Koszyk 0

Wspomnienia ocalałych... ważna jest pamięć

Wołyń - ziemia obiecana, która stała się ziemią piekielną w wyniku okupacji sowieckiej i niemieckiej oraz ukraińskich rzezi - jest wciąż żywy we wspomnieniach i pamięci ocalałych dawnych mieszkańców. Ich relacje, zgromadzone przez Marka A. Koprowskiego, opublikowało w dwóch tomach "Wołyń. Wspomnienia ocalałych" Wydawnictwo Replika. Relacje przywołują czas sprzed II wojny światowej, będąc zapisem nieistniejącego już świata, oraz opowiadają o wojennej gehennie Polaków. Historie snute przez świadków dramatycznych wydarzeń budzą ogromne emocje. Czas staje w miejscu. Oby nie powrócił.

O autorze Wołyń. Wspomnienia ocalałych

Marek A. Koprowski jest dziennikarzem, pisarzem oraz historykiem zajmującym się losami Polaków na Wschodzie. Plonem jego wypraw i poszukiwań jest wiele książek. Za serię Wołyń. Epopeja polskich losów 1939–2013 otrzymał Nagrodę im. Oskara Haleckiego w kategorii „Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku”. Jest też laureatem nagrody „Polcul – Jerzy Bonicki Fundation” za działalność na rzecz utrzymania kultury polskiej na Wschodzie. Zapraszamy do przeczytania fragmentu z drugiego tomu Wołyń. Wspomnienia ocalałych.

W cieniu ukraińskich noży

Irena Sandecka została Wołynianką przez przypadek. Uro­dziła się bowiem w Humaniu w 1912 r., tuż przed wybu­chem I wojny światowej, gdy Ukraina należała jeszcze do car­skiej Rosji, w której panował batiuszka Mikołaj II. W jej domu panowała zawsze polska i patriotyczna atmosfera. Jej matka była nauczycielką w Szkole Polskiej w Humaniu, której dy­rektorem był dr Marek Piekarski, polonista, późniejszy wizy­tator odrodzonego Liceum Krzemienieckiego im. Czackiego w Krzemieńcu. (…)

W białokrynickiej szkole Irena Sandecka pracowała aż do wybu­chu wojny niemiecko-sowieckiej. Wtedy od razu w Krzemieńcu i okolicy zapanowały nowe porządki. Niemcy forowali Ukraiń­ców, którzy pozwalniali Polaków ze wszystkich funkcji. Nowo mianowany ukraiński dyrektor szkoły w Białokrynicy od ręki zwolnił Irenę Sandecką. Usunięta z pracy przez Ukraińców Irena Sandecka i tak miała dużo szczęścia. Miejscowi Ukraińcy przy­gotowali bowiem listy proskrypcyjne dla Niemców, zawierające nazwiska Polaków, którzy ich zdaniem powinni zostać zlikwi­dowani. Chcieli po prostu wyeliminować najbardziej aktywnych i odgrywających rolę przywódców polskiej społeczności — Po­laków, których cudem nie dotknęły jeszcze sowieckie represje. (…)

Nadchodzące dni i miesiące nie były jednak dla Krzemieńca „tęczowe”. Nad jego niebem dominował kolor czerwieni. Łuny zbliżały się do granic miasta, a do pochówku przywożono oka­leczone zwłoki. W całym powiecie krzemienieckim spalono 53 folwarki, w tym wszystkie należące do Liceum Krzemienieckie­go. Ukraińcy starali się do końca zniszczyć wszystkie ośrodki, w których bronili się Polacy, dokonując przy tym niewyobrażal­nych zbrodni. W Szpikłosach, ukraińskiej wsi, Ukraińcy w zwy­rodniały sposób wymordowali kilkanaście rodzin polskich, paląc ich gospodarstwa. Dzieci polskie nosili ponabijane na widłach. Zbrodni tej nie dokonali przybysze z zewnątrz, lecz miejscowi Ukraińcy, łasi na majątek polskich sąsiadów. Wzburzyła ona na­wet Niemców, którzy w odwecie spacyfikowali ukraińską część wsi, paląc ją doszczętnie… (…)

Według sprawozdania ks. Józefa Kuczyńskiego, proboszcza parafii Dederkały Wielkie, w której zorganizował on polską sa­moobronę, morderstwa w powiecie krzemienieckim „cechował wszędzie nieopisany sadyzm. Małe dzieci z ustami przecięty­mi od ucha do ucha i napisem Polska od morza do morza. Kobiety wbijane na pal, mężczyźni rozrywani końmi. Obcinanie kolejno wszystkich członków przed zadaniem śmierci”. Ludność polska chroniła się przed nożami Ukraińców nie tylko w Krzemieńcu, ale również w Wiśniowcu, Dederkałach i Rybczy. (…) Z czasem Krzemieniec przekształcił się w oblężoną twierdzę, z której wyjechać można było tylko w asyście niemieckiego konwoju. Wielkim wstrząsem dla wszystkich Polaków, którzy schronili się w Krzemieńcu, było wymordowanie 20 lutego 1944 r. ich rodaków, którzy ukryli się w klasztorze karmelitów w Wiśniowcu. UPA zaatakowała ich natychmiast, jak tylko mia­steczko opuścił węgierski garnizon. Rzeź Polaków — starców, kobiet i dzieci — trwała kilka godzin. (…)

Od czasu jak w lutym 1943 r. do lasu uciekła ukraińska policja, mordy ludności polskiej się nasiliły. W okolicach Krzemieńca zamordowano co najmniej sto osób. Ofiarą bandytów padł m.in. instruktor rolny Stański, które­go znaleziono bez głowy, siedmiu fornali zamęczono w piw­nicy w Szpikołosach. W Antonowcach zarżnięto leśniczego, buchaltera, nauczyciela z żoną. W majątku Tetylkowce zabito zarządcę majątku L. Czepielewskiego, jego rodziców i brata Tadeusza. W Bereżcach spalono dom landwirta, gdzie spłonęli żywcem landwirt i pięciu Niemców oraz dwie Polki, kuchar­ka i pokojówka. Z płonącego domu wypuszczono tylko fur­mana Ukraińca. W Szumsku wymordowano cztery polskie rodziny. Tuż przed Świętami Wielkanocnymi w Zaborowie, w ciągu nocy wyrżnięto 32 osoby. Od tego momentu zaczę­ły się masowe mordy we wsiach mieszanych ukraińsko-pol­skich. W żadnej z nich nie pozostał żaden Polak. Ci, którzy nie schronili się w większych ośrodkach, zostali wyrżnięci. Ich dobytek zrabowano, a zabudowania spalono. Po depo­lonizacji wsi mieszanych ukraińskie bandy zaczęły napadać na wsie czysto polskie, takie jak Stara Huta czy Kąty. W tych ostatnich polska samoobrona stawiła Ukraińcom opór, odpie­rając atak. Na pomoc przybyła niemiecka żandarmeria, pod osłoną której wieś została uformowana w konwój i odprowa­dzona do Krzemieńca. Końcówkę tego konwoju, liczącą około 30 furmanek, Ukraińcom udało się jednak odciąć i wymordo­wać. W tym samym czasie wymordowano wieś Mikołajów­ka, podobnie jak wszystkie okoliczne chutory. W maju 1943 r. 33 bandy ukraińskie zaczęły posuwać się pod sam Krzemieniec, mordując na przedmieściach rodzinę Żółkiewskich, składają­cą się z sześciu osób, i na Kornijkach trzyosobową rodzinę Skaza. Z relacji uciekinierów, którzy chronili się w Krzemień­cu, wiedzieliśmy, że oprawcy mordując Polaków wykazali się ogromnym okrucieństwem. Obcinali ofiarom uszy, nosy i inne członki. Wrzucali też ludzi do własnych płonących za­gród. Od opowiadań uciekinierów włosy jeżyły się nam na głowie… (…)

— Moje wypowiedzi mówiące, że banderowcy to nie żadni bohaterowie, tylko mordercy i najzwyczajniejsi zbrodniarze, którym nie należy podawać ręki, były nie w smak — podkre­śla Irena Sandecka. — Tym bardziej, że odwiedzało mnie co­raz więcej wycieczek z Polski, którym bez ogródek mówiłam co i jak. Pokazywałam im też całą bibliotekę, złożoną z ksią­żek traktujących o zbrodniach popełnionych przez Ukraiń­ców na Polakach w czasie II wojny światowej, nadesłanych mi przez rozmaitych znajomych i historyków, którzy m.in. mnie odwiedzali przy okazji prac badawczych i korzystali z moich relacji. Zachęcałam, by w Polsce po nie sięgnęli i nie dali sobie robić wody z mózgu.

Fragment opublikowano dzięki uprzejmości wydawnictwa Replika.

Najpiękniejsze lata (CD MP3) 1 Najpiękniejsze lata (CD MP3) Józef Hen
16,32 19,95
Rabat 18% Dostępny Wysyłamy w 4-6dni
Niechętnie o sobie 1 Niechętnie o sobie Stanisław Mikulski
42,76 49,99
Rabat 14% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Tajlandia. Co kryło się pod tajskim uśmiechem 1 Tajlandia. Co kryło się pod tajskim uśmiechem Wiesława Regel
17,96 21,00
Rabat 14% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Ostatni lot 1 Ostatni lot Mieczysław Wyszkowski
23,95 28,00
Rabat 14% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Hardcore zen 1 Hardcore zen Brad Warner
25,94 30,00
Rabat 14% Dostępny Wysyłamy w 4-6dni
Dwa kroki do masowego grobu 1 Dwa kroki do masowego grobu Kurt F. Lange
18,73 21,90
Rabat 14% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
312. Smoleńska Dywizja Piechoty w walkach o Starołękę 1 312. Smoleńska Dywizja Piechoty w walkach o Starołękę Aleksander Krajnow Herman Chłopin
15,31 17,90
Rabat 14% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Kapelusz na wodzie. Gawędy o księdzu Tischnerze 1 Kapelusz na wodzie. Gawędy o księdzu Tischnerze Wojciech Bonowicz
29,53 34,90
Rabat 15% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Moje wzloty i upadki. Autobiogarfia z psychologią w tle Wyprzedaż 1 Moje wzloty i upadki. Autobiogarfia z psychologią w tle Józef Kozielecki
6,35 29,90
Rabat 79% Dostępny Wysyłamy w 4-6dni
Którędy do medycyny? 1 Którędy do medycyny? Jerzy Woy-Wojciechowski
33,36 39,00
Rabat 14% Dostępny Wysyłamy w 4-6dni
Moje Podole 1930-1945 1 Moje Podole 1930-1945 Jerzy Beski
15,06 17,60
Rabat 14% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Starorzecza 1 Starorzecza Antoni Kroh
41,91 49,00
Rabat 14% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Zaporczycy. Relacje. Tom 1 1 Zaporczycy. Relacje. Tom 1
23,10 27,00
Rabat 14% Dostępny Wysyłamy w 4-6dni
Środowisko naturalne Korzenie Wyprzedaż 1 Środowisko naturalne Korzenie Władysław Bartoszewski
27,92 34,90
Rabat 20% Dostępny Wysyłamy w 4-6dni
Ukryty 1 Ukryty Cathy Glass
26,24 34,99
Rabat 25% Dostępny Wysyłamy w 4-6dni
Dziennik 1 Dziennik Anne Frank
33,16 34,90
Rabat 5% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Wybrane fragmenty korespondencji z przyjaciółmi 1 Wybrane fragmenty korespondencji z przyjaciółmi Mikołaj Gogol
29,93 39,90
Rabat 25% Dostępny Wysyłamy w 4-6dni
Życie i czasy Stephena Kinga 1 Życie i czasy Stephena Kinga Lisa Rogak
38,00 40,00
Rabat 5% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Apetyt na cuda 1 Apetyt na cuda Richard Dawkins
47,41 49,90
Rabat 5% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Nerwica. Miałem, poznałem, pokonałem 1 Nerwica. Miałem, poznałem, pokonałem Adam Kizam
22,43 29,90
Rabat 25% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Najlepiej w życiu ma twój kot. Listy 1 Najlepiej w życiu ma twój kot. Listy Wisława Szymborska
47,41 49,90
Rabat 5% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Ja, Ibra. Moja historia 1 Ja, Ibra. Moja historia Zlatan Ibrahimovic
37,91 39,90
Rabat 5% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Siedemdziesiąte ósme piętro. Niewidomy i pies. Prawdziwa historia z 11 września 1 Siedemdziesiąte ósme piętro. Niewidomy i pies. Prawdziwa his... Michael Hingson Susy Flory
24,30 32,40
Rabat 25% Dostępny Wysyłamy w 4-6dni
Dowód. Prawdziwa historia neurochirurga, który przekroczył granicę śmierci i odkrył niebo 1 Dowód. Prawdziwa historia neurochirurga, który przekroczył g... Eben Alexander
22,43 29,90
Rabat 25% Dostępny Wysyłamy w 4-6dni
Droga wiodła ugorem. Wspomnienia 1 Droga wiodła ugorem. Wspomnienia Stanisław Sosabowski
42,66 44,90
Rabat 5% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
O istocie psychiczności. Listy 1906-1961 1 O istocie psychiczności. Listy 1906-1961 Carl Gustav Jung
61,50 82,00
Rabat 25% Dostępny Wysyłamy w 4-6dni
Przetrwałam życie ofiary Josefa Mengele 1 Przetrwałam życie ofiary Josefa Mengele Ewa Mozes-Kor Lisa Rojany- Buccieri
30,40 32,00
Rabat 5% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni