Koszyk 0

Wspomnienia ocalałych... ważna jest pamięć

Wołyń - ziemia obiecana, która stała się ziemią piekielną w wyniku okupacji sowieckiej i niemieckiej oraz ukraińskich rzezi - jest wciąż żywy we wspomnieniach i pamięci ocalałych dawnych mieszkańców. Ich relacje, zgromadzone przez Marka A. Koprowskiego, opublikowało w dwóch tomach "Wołyń. Wspomnienia ocalałych" Wydawnictwo Replika. Relacje przywołują czas sprzed II wojny światowej, będąc zapisem nieistniejącego już świata, oraz opowiadają o wojennej gehennie Polaków. Historie snute przez świadków dramatycznych wydarzeń budzą ogromne emocje. Czas staje w miejscu. Oby nie powrócił.

O autorze Wołyń. Wspomnienia ocalałych

Marek A. Koprowski jest dziennikarzem, pisarzem oraz historykiem zajmującym się losami Polaków na Wschodzie. Plonem jego wypraw i poszukiwań jest wiele książek. Za serię Wołyń. Epopeja polskich losów 1939–2013 otrzymał Nagrodę im. Oskara Haleckiego w kategorii „Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku”. Jest też laureatem nagrody „Polcul – Jerzy Bonicki Fundation” za działalność na rzecz utrzymania kultury polskiej na Wschodzie. Zapraszamy do przeczytania fragmentu z drugiego tomu Wołyń. Wspomnienia ocalałych.

W cieniu ukraińskich noży

Irena Sandecka została Wołynianką przez przypadek. Uro­dziła się bowiem w Humaniu w 1912 r., tuż przed wybu­chem I wojny światowej, gdy Ukraina należała jeszcze do car­skiej Rosji, w której panował batiuszka Mikołaj II. W jej domu panowała zawsze polska i patriotyczna atmosfera. Jej matka była nauczycielką w Szkole Polskiej w Humaniu, której dy­rektorem był dr Marek Piekarski, polonista, późniejszy wizy­tator odrodzonego Liceum Krzemienieckiego im. Czackiego w Krzemieńcu. (…)

W białokrynickiej szkole Irena Sandecka pracowała aż do wybu­chu wojny niemiecko-sowieckiej. Wtedy od razu w Krzemieńcu i okolicy zapanowały nowe porządki. Niemcy forowali Ukraiń­ców, którzy pozwalniali Polaków ze wszystkich funkcji. Nowo mianowany ukraiński dyrektor szkoły w Białokrynicy od ręki zwolnił Irenę Sandecką. Usunięta z pracy przez Ukraińców Irena Sandecka i tak miała dużo szczęścia. Miejscowi Ukraińcy przy­gotowali bowiem listy proskrypcyjne dla Niemców, zawierające nazwiska Polaków, którzy ich zdaniem powinni zostać zlikwi­dowani. Chcieli po prostu wyeliminować najbardziej aktywnych i odgrywających rolę przywódców polskiej społeczności — Po­laków, których cudem nie dotknęły jeszcze sowieckie represje. (…)

Nadchodzące dni i miesiące nie były jednak dla Krzemieńca „tęczowe”. Nad jego niebem dominował kolor czerwieni. Łuny zbliżały się do granic miasta, a do pochówku przywożono oka­leczone zwłoki. W całym powiecie krzemienieckim spalono 53 folwarki, w tym wszystkie należące do Liceum Krzemienieckie­go. Ukraińcy starali się do końca zniszczyć wszystkie ośrodki, w których bronili się Polacy, dokonując przy tym niewyobrażal­nych zbrodni. W Szpikłosach, ukraińskiej wsi, Ukraińcy w zwy­rodniały sposób wymordowali kilkanaście rodzin polskich, paląc ich gospodarstwa. Dzieci polskie nosili ponabijane na widłach. Zbrodni tej nie dokonali przybysze z zewnątrz, lecz miejscowi Ukraińcy, łasi na majątek polskich sąsiadów. Wzburzyła ona na­wet Niemców, którzy w odwecie spacyfikowali ukraińską część wsi, paląc ją doszczętnie… (…)

Według sprawozdania ks. Józefa Kuczyńskiego, proboszcza parafii Dederkały Wielkie, w której zorganizował on polską sa­moobronę, morderstwa w powiecie krzemienieckim „cechował wszędzie nieopisany sadyzm. Małe dzieci z ustami przecięty­mi od ucha do ucha i napisem Polska od morza do morza. Kobiety wbijane na pal, mężczyźni rozrywani końmi. Obcinanie kolejno wszystkich członków przed zadaniem śmierci”. Ludność polska chroniła się przed nożami Ukraińców nie tylko w Krzemieńcu, ale również w Wiśniowcu, Dederkałach i Rybczy. (…) Z czasem Krzemieniec przekształcił się w oblężoną twierdzę, z której wyjechać można było tylko w asyście niemieckiego konwoju. Wielkim wstrząsem dla wszystkich Polaków, którzy schronili się w Krzemieńcu, było wymordowanie 20 lutego 1944 r. ich rodaków, którzy ukryli się w klasztorze karmelitów w Wiśniowcu. UPA zaatakowała ich natychmiast, jak tylko mia­steczko opuścił węgierski garnizon. Rzeź Polaków — starców, kobiet i dzieci — trwała kilka godzin. (…)

Od czasu jak w lutym 1943 r. do lasu uciekła ukraińska policja, mordy ludności polskiej się nasiliły. W okolicach Krzemieńca zamordowano co najmniej sto osób. Ofiarą bandytów padł m.in. instruktor rolny Stański, które­go znaleziono bez głowy, siedmiu fornali zamęczono w piw­nicy w Szpikołosach. W Antonowcach zarżnięto leśniczego, buchaltera, nauczyciela z żoną. W majątku Tetylkowce zabito zarządcę majątku L. Czepielewskiego, jego rodziców i brata Tadeusza. W Bereżcach spalono dom landwirta, gdzie spłonęli żywcem landwirt i pięciu Niemców oraz dwie Polki, kuchar­ka i pokojówka. Z płonącego domu wypuszczono tylko fur­mana Ukraińca. W Szumsku wymordowano cztery polskie rodziny. Tuż przed Świętami Wielkanocnymi w Zaborowie, w ciągu nocy wyrżnięto 32 osoby. Od tego momentu zaczę­ły się masowe mordy we wsiach mieszanych ukraińsko-pol­skich. W żadnej z nich nie pozostał żaden Polak. Ci, którzy nie schronili się w większych ośrodkach, zostali wyrżnięci. Ich dobytek zrabowano, a zabudowania spalono. Po depo­lonizacji wsi mieszanych ukraińskie bandy zaczęły napadać na wsie czysto polskie, takie jak Stara Huta czy Kąty. W tych ostatnich polska samoobrona stawiła Ukraińcom opór, odpie­rając atak. Na pomoc przybyła niemiecka żandarmeria, pod osłoną której wieś została uformowana w konwój i odprowa­dzona do Krzemieńca. Końcówkę tego konwoju, liczącą około 30 furmanek, Ukraińcom udało się jednak odciąć i wymordo­wać. W tym samym czasie wymordowano wieś Mikołajów­ka, podobnie jak wszystkie okoliczne chutory. W maju 1943 r. 33 bandy ukraińskie zaczęły posuwać się pod sam Krzemieniec, mordując na przedmieściach rodzinę Żółkiewskich, składają­cą się z sześciu osób, i na Kornijkach trzyosobową rodzinę Skaza. Z relacji uciekinierów, którzy chronili się w Krzemień­cu, wiedzieliśmy, że oprawcy mordując Polaków wykazali się ogromnym okrucieństwem. Obcinali ofiarom uszy, nosy i inne członki. Wrzucali też ludzi do własnych płonących za­gród. Od opowiadań uciekinierów włosy jeżyły się nam na głowie… (…)

— Moje wypowiedzi mówiące, że banderowcy to nie żadni bohaterowie, tylko mordercy i najzwyczajniejsi zbrodniarze, którym nie należy podawać ręki, były nie w smak — podkre­śla Irena Sandecka. — Tym bardziej, że odwiedzało mnie co­raz więcej wycieczek z Polski, którym bez ogródek mówiłam co i jak. Pokazywałam im też całą bibliotekę, złożoną z ksią­żek traktujących o zbrodniach popełnionych przez Ukraiń­ców na Polakach w czasie II wojny światowej, nadesłanych mi przez rozmaitych znajomych i historyków, którzy m.in. mnie odwiedzali przy okazji prac badawczych i korzystali z moich relacji. Zachęcałam, by w Polsce po nie sięgnęli i nie dali sobie robić wody z mózgu.

Fragment opublikowano dzięki uprzejmości wydawnictwa Replika.

Ostatni lot 1 Ostatni lot Mieczysław Wyszkowski
23,95 28,00
Rabat 14% Dostępny Szybka wysyłka 24h!
Byłam buddyjską mniszką Wyprzedaż 1 Byłam buddyjską mniszką Esther Baker
20,93 29,90
Rabat 30% Dostępny Szybka wysyłka 24h!
Pamiętnik Paryski 1918-1919. Część 2.  Kroniki polskie. tom 20 Wyprzedaż 1 Pamiętnik Paryski 1918-1919. Część 2. Kroniki polskie. tom 20 Eugeniusz Romer
4,90 19,99
Rabat 75% Dostępny Szybka wysyłka 24h!
Koń na biegunach 1 Koń na biegunach Bogusław Kaczyński
49,91 59,00
Rabat 15% Dostępny Szybka wysyłka 24h!
Bóg istnieje 1 Bóg istnieje Antony Flew
28,54 33,00
Rabat 14% Dostępny Szybka wysyłka 24h!
Hardcore zen 1 Hardcore zen Brad Warner
25,94 30,00
Rabat 14% Dostępny Szybka wysyłka 24h!
Dwa kroki do masowego grobu 1 Dwa kroki do masowego grobu Kurt F. Lange
18,73 21,90
Rabat 14% Dostępny Szybka wysyłka 24h!
312. Smoleńska Dywizja Piechoty w walkach o Starołękę 1 312. Smoleńska Dywizja Piechoty w walkach o Starołękę Aleksander Krajnow Herman Chłopin
15,31 17,90
Rabat 14% Dostępny Szybka wysyłka 24h!
Leutnanci z Poznania 1 Leutnanci z Poznania Rolf H. Oberheid
15,31 17,90
Rabat 14% Dostępny Szybka wysyłka 24h!
Moja służba w grupie bojowej Lenzer 1 Moja służba w grupie bojowej Lenzer Fritz Elsasser
15,31 17,90
Rabat 14% Dostępny Szybka wysyłka 24h!
Czas na działkę. Dwóch facetów, jedna szopa, zero pojęcia... Wyprzedaż 1 Czas na działkę. Dwóch facetów, jedna szopa, zero pojęcia... Robin Shelton
22,43 29,90
Rabat 25% Dostępny Szybka wysyłka 24h!
Moje wzloty i upadki. Autobiogarfia z psychologią w tle Wyprzedaż 1 Moje wzloty i upadki. Autobiogarfia z psychologią w tle Józef Kozielecki
6,35 29,90
Rabat 79% Dostępny Szybka wysyłka 24h!
Którędy do medycyny? 1 Którędy do medycyny? Jerzy Woy-Wojciechowski
33,36 39,00
Rabat 14% Dostępny Szybka wysyłka 24h!
Listy 1951-1961 1 Listy 1951-1961 Andrzej Bobkowski Aniela Mieczysławska
24,81 29,00
Rabat 14% Dostępny Szybka wysyłka 24h!
Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia 1 Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia Witold Szabłowski
32,18 42,90
Rabat 25% Dostępny Szybka wysyłka 24h!
Szału nie ma, jest rak 1 Szału nie ma, jest rak Katarzyna Jabłońska Jan Kaczkowski
22,05 29,40
Rabat 25% Dostępny Szybka wysyłka 24h!
Wołyń. Wspomnienia ocalałych. Tom 2 1 Wołyń. Wspomnienia ocalałych. Tom 2 Marek A. Koprowski
37,43 49,90
Rabat 25% Dostępny Szybka wysyłka 24h!
Siedem lat później Polecamy 1 Siedem lat później Dorota Wellman
28,43 37,90
Rabat 25% Dostępny Szybka wysyłka 24h!
Niebo istnieje... Naprawdę! Niesamowita historia małego chłopca o wyprawie do nieba i z powrotem 1 Niebo istnieje... Naprawdę! Niesamowita historia małego chło... Todd Burpo Lynn Vincent
18,68 24,90
Rabat 25% Dostępny Szybka wysyłka 24h!
Białe. Zimna wyspa Spitsbergen 1 Białe. Zimna wyspa Spitsbergen Ilona Wiśniewska
29,93 39,90
Rabat 25% Dostępny Szybka wysyłka 24h!
Dziewczyny z Powstania 1 Dziewczyny z Powstania Anna Herbich
29,93 39,90
Rabat 25% Dostępny Szybka wysyłka 24h!
Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej 1 Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej Michał Rusinek
29,93 39,90
Rabat 25% Dostępny Szybka wysyłka 24h!
Ryszard Pawłowski 40 lat w górach. Wywiad - rzeka 1 Ryszard Pawłowski 40 lat w górach. Wywiad - rzeka Piotr Drożdż
33,00 44,00
Rabat 25% Dostępny Szybka wysyłka 24h!
Krzysztof Wielicki. Mój wybór. Wywiad - rzeka. Tom 1 1 Krzysztof Wielicki. Mój wybór. Wywiad - rzeka. Tom 1 Krzysztof Wielicki Piotr Drożdż
39,00 52,00
Rabat 25% Dostępny Szybka wysyłka 24h!
Byłam po drugiej stronie lustra. Wygrana walka ze schizofrenią 1 Byłam po drugiej stronie lustra. Wygrana walka ze schizofrenią Arnhild Lauveng
22,49 29,99
Rabat 25% Dostępny Szybka wysyłka 24h!