Koszyk 0
Opis:
30-letnia Roswita Rein postanawia wyjechać do Holandii i tak trafia do ośrodka Noord Riesen, w którym zakwaterowano gastarbeiterów z Polski. W ponurych dekoracjach ośrodka rozegra się walka o życie, a Roswita, zmuszona wyruszyć na poszukiwanie zaginionej bez śladu przyjaciółki, Tani Konecki, przekona się, że dysponuje siłą większą niż to sobie do tej pory wyobrażała. Przy okazji odkryje również, że niemal każdy z okolicznych mieszkańców skrywa jakiś wstydliwy sekret. Purytańskie miasteczko E ... okaże się być centrum lokalnej prostytucji, a szef fabryki, w której pracują obie kobiety, to zwykły rozpustnik. Jeden z najbardziej doświadczonych przez los bohaterów tej historii – straszny Hankie, o twarzy pokrytej potwornymi guzami, udowadnia, że nasze życie jest czymś więcej niż tylko grą pozorów… Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Agnieszka Miklis
  • 2013
  • 1
  • 538
  • 210
  • 135
  • 978-83-7835-130-6
  • 9788378351306
  • ZAVBD

Recenzje czytelników

Wściekła skóra

Ocena:
Autor:
Data:
Agnieszka Miklis to młoda, polska pisarka, która zadebiutowała książką „Wściekła skóra”. Na wpadającej w oko okładce znajdujemy dopisek „Thriller”, choć według mnie jest to bardziej kryminał.
Pani Agnieszka miała bardzo ciekawy i oryginalny pomysł na fabułę, wykorzystała emigrację zarobkową Polaków.

„Wściekła skóra” opowiada o wyjazdach Ślązaków na zarobek do Holandii , do przetwórni owoców. Główna bohaterka, Roswita Rein , decyduje się na wyjazd po rodzinnych niesnaskach i awanturach ... Wydaje się jej to jedynym wyjściem z sytuacji. Z grupą Polaków jedzie do Holandii do ośrodka Noord Riesen, gdzie zostaje zakwaterowana wraz z Tanią Konecki, dla której wyjazd jest synonimem chwilowej wolności i ucieczki od zaborczego męża. Jej współlokatorka liczy na luz i nie ukrywa, że zamierza poszaleć seksualnie. Jest piękna i zwraca uwagę mężczyzn, w tym właściciela przetwórni. Domek nr 14, który przypada im w udziale, jest brudny i zaniedbany. Pierwszy dzień kobiety spędzają doprowadzając go do porządku. Są wściekłe, kiedy zostaje im dokwaterowane starsze małżeństwo Osińskich – Tania zostaje wykolegowana z dotychczasowego pokoju i trafia na piętrowe łóżko do pokoju Roswity.

Roswita jest specyficzną osobą, nie jest ani piękna ani sympatyczna, jednak Tania stara się do niej dotrzeć. Z czasem zostają przyjaciółkami. Roswita odczuwa brak Tani, kiedy ta pewnego wieczoru znika bez śladu. Policja wszczyna śledztwo i poszukiwania zaginionej, a Roswita również rusza śladami swojej przyjaciółki. Efekt jej śledztwa okazuje się bardzo niebezpieczny i omal nie kończy się dla niej tragicznie. Czy uda jej się odnaleźć przyjaciółkę? Kto okaże się zamieszany w jej zaginięcie?
Okazuje się, że wrogowie czają się tuż obok…. Ale znajdują się i przyjaciele.

„Wściekła skóra” okazała się bardzo ciekawym i absorbującym kryminałem. Co prawda, długo trwa wprowadzenie, ok. 1/3 książki, opisanie sytuacji w Holandii i zależności pomiędzy bohaterami, ale ani przez chwilę się nie nudziłam. Bardziej oczekiwałam, kiedy zaczną się mocne wrażenia, bo początek kojarzył się z powieścią obyczajową. Ale potem rozkręciło się już na całego i polubiłam sympatycznego policjanta, Petera Drosda, który prowadził śledztwo zaginięcia Tani i wcześniej Anny Czarneckiej. Niestety, okazuje się, że podróż za lepszym życiem i zarobkiem może skończyć się tragicznie. Wizja samego ośrodka, który przeznaczony był na wyburzenie, a został miejscem zamieszkania gastarbajterów z Polski, jest przygnębiająca. Wyobraźcie sobie, że wyruszacie z Polski w nieznane, z marzeniami i planami, lecz samotni, niepewni przyszłości, i trafiacie do lasu na odludziu, gdzie w starych, brudnych domkach zostajecie zakwaterowani z obcymi ludźmi. Arbeit macht frei - czy na pewno? Czasem rzeczywistość może okazać się koszmarem….

http://markietanka-mojeksiazki.blogspot.com/2013/03/wscieka-skora-agnieszka-miklis.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Co się dzieje w Noord Riesen?

Ocena:
Autor:
Data:
Wyjechałaś za granicę by zarobić, jak większość ludzi w dzisiejszych czasach uciekasz tam gdzie jest obietnica większych pieniędzy. Udałaś się do pracy i tylko to powinno cię interesować, ale gdy bez śladu znika twoja współlokatorka, z którą się zaprzyjaźniłaś zaczynasz działać. A wtedy okazuje się, że wszystko jest bardziej skomplikowane i niebezpieczne niż mogłoby się wydawać… W co ty się wpakowałaś?

Trzydziestoletnia Roswita Rein, jak większość ludzi ze Śląska ... zmuszonych złą sytuacją finansową, a często i brakiem pracy, udaje się do Holandii w celu podjęcia pracy. Tym sposobem trafia do przetwórni owoców, a zakwaterowanie dostaje w Noord Reisen, razem z nią w domku zamieszka też Tanią Konecki. Ta druga próbuje zbliżyć się do Roswity, która jest zamknięta w sobie i stroni od zacieśniania kontaktów. Po pewnym czasie zaprzyjaźnia się jednak z Tanią i gdy ta pewnego dnia znika bez słowa zaczyna się martwić. Mimo tego, że sprawą zajmuje się policja trzydziestolatka postanawia też szukać przyjaciółki na własną rękę. To co odkrywa sprawia, że jest w poważnym niebezpieczeństwie…

Debiut Agnieszki Miklis zaciekawił mnie swoim opisem oraz okładką, która z miejsca przyciąga oko. Taka mroczna, i te czerwone oczy wywołujące dreszcze. Zapowiadała się naprawdę ciekawa lektura, a jaka okazała się w rzeczywistości?

Przyznać trzeba, że Agnieszka Miklis stworzyła powieść dość obszerną i szczegółową, co najmniej 1/3 książki to opis tego co dzieje się w Holandii oraz stosunków panujących między bohaterami. Dzięki temu bez problemu można wyobrazić sobie wszystko i bardziej wczuć w fabułę. Niewątpliwym jej atutem jest fakt, że Autorka nie koloryzuje, tylko przedstawia wszystko takim jakie rzeczywiście jest, realna powieść o temacie, który jest jak najbardziej nadal aktualny. Powieściopisarka w obrazowy sposób snuje historię kobiety pojechała tylko zarobić mając nadzieje na lepsze jutro, a doszło do tego, że musiała zmierzyć się z czymś bardzo niebezpiecznym oraz samą sobą.

„Wściekła skóra to mieszanka kryminału, thrilleru oraz odrobiny obyczajówki. Mieszanka jak najbardziej udana, akcja nie toczy się może zbyt szybko, ale na brak napięcia oraz niespodziewanych wydarzeń narzekać nie mogłam, szczególnie w drugiej części powieści. Fabuła jest przemyślana i dopracowana, wydarzenia układają się w logiczną całość, ale nie zabrakło tajemniczości i niepewności. Książka posiada niedociągnięcia, ale w ogólnym rozrachunku bilans wychodzi na plus.

Bardzo podobała mi się postać Roswity, początkowo nieśmiała, niepewna swojego zdania i zamknięta w sobie. Nagle musi przemienić się w osobę stanowczą, odważną i kogoś kto sam siebie zadziwia tym ile jest w stanie wytrzymać. Sympatią obdarzyłam również policjanta, Petera Drozda, który zajmował się sprawą zaginięcia Tani. Ta dwójka jakoś szczególnie przypadła mi do gustu, nie znaczy to jednak, że inne były niedopracowane. Każdej postaci Autorka poświęciła należytą uwagę i dzięki temu były one staranie wykreowane.

Jak już pewnie widać książka bardzo mi się podobała, ale tak na prawdę początki z nią były bardzo trudne. Po pierwsze robiłam do niej dwa podejścia, bo za pierwszym razem poddałam się po pierwszych kilkudziesięciu stronach, a po drugie bardzo przeszkadzał mi drobny druk. Z tego też powodu czytanie szło mi wolniej niż mogłabym sobie tego życzyć. Jednak mimo wszystkim przy drugiej próbie dałam się porwać klimatowi książki i fabule wymyślonej przez Miklis. Zaciekawił mnie ten świat widziany oczami Roswity i poznawanie go oraz tajemnic ukrytych pod pozornym płaszczem ciszy i spokoju było intrygujące, zajmujące i… niepokojące. Jak na debiut jestem pewna podziwu, że za pierwszym razem udało się Autorce stworzyć coś tak zajmującego, jeśli tylko przebrnie się początek.

Książka jest naprawdę dobra. Akcja toczy się miarowo, ale zaskakuje nie raz i nie dwa. Posiada swój specyficzny, mroczny klimat, nutkę grozy oraz niepewności, wątek kryminalny. Wszystko to łączy się ze sobą i tworzy opowieść od której mimo wszystko trudno się oderwać.

http://zapatrzonawksiazki.blogspot.com/2013/12/co-sie-dzieje-w-noord-riesen.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena