Koszyk 0
Opis:
Czy Jezus Chrystus żył naprawdę? Czy Biblia jest wiarygodnym źródłem historycznym? Kiedy kończy się ortodoksja a zaczyna herezja? Kto o tym decyduje? I wreszcie – czym różni się kościół od sekty? Te i podobne pytania rodzą się w umysłach ludzi chcących zrozumieć fenomen religii chrześcijańskiej. Autor, próbując znaleźć odpowiedzi na te zagadki, proponuje wędrówkę przez historię kształtowania się wspólnot chrześcijańskich na tle innych religii ... przyjmując za punkt wyjścia względność pojęć herezji i ortodoksji. W ciekawy i przystępny sposób prowadzi czytelnika od ery monoteizmu, przez czas narodzin Jezusa i walkę o wiarę pierwszych chrześcijan, czasy burzliwych walk o władzę i rozłamów w kościele, aż do powstania nowożytnych ruchów religijnych. Wędrówka ta nie przynosi jednoznacznych, łatwych odpowiedzi, ale pozwala spojrzeć na historię chrześcijaństwa z innej, szerszej perspektywy. Perspektywy człowieka, który szuka odpowiedzi i nie boi się wyciągać wniosków… Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Leszek Żuk
  • 2014
  • 542
  • 210
  • 130
  • 978-83-7942-310-1
  • 9788379423101
  • ZBKN1

Recenzje czytelników

wspólnoty chrześcijańskie

Ocena:
Autor:
Data:
To, co w wielu książkach zostaje zaciemnione, poddane wybieleniu lub przemilczane tu zostaje wyjaśnione z dystansem. Po książce „Wspólnoty chrześcijańskie” spodziewałam się kolejnego tomu pro- lub anty- katolickiego. Zostałam miło zaskoczona rzetelnym podejściem do tematu, naukowym dystansem i zdziwił mnie brak recenzji naukowej. Czyżby ani jeden ani drugi obóz nie chciał ocenić ważnego wkładu w spojrzenie na religię?
Leszek Żuk rzeczowo omawia różnorodne pojęcia religijne ... historię kształtowania się wspólnot chrześcijańskich. Nie pomija innych ważnych religii i ich licznych rozgałęzień dzięki, czemu dowiadujemy się o odłamach judaizmu i miejscu nowego ruchu wśród nich. Dzięki temu książka może być doskonałym podręcznikiem dla osób, które studiują jidisz lub hebrajski i chcą się dowiedzieć czegoś więcej o licznych i skomplikowanych dziejach wyznawców Jahwe (czy zawsze i tylko jego?). Na pewno wielka ciekawostką jest też przypomnienie źródeł monoteizmu (tego zwykle nie mówią wykładowcy wierzący) w starożytnym Egipcie oraz spojrzenie na różnorodne wyznania przez pryzmat sekty, herezji oraz ortodoksji bez stałego punktu patrzenia (czyli pomija się ocenianie innych jako gorsze, bo inne). Autor bardzo umiejętnie wprowadza nasz w zawiłą historię przemian myśli i doktryn, które przyczyniły się do kształtowania chrześcijaństwa i jego odłamów. Nie zabraknie szerokiego spojrzenia na czasy, o których w szkołach uczymy się, jako o jednolitych pod kątem religijnym oraz na czasy wielkich przewrotów ideowych, które były kontynuacją tych pierwszych. Interesującym rozdziałem jest „Czy biskup Rzymu to Antychryst?”, w którym autor opisuje w jaki sposób dokonano nadinterpretacji Pisma Świętego oraz dyskusyjne tworzenie hierarchii kościelnej.
Książka jest doskonałym wstępem do poszukiwań niejasności w dziejach przemian różnych religii z naciskiem na katolicyzm oraz szczerym rozliczeniem bez rzucania błotem w wyznawców. Razem z książką Feedberga „Potęga wizerunków” może stać się podstawą wiedzy na temat funkcjonowania instytucji religijnych. „Wspólnoty chrześcijańskie” powinna być obowiązkową lekturą na przedmiocie „religie” (zamiast religii, której istnienie w jednostkach państwowych zwykle łączy się z państwem wyznaniowym), aby uczniowie mogli posiąść wiedzę na temat własnych wyznań.
„Wspólnoty chrześcijańskie” polecam wszystkim, którzy uważają się za osoby minimum średnio wykształcone, wyznawcom i przeciwnikom wszelkich doktryn czy ruchów religijnych. Książka jest naprawdę świetna.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena