Koszyk 0
Opis:
Araceli Ramirez pracuje jako służąca w rezydencji państwa Torres -Thompsonów, zamieszkujących bogatą dzielnicę miasteczka na obrzeżach Los Angeles. Pewnego ranka, po ostrej kłótni między małżonkami, Meksykanka budzi się w pustym – jeśli nie liczyć synów właścicieli – domu. Nie może się dodzwonić do ich rodziców, a jedynym znanym jej krewnym chłopców jest senor Torres, uwieczniony na starej rodzinnej fotografii. Niewiele myśląc ... Araceli wsiada z dziećmi do autobusu i udaje się na poszukiwania ich dziadka. Kiedy po powrocie do domu Maureen i Scott odkrywają, że dzieci zniknęły, bez chwili namysłu kłamią, nie zdając sobie sprawy z możliwych konsekwencji. Odarty z hollywoodzkiego blasku, prawdziwy obraz życia w Południowej Kalifornii, gdzie mnogość ras, języków, marzeń i ambicji tworzy wybuchową mieszankę. Héctor Tobar – amerykański pisarz, dziennikarz i dumny mieszkaniec Los Angeles, laureat Nagrody Pulitzera. Jego trzecia książka, „Wrażliwość barbarzyńcy” została uznana za jedną z najlepszych książek 2011 roku przez „New York Times”, „San Francisco Chronicle” i „Boston Globe”, zdobyła California Book Award for Fiction i trafiła na listę bestsellerów „Los Angeles Times”. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Hector Tobar
  • 2013
  • 1
  • 696
  • 195
  • 125
  • 9788378396598
  • 9788378396598
  • ZB7LG

Recenzje czytelników

Nie pozwoli pozostać obojętnym.

Ocena:
Autor:
Data:
Hector Tobar
WRAŻLIWOŚC BARBARZYŃCY – recenzja
Hector Tobar to amerykański dziennikarz i pisarz, który mieszka w Los Angeles. Tam też rozgrywa się akcja książki pt. Wrażliwość barbarzyńcy.
Główną bohaterką powieści jest Araceli Ramirez, meksykanka, która pracuje jako służąca w posiadłości państwa Torres- Thompsonów.
Kiedyś marzyła o tym aby zostać malarką, nawet zaczęła stosowne studia ... ale z braku pieniędzy a także wskutek presji wywieranej na nią przez rodzinę w której tradycja nakazywała dziewczynie stawiać na pierwszym miejscu dobro tejże rodziny i jej męskich przedstawicieli, porzuciła studia i wyjechała do Kalifornii. Teraz zarabia pieniądze z których część wysyła do swych bliskich w Meksyku.
Ale okazuje się, że finanse jej pracodawców zaczynają zbyt szybko topnieć. Pojawiają się w spokojnym dotąd, małżeństwie problemy finansowe, które z kolei wyzwalają frustracje, prowadzące do awantury.
I tak zapamiętana w gniewie Maureen wyjeżdża rankiem z domu pozostawiając pod opieką męża ( tak sądzi) dwóch kilkuletnich synów. Ale Scott – jej mąż także opuszcza na kilka dni dom nie mając pojęcia, że żona wyjechała do położonego na pustyni Spa.
Kiedy rankiem Araceli orientuje się, że pozostała z chłopcami sama w domu, próbuje skontaktować się z ich rodzicami. Bezskutecznie.
Wtedy podejmuje decyzję, jak się później okaże, mającą dla niej samej przykre następstwa.

W Kalifornii, która stanowi tygiel różnych ras i języków, splatają się losy różnych grup kulturowych, z których każda ma swoje marzenia urzeczywistniane w różnym stopniu.
Oczywiście poza Amerykanami największą grupę stanowią Meksykanie, którzy głównie pracują u bogatych rodzin w charakterze służących, opiekunek do dzieci, ogrodników.
Łatwo mieć opinię wzorowej pani domu i równie wzorowej matki, kiedy dysponuje się pokaźną gotówką, a w domu służbę dbającą o to, aby porządek i ład stanowił problemu który trzeba rozwiązać.
Ameryka widziana oczami cudzoziemców nie przedstawia się tak kolorowo jakby tego chcieli zwolennicy demokracji amerykańskiej. Bywa to chwilami denerwujące, ale powoduje jednocześnie, że książkę czyta się z ogromnym zainteresowaniem.
Wiele z problemów opisanych w książce, znamy z własnego kraju. Są to głupota, nietolerancja, dwulicowość. Któż by bowiem pomyślał, że kobieta kierująca się zasadami zawartymi w biblii -„Nikomu nie bądźcie nic dłużni poza wzajemną miłością. Kto bowiem miłuje bliźniego, wypełnił Prawo”. - potrafi zaciekle walczyć o ukaranie niewinnej Meksykanki, bo biała kobieta - Amerykanka, nie mogła według niej, kłamać.
Gorąco polecam tę książkę. Naprawdę warto ją przeczytać.
Książka wydana nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka , ma prawie 700 stron.
Premiera 14 listopada 2013 r.

Czytaj.pl - www.books.jupe.pl
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

czuła barbarzynka

Ocena:
Autor:
Data:
Po której będziesz stronie, jeśli twój wyszorowany do czysta, idealny "biały" świat okaże się kruchą fikcją ze szkła, snem, który nagle pęka, ukazując brudną przestrzeń, a powrót jest niemożliwy. Po której stronie staniesz, bo podział na nas i ich jest trudny i nieoczywisty.
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena