Koszyk 0
Opis:
Położone w pięknej scenerii dzikiej przyrody Wrzosowiska to miejscowość urokliwa, choć – podobnie jak pobliskie Czartowe Pole – owiana tajemnicą. To właśnie tu, w samym sercu Zamojszczyzny, wśród małych kapliczek oraz licznych pomników pamięci, przy ruinach nadsopockiej papierni, stare rodzinne sekrety wreszcie ujrzą światło dzienne. Opowieści o klątwie, wydarzeniach ostatniej wojny i tych sprzed wieków splatają się z życiem bohaterów, tworząc intrygującą ... okraszoną odrobiną magii sagę rodu wiedźm z Wrzosowisk. W miarę jak odkrywane są kolejne karty rodzinnych historii, pojawiają się nowe znaki zapytania i niespodzianki. Kim jest piękna, ciemnooka kobieta, która od najmłodszych lat nawiedza sny młodego kleryka, Jakuba? Czy uda się wreszcie złamać ciążącą na rodzinie Natalii klątwę? Co tak naprawdę przydarzyło się Julii dwadzieścia lat temu na wrzosowiskach Czartowego Pola? Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Replika
 • miękka
Mniej Więcej
 • Monika Rebizant-Siwiło
 • 2014
 • 1
 • 404
 • 201
 • 130
 • 978-83-7674-208-3
 • 9788376742083
 • ZBD8N

Recenzje czytelników

Powieść z Roztoczem w tle

Ocena:
Autor:
Data:
„Wrzosowiska” rozpoczyna opowieść o Katarzynie ściętej na zamojskim rynku za czasów Jana Zamoyskiego zwanego Sobiepanem. W kolejnej odsłonie przenosimy się do czasów nam współczesnych, rozgrywających się w Zamościu i na Roztoczu Środkowym na owianym tajemnicą Czartowym Polu, gdzie według starej legendy „ jeno czarci chadzają”. Tytułowe Wrzosowiska, to miejscowość położona w dolinie rzeki Sopot, w sąsiedztwie rezerwatu Czartowe Pole, ruin ordynackiej papierni i leśnego cmentarzyka ... na którym w latach okupacji spoczywały ciała dwóch partyzantów: „Miszki Tatara” i „Korsarza”. Kierunek do Wrzosowisk nad Sopotem, wskazuje figura św. Jana Nepomucena strzegąca tego miejsca od czasów powojennych, ale zobaczą je tylko czytelnicy, którzy pozwolą, by leśnymi ścieżkami poprowadzili ich wyjątkowi bohaterowie.
Powieść ma czterech narratorów. Pierwszym jest Julia, bohaterka tragicznych wydarzeń sprzed dwudziestu lat, rozgrywających się na wrzosowiskach Czartowego Pola, obecnie zamojska przewodniczka, która walczy z duchami przeszłości i z pasją wykonuje swój zawód.
Wiele o Roztoczu wie także ksiądz Tobiasz, który wraca na wakacje w rodzinne strony, by pokazać je młodemu podopiecznemu Jakubowi. Obaj z pokorą i wiarą szukają odpowiedzi na władające nimi wizje, sny i głosy, których pochodzenie nie jest z tego świata. I ostatni narrator, zbuntowana artystka, przybrana córka Julii – Natalia. Cienie przeszłości i prawda, którą niedawno poznała sprawiają, że dziewczyna zamyka się na troskę i miłość rodziny. Uznaje, że samotność i celebrowanie nienawiści, pozwoli jej zapanować nad własnym życiem. Wyjeżdża do Wrzosowisk, by w domu dziadka Józefa odkrywać po kawałku przeszłość własną jak i tych, którym nie potrafi wybaczyć kłamstwa. Już wkrótce przekona się, że anioły – istoty które ją fascynują – mogą przybrać ludzką postać.
Mieszkańcy roztoczańskich Wrzosowisk noszą w pamięci obraz ostatniej wojny. Prababcia Marianna, babcia Emilia, dziadek Józef czy proboszcz - senior Bartosz Konradowski, wiele wiedzą o trudach życia i okrutnym czasie okupacji. Czy ktoś z nich znał „Miszkę Tatara”? Co łączy radzieckiego partyzanta z bohaterami powieści? Czy na Czartowym Polu rzeczywiście czai się zło? „Wrzosowiska” odpowiedzą tylko na niektóre z nich, lecz także postawią wiele nowych pytań. Książka jest bowiem początkiem sagi o wiedźmach z wrzosowisk, kobietach wiedzących, Tych, Które Wiedzą… i prowadzi czytelnika tajemniczymi ścieżkami na piękne Roztocze.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Magia na Czartowych Polach

Ocena:
Autor:
Data:
Monika Rebizant-Siwiło
Wrzosowiska

Puszcza Solska maj 1664 rok
Joanna, córka skazanej za czary Katarzyny Bielankiewiczówny , Ormianki z pochodzenia i żony wójta z Zamościa, uciekając przed podobnym losem jaki przypadł jej matce, chroni się w siedzibie Andrzeja mieszkającego samotnie na odludziu.
I tutaj cała historia ma swój początek. Joanna i Andrzej stworzyli szczęśliwą rodzinę. Ich córki powychodziły za mąż, a ich córki…. I tak dalej, aż do czasów współczesnych ...
Trzeba jeszcze dodać, że wszystkie te kobiety, pochodzące z rodu Katarzyny Bielankiewiczówny były wiedźmami. A każda z wiedźm może wykorzystać posiadaną moc czyniąc dobro lub czyniąc zło. Czasem jednak dobro przeplata się ze złem i co wtedy?
dobro jest dobrem a zło jest złem
sprawiedliwość jest dobrem a niesprawiedliwość złem
miłość jest dobra i miłość jest zła
więc dobro jest złem i zło jest dobrem
H. Poświatowska
(Prolog)
Julia właśnie jest jedną z tych co wie, chociaż jako kobieta nowoczesna, nie wierzy w daną sobie moc. Nie wierzy w to co opowiadają jej matka i babka.
Jako młoda dziewczyna Julia przeżyła straszną tragedię po której bardzo długo nie mogła dojść do siebie.
Minęły lata.
Teraz Julia jest przewodnikiem. Oprowadza turystów po Zamościu i okolicach. A trzeba powiedzieć, że potrafi to robić. Zna wiele miejsc i opowieści z nimi związanych. Bardzo kocha swoją pracę, nic więc dziwnego, że ludzie chętnie jej słuchają. Tylko odwiedzanie Czartowych Pól i opowiadanie o tym miejscu jest dla niej trudne, bo Julia chce uciec od wspomnień. Boi się tak wspomnień jak i tego miejsca.
Juli mówi: Czartowe Pola „To rezerwat w pobliżu Wrzosowisk. Został utworzony aby chronić malownicze, obfitujące w wodospady krajobrazy doliny rzeki Sopot. Las tworzą głównie sosny, jodły i świerki. Dolina obfituje w rzadkie rośliny, od wieków wykorzystywane do leczenia najróżniejszych chorób.
Ale mówiąc to ma przed oczami inny obraz, od którego mimo upływu lat nie może się uwolnić.
Autorka pisząc książkę przelała na jej kartki swoją pasję – historię Zamojszczyzny i ukochanie swoich rodzinnych stron. Czytając Wrzosowiska chłonie się urok tych miejsc.
Wielu z bohaterów książki obdarzone jest tajemnymi mocami tak jak ksiądz Tobiasz, który słyszy zmarłych jak i kleryk Jakub, uczeń Tobiasza, rówieśnik Natalii, który słyszy jej myśli.
Książka ma prawie 400 stron. W poszczególne rozdziałach nazwanych imionami głównych bohaterów, autorka opowiada historię widzianą ich oczami. Poznajemy w ten sposób ich nastroje, odczucia, opinię o tym co właśnie śledzimy na kartach książki. Rozdziały są różnej długości, ale ich konstrukcja pobudza ciekawość czytelnika, który nie może oderwać się od lektury.
Co pewien czas przenosimy się w lata II wojny światowej, poznajemy osoby i zdarzenia będące jakby przyczyną aktualnie dziejących się wydarzeń a także po części ich wyjaśnieniem. Czytamy o partyzantach walczących na tym terenie. Pojawiają się też postacie historyczne takie jak Jan Zamojski czy Michaił Atamanow pseudonim Miszka Tatar, zamojski partyzant, były oficer Armii Czerwonej..
Od samego początku śledzimy w tajemnice sprzed lat. Nie możemy doczekać się ich wyjaśnienia. Kiedy wydaje się, że już za chwilę wszystko się wyjaśni, okazuje się, że to tylko jakiś strzępek tego o czym chcielibyśmy wiedzieć wszystko. Dlaczego nad rodziną Natalii ciąży klątwa? Kim jest osoba pojawiająca się we snach Jakuba?
Ja osobiście bardzo lubię takie pełne tajemnic i niecodziennych zjawisk historie. Przenoszę się tak jak przed laty w świat baśni gdzie wszystko może się wydarzyć. Gdzie można się wzruszyć, pomyśleć, czasem nawet popłakać. Czuję się wtedy kompletnie poza szarą codziennością. Dlatego bardzo polubiłam Wrzosowiska i jej bohaterów. Jednak jeśli ktoś lubi konkretne historie może odbierać tę lekturę inaczej. No bo jak ktoś taki może przyjąć do swej świadomości istnienie wśród nas duchów, wiedźm, aniołów snu?
Mimo wszystko polecam książkę, szczególnie marzycielkom i osobom bujającym w chmurach.
Moja ocena 4/5.
Książkę przeczytałam dzięki Wydawnictwu Replika, które udostępniło mi egzemplarz recenzencki, za co serdecznie dziękuję.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena