Koszyk 0
Opis:
Wrocław to jeden z albumów serii wydawniczej Miasto w biegu Ten czarnobiały reporterski album fotograficzny prezentuje miasto na co dzień i od święta. Krzysztof Plebankiewicz pokazuje Wrocław w nowym ujęciu, wydobywając jego klimat i niezwykłość. Odkrywa sekrety, udowadnia, że to nie zabytki, nowoczesne biurowce, ulice i parki tworzą atmosferę miasta, kształtują jego wizerunek i nadają mu niepowtarzalny charakter, ale przede wszystkim ludzie, którzy w nim żyją, bawią się i pracują ... Na fotografiach Plebankiewicza polskie miasta tętnią życiem i kipią energią, choć nie brak tu także ujęć refleksyjnych i nastrojowych. Od autora: Zazwyczaj polskie albumy prezentują zabytki i miejsca turystyczne. My chcieliśmy pokazać miasta z innej strony. Użyłem fotografii czarno-białej, bo, naszym zdaniem, lepiej przedstawia życie codzienne. Na zdjęciach chciałem przedstawić chwile zatrzymane w biegu - mówi Krzysztof Plebankiewicz, autor zdjęć. Choć od wielu lat spaceruję po ulicach z aparatem w ręku, to albumy te składają się ze zdjęć zrobionych niedawno. Zależało mi, by fotografie w tej serii prezentowały aktualny obraz naszych miast. Nie brakuje w nich zdjęć zabytków i miejsc odwiedzanych często przez turystów, ale są one jedynie tłem dla wydarzeń. Wiele fotografii ukazuje te części miasta, do których rzadko dociera ktoś z "zewnątrz". Mam nadzieje, że dla mieszkańców tych miast moje fotografie będą okazją do spojrzenia na własną okolicę z innej perspektywy - dodaje Krzysztof Plebankiewicz. W serii Miasto w biegu ukazały się także albumy: Warszawa, Trójmiasto. Kolejne planowane wydania to Kraków i Poznań. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Krzysztof Plebankiewicz
  • 2012
  • 1
  • 120
  • 218
  • 168
  • Miasto w biegu
  • 978-83-62248-92-6
  • 9788362248926
  • ZAMDW

Recenzje czytelników

Nieznane oblicze Wrocławia

Ocena:
Autor:
Data:
Seria "Miasto w biegu" składa się obecnie z 3 albumów. Wrocław, Trójmiasto, Warszawa. W planach mają się ukazać dwa następne: Kraków i Poznań. Właśnie skończyłam przeglądać album Wrocław - Miasto w biegu. Co odróżnia ten album od innych albumów o moim kochanym, rodzinnym mieście?

Z pewnością wielkim walorem jest zamieszczenie tu tylko czarno-białych fotografii. Wolę je od kolorowych. Spytacie dlaczego? Wydaje mi się, że lepiej oddają charakter obiektów, ludzi ... Umożliwiają widzowi skoncentrowanie się na meritum, można dzięki nim przekazać wiele sprzecznych emocji, akcentują ascetyczność, rzeźbę i kształt fotografowanego obiektu.

Kolejną zaletą tego albumu jest niecodzienny reporterski punkt widzenia - uchwycenie dnia codziennego mieszkańców miasta. Na zdjęciach nie zobaczymy tylko atrakcji turystycznych - autor fotografii zatrzymał w kadrach ludzi w różnych przedziwnych sytuacjach. To właśnie my kształtujemy miasto, nadając mu niepowtarzalny ton. Ujrzałam takie miejsca, o których istnieniu nie miałam pojęcia, niektóre z nich kojarzyłam "jak przez mgłę" - choć mieszkam we Wrocławiu od urodzenia. Na szczęście pomocnym okazał się spis fotografowanych miejsc na końcu albumu, do którego co i rusz zaglądałam. Wiele razy byłam wielce zdziwiona i myślałam "przecież powinnam rozpoznać to miejsce!". Jednak zdjęcia zostały zrobione z tak niecodziennych ujęć, że tylko kilka miejsc udało mi się od razu zidentyfikować. Podczas przeglądania tego albumu dostrzegłam szczegóły, których z pewnością nie jestem w stanie zauważyć na co dzień, ponieważ zawsze jestem w tytułowym "biegu".

Napotkałam tu wesołe fotografie a także i te melancholijne, skłaniające do głębszej refleksji. Samo życie. Ciekawy, innowacyjny pomysł, pierwszorzędne wykonanie. Wstęp i spis fotografii zostały również przetłumaczone na język angielski co ułatwi skorzystanie z albumu obcokrajowcom.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena