Koszyk 0

Wrocław – zaczytana Europejska Stolica Kultury

Kulturalna zabawa trwa w najlepsze! Wrocław, uważany za jedno z najpiękniejszych i najciekawszych polskich miast, pełni w 2016 r. rolę Europejskiej Stolicy Kultury. Dzieje się tu teraz tak dużo, że trudno być na bieżąco ze wszystkim… Dlatego zgromadzonym tu pasjonatom czytania i bibliofilom proponujemy wyczerpujący przegląd najważniejszych wrocławskich wydarzeń związanych z literaturą, poezją i kulturą żywego słowa. Pasy zapięte? Ruszamy w literacką podróż do Europejskiej Stolicy Kultury!

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że oprócz tego tytułu został Wrocławiowi nadany jeszcze jeden – Światowej Stolicy Książki UNESCO. To niesłychanie prestiżowe wyróżnienie miasto otrzymało za „przygotowanie wybitnego programu nakierowanego na promocję czytelnictwa wśród szerszej publiczności przez cały rok”. Niezwykle bogaty program czytelniczy wpisany w realizację projektów związanych z tymi dwoma zobowiązaniami nie powinien więc nikogo dziwić.

Co przyniosą pasjonatom literatury najbliższe miesiące we Wrocławiu?

Miesiąc Spotkań Autorskich – 1.07 – 4.08.2016

Jak zapewne zauważyliście – to właśnie teraz: Miesiąc Spotkań Autorskich trwa w najlepsze! To zakrojony na szeroką skalę polsko-czesko-słowacko-ukraiński festiwal literacki odbywający się w pięciu miastach: oprócz Wrocławia są to Brno, Ostrawa, Koszyce i Lwów. Z uwagi na to, że drugą Europejską Stolicą Kultury w tym roku jest hiszpańskie San Sebastian, w centrum uwagi tegorocznej edycji festiwalu znaleźli się właśnie hiszpańscy literaci. To niepowtarzalna okazja, by spotkać ponad trzydziestu topowych współczesnych pisarzy z Hiszpanii. Oprócz nich z czytelnikami spotkają się także twórcy polscy, czescy, słowaccy i ukraińscy.

Ogólnopolski Zlot Członków Dyskusyjnych Klubów Książki – 28-31.07.2016

Organizatorzy określają to wydarzenie mianem „literackiego Woodstocku”. Atmosfera zapowiada się kapitalna – do Wrocławia przyjedzie 1000 członków Dyskusyjnych Klubów Książki z całej Polski, by razem wziąć udział w licznych spotkaniach autorskich, publicznych czytaniach, koncertach… Przede wszystkim jednak to czas i przestrzeń poświęcone wymianie doświadczeń oraz czytelniczych wrażeń i inspiracji, a także integracji środowiska DKK w Polsce. Dodatkową atrakcją dla wszystkich uczestników będzie wspólne, przedpremierowe wykonanie hymnu książki, który docelowo ma być zaprezentowany podczas finału Światowego Roku Książki w kwietniu 2017 r. Kto by nie chciał być TAKIM pionierem?

Polcon 2016 – 18-22.08.2016

Wielbiciele literatury fantasy i science-fiction również będą mieli swoje wielkie święto we Wrocławiu. Na kilka sierpniowych dni kultowa Hala Stulecia zamieni się w Fantastyczne Światy – bo pod takim hasłem odbędzie się tegoroczny Polcon. Do Wrocławia przyjadą wszyscy najważniejsi polscy twórcy fantasy – gościem honorowym będzie tym razem Maja Lidia Kossakowska, będzie też okazja spotkać m.in. Jarosława Grzędowicza, Jakuba Ćwieka czy Andrzeja Sapkowskiego. W programie, oprócz literatury, znajdzie się też miejsce dla różnego typu gier (RPG, planszowe, bitewne…), filmów i seriali, komiksów, a nawet… nauki. Fani fantastyki nie mogą przegapić tego wydarzenia!

Bruno Schulz Festiwal – 10-16.10.2016

Choć od jego tragicznej śmierci minęły już ponad 74 lata, Bruno Schulz pozostaje jednym z najczęściej czytanych, wydawanych, adaptowanych i komentowanych polskich literatów – nie tylko w kraju, ale i na całym świecie. Bruno Schulz Festiwal, którego 5. edycja odbędzie się we Wrocławiu już w październiku, stawia sobie za zadanie popularyzację jego dzieła wśród szerszej publiczności. Stwarza też przestrzeń do akademickich rozważań na temat oryginalnej i jedynej w swoim rodzaju twórczości Schulza – jednym z wydarzeń towarzyszących jest bowiem sesja naukowa poświęcona pisarzowi. W tym roku wśród gości festiwalu znaleźli się m.in. Jacek Dehnel, Wojciech Bonowicz czy Ryszard Krynicki.

Wrocławskie Targi Dobrych Książek – 1-4.12.2016

Ostatnim, ale bez wątpienia jednym z najciekawszych literackich wydarzeń Wrocławia jako Europejskiej Stolicy Kultury będą zaplanowane na początek grudnia Targi Dobrych Książek. Hala Stulecia stanie się wielkim książkowym targowiskiem – a jak wiadomo, „na straganie w dzień targowy różne słyszy się rozmowy”… Będzie wiele okazji, by porozmawiać ze swoimi ulubionymi pisarzami – program targów nie jest jeszcze znany, wiadomo jednak, że zarówno dla wydawców, jak i dla autorów wydarzenie to jest jednym z najważniejszych punktów w roku. Można zatem spodziewać się całej plejady znanych nazwisk. Może warto już teraz kupić bilety i zarezerwować nocleg we Wrocławiu?

Jak sami widzicie, Wrocław powinien być w tym roku obowiązkowym celem podróży dla każdego amatora literatury. Niezależnie od tego, w którym wydarzeniu weźmiecie udział, życzymy Wam dobrej zabawy na Dolnym Śląsku!

Autor: Katarzyna Lipska

Dżoker 1 Dżoker Michał Piedziewicz
33,38 39,90
Rabat 16% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Dom tęsknot 1 Dom tęsknot Piotr Adamczyk
29,27 34,99
Rabat 16% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Sen sów 1 Sen sów Jerzy Sosnowski
33,38 39,90
Rabat 16% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Tequila 1 Tequila Krzysztof Varga
22,59 27,00
Rabat 16% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Pocałunek Boga 1 Pocałunek Boga Radosław Purski
33,46 40,00
Rabat 16% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Błogosławiona wina 1 Błogosławiona wina Zofia Kossak
16,73 20,00
Rabat 16% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Zielony księżyc 1 Zielony księżyc Przemek Opłacki
4,90 27,00
Rabat 82% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
W pułapce 1 W pułapce Anna M. Rędzio
25,01 29,90
Rabat 16% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Inna wersja życia 1 Inna wersja życia Hanna Kowalewska
33,38 39,90
Rabat 16% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Alarm w St. Omer 1 Alarm w St. Omer Bohdan Arct
29,20 34,90
Rabat 16% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Zaklinacze samotności Wyprzedaż 1 Zaklinacze samotności Magdalena Kuydowicz Wiesław Sokoluk
9,90 29,90
Rabat 67% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Babol 1 Babol Sławomir Górzyński
33,45 39,99
Rabat 16% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Ostatnie kwadra Księżyca Wyprzedaż 1 Ostatnie kwadra Księżyca Krystyna Januszewska
29,20 34,90
Rabat 16% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Doktor Murek zredukowany Wyprzedaż 1 Doktor Murek zredukowany Tadeusz Dołęga-Mostowicz
9,11 29,90
Rabat 70% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!