Koszyk 0
Opis:
Polska szykuje się do mistrzostw Europy w piłce nożnej. Nadkomisarz Sebastian Zimny z wielkopolskiego Zespołu Poszukiwań Celowych zostaje oskarżony o dokonanie zbrodni na ulicach Poznania. Uwikłany, próbuje za wszelką cenę udowodnić swoją niewinność. Nie zdaje sobie sprawy, jak daleko sięgają nici intrygi. Z wytrawnego myśliwego, którym był do tej pory, staje się zwierzyną, ściganym, na którego polują politycy, biuro spraw wewnętrznych policji, prokuratura i bandyci ... Do tego jego życie rodzinne właśnie legło w gruzach… Niespodziewanie znajduje wsparcie wśród eksżołnierzy GROM-u. Równie poranionych jak on. Wspominających swe akcje w górach Kosowa i Afganistanu, pamiętających zasadzki bagdadzkich ulic. Zimny szuka prawdy w tym zagmatwanym kotle ludzi i wydarzeń. Pomimo krwi na rękach, kłamstwa szerzącego się wokół, próbuje pozostać prawym człowiekiem. Choć już sam nie bardzo wie, co to znaczy… „Robert Ziółkowski we Wściekłym psie jest chyba jeszcze lepszy niż w Łowcy głów. Choć czy te klasyfikacje mają sens? Chęć bycia najlepszym sprawiła, że pogubił się jako glina, lepiej nie wystawiać go na kolejną pokusę. Glino-pisarz Ziółkowski to zjawisko niepowtarzalne. Ale kim on jest? Na tyle wiarygodny i dojrzały, by móc powiedzieć, że życie mu się rozsypało. Zafascynowany Anthonym de Mello, poszukuje odrobiny sensu. Odrobiny odkupienia, a może przede wszystkim szacunku dla samego siebie. Tak naprawdę może to jedyna prawdziwa miara. Szacunek dla samego siebie. Reszta to iluzja”. Jan Grzegorczyk, autor powieści Adieu. Przypadki księdza Grosera Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Robert Ziółkowski
  • 2013
  • 1
  • 280
  • 215
  • 150
  • *, 9788377852743
  • 9788377852743
  • ZB46M

Recenzje czytelników

To nasz świat!

Ocena:
Autor:
Data:
Robert Ziółkowski
Wściekły pies
Recenzja

Głównym bohaterem książki jest policjant Sebastian Zimny, pseudonim „Kosa”.
Życie osobiste nie ułożyło mu się tak jakby chciał. W chwili gdy go poznajemy jest już rozwiedziony, a starsza córka Daria właśnie została zabrana do szpitala na detox z powodu przedawkowania narkotyków. Jego stosunki z byłą żoną są złe, a nawet bardzo złe. Ona oskarża go o każde niepowodzenie w życiu. Córki nie chcą z nim rozmawiać.
Ale wypadek Darii ma też plusy ... małżonkowie wreszcie zaczynają się rozumieć. Ze zdziwieniem spostrzegają, że potrafią ze sobą rozmawiać, a w wyniku przesłuchania dziewczyny przez policję, zatrzymanych zostaje kilku handlarzy narkotyków.
„Kosa” aktualnie pracuje w Zespole Poszukiwań Celowych (w skrócie ZPC).
Pewnego dnia dostrzega na ulicy poszukiwanego przez policję gangstera w towarzystwie ochroniarza. Decyduje się go zatrzymać. Wzywa posiłki, ale nikt się nie zjawia. Podejmuje decyzję o samodzielnym aresztowaniu przestępcy . Ale ma pecha. Sam traci świadomość, a po jej odzyskaniu niczego nie pamięta. Obok niego leży ciężko postrzelony ochroniarz, który wkrótce umiera
Opinia publiczna i niektóre osoby wysoko postawione w obawie o swoje wygodne stołki, domagają się wykrycia i ukarania sprawcy. Dla tych osób jest jasne, że jest nim Zimny.
Wiele ze spraw o których wspomina Ziółkowski w swojej książce, jest nam znane. To zdarzyło się naprawdę. Słyszeliśmy o tym, śledziliśmy ich rozwój. Odnajdujemy je pod zmienionymi nazwami i nazwiskami .
Prokurator karierowicz, generał bojący się utracić swej wysokiej pozycji, dziennikarze żądni sensacji za każdą cenę.
Cóż to dla nich poświęcić jednego człowieka? Nic. Mogą za niego zdobyć uznanie wśród podobnych sobie. Uznanie i kasę.
Autor jasno pokazuje przenikanie się świata przestępczego ze światem polityki i biznesu.
Jeśli ktoś na górze wskaże na Ciebie palcem, to przepadłeś, nie pomoże Ci nikt. Chyba że trafisz na równie skrzywdzonego, który już nic nie ma do stracenia. Razem stanowicie siłę. Razem możecie upomnieć się sprawiedliwość.
Tak, Ziółkowski pokazuje nasz świat, świat w którym przestępcy na równi z karierowiczami i innym tałatajstwem stanowią zagrożenie dla uczciwych ludzi.
„Usiadł na kanapie. Wiedział już, że został sam. Firma mu nie pomoże. Poświęcali go, aby ochronić własne stołki. Swoje i swoich politycznych mocodawców. Trzęśli się ze strachu. Tak bardzo, że generalski wężyk na pagonie również zadygotał jakby miał zamiar się wyprostować i zesrać na nienagannie wyprasowany stalowoniebieski mundur.”
No i język. Nie wiem czy w rzeczywistości używany jest tak soczysty język zwany potocznie łaciną jakiego używają bohaterowie książki. Być może tak. Mało wiem na ten temat, ale autor wie. W końcu ma swoje doświadczenie w pracy policyjnej. Ostatnie lata przepracował w Zespole Poszukiwań Celowych (ZPC), którego celem było odnajdywanie ukrywających się zabójców, bandytów, gangsterów, handlarzy narkotyków i porywaczy dzieci.
Bardzo dobra książka.
Moja ocena 9/10
Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka.
Jej premiera odbyła się 14 października 2013
Oprawa płócienna z lakierowaną obwolutą. Duży plus!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

rewelacja!

Ocena:
Autor:
Data:
Bardzo wciągająca książka, być może nie powala formą literacką, ale jeśli chcemy formy, to sięgnijmy po Pana Tadeusza, czyta się bardzo lekko, co prawda autor zapewnia, że wszystkie zdarzenia i postacie są fikcyjne, ale naprawdę wielu podobieństw do faktycznych wydarzeń można się doszukać
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena