Koszyk 0
Opis:
"Familijne ciepło, raz zaprawione surowością, raz humorem" jest tematem kunsztownych opowiadań słynnego pisarza, osadzonych w realiach współczesnego Meksyku. Synowie buntują się przeciw ojcu, brat zdradza brata, matka pisze list do mordercy córki, pan domu ma romans z kuzynką żony... Bohaterowie, uwikłani w więzy rodzinne, są "zawsze fragmentem, nigdy całością". Wyraziste fabuły, celne obserwacje psychologiczne i obyczajowe, bogate tło społeczne.
Mniej Więcej
  • Carlos Fuentes
  • 2010
  • 416
  • 200
  • 125
  • Mistrzowie prozy
  • 978-83-247-20-408
  • 9788324720408
  • Z7127

Recenzje czytelników

O rodzinie szczerze aż do bólu

Ocena:
Autor:
Data:
Tytuł wyraźnie nawiązuje do znanego cytatu z "Anny Kareniny", który autor uczynił również mottem książki ("Wszystkie szczęśliwe rodziny są do siebie podobne, każda nieszczęśliwa rodzina jest nieszczęśliwa na swój sposób").

W opowieściach Fuentesa nie ma szczęśliwych rodzin. Wszyscy bohaterowie doświadczają negatywnych przeżyć: przemocy, zła, samotności, odrzucenia, cierpienia fizycznego i psychicznego... Niektórym udaje się jedynie otrzeć o namiastkę szczęścia ... Nic lepszego im się nie przydarza.

Autor pokazał różne rodziny, wielodzietne i bezdzietne, biedne i bogate, wywodzące się z nizin społecznych i należące do elit społecznych oraz politycznych.
Nie zawsze poznajemy wszystkich członków rodzin, czasem to tylko mąż i żona albo bracia, albo siostry, albo matka... Niekiedy narrator przedstawia nam kilku bohaterów, ale na plan pierwszy wysuwa się jedynie jedna postać.

Można powiedzieć, że każda opowieść jest nieco inna pod względem treści i formy. Całość przypomina zbiór opowiadań powiązanych wspólnym motywem rodziny.
Mimo iż treść często jest przytłaczająca, czyta się tę książkę szybko i trudno się od niej oderwać.

Na uwagę na pewno zasługują forma i język. Można zastanawiać się, czy to eksperymentalna powieść, czy zbiór opowieści przeplatanych tekstami chóru. Jego wypowiedzi można porównać z pieśniami chóru antycznego - napisane są, oczywiście, innym stylem, ale pełnią podobną rolę, gdyż są swoistym komentarzem do opisanych perypetii rodzinnych i pokazują uniwersalne prawdy o życiu w Meksyku. Nie jest to życie przyjemne, wręcz przeciwnie - chór mówi przede wszystkim o patologiach, wynaturzeniach, przestępstwach, zagrożeniach, jakie czyhają ma dzieci i młodych ludzi...
Wypowiedzi te są dosadne, a nawet wulgarne, przerażające i wstrząsające, nie ma w nich nic z piękna antycznej poezji. Język współgra tu z opisywaną rzeczywistością. Robi to piorunujące wrażenie!


Polecam tę książkę tym, którzy lubią i cenią intrygujące historie, opowiedziane żywiołowo, plastycznie i porywająco.
Nie jest to lekka lektura na plażę - i ze względu na treść, i styl, i składnię, która często jest bardzo złożona i skomplikowana. Ale przecież nie wszystkie letnie lektury muszą być łatwe i przyjemne.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena