbuje w bólach poznać świat zewnętrzny i ludzi, a wspomnianym autystycznym ojcem (niestety, stereotypowo potraktowanym). Bohaterką książki jest też inteligencja jako taka. Obserwujemy Sawyerowską wizję jej narodzin i rozwoju na dwóch biegunach – w globalnej sieci i w biologicznej istocie. Przy tej okazji pisarz podkreśla rosnącą rolę Internetu w… wychowaniu dziecka. Czy wrzucane tam „śmieci” nie zaćmią mu wzroku, tak jak może przydarzyć się to Webmindowi?
Problematyka jest niezwykle ciekawa, lecz sama fabuła okazuje się mało dynamiczna. Niektórym zapewne nie spodoba się „wszystkowiedząca” nastolatka, ale cóż, istnieją przypadki obronionych doktoratów nawet w wieku lat dwunastu. Zawartość niniejszej książki warto potraktować jako wstęp do intrygującej całości.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena