Koszyk 0
Opis:
"Osiemnastoletni Wolfram został powołany do wojska - raczej wbrew swojej woli - i jako żołnierz Wehrmachtu udał się do Rosji, Normandii, Wielkiej Brytanii i do Ameryki. Jego historia nie przedstawia brawurowych popisów na polu bitwy ani też nie opowiada o bohaterskim oporze. Jest po prostu relacją o tym, jak młody oryginał i artysta - którego jedyną pasją są rzeźba i malarstwo - uwięziony zostaje w koszmarze, na który nie ma żadnego wpływu" (fragment Epilogu). Wolfram, chłopiec ... który poszedł na wojnę, podobnie jak poprzednie książki Miltona, jest przykładem literatury faktu. Tym razem autor opowiada historię... swojego teścia, który dzieciństwo i młodość spędził w hitlerowskich Niemczech. Giles Milton (ur.1966) to angielski autor literatury non-fiction, powieści oraz książek dla dzieci. Jego dzieła przełożono na kilkanaście języków, a polskiemu czytelnikowi znany jest dotychczas z trzech pozycji wydanych przez Oficynę Literacką Noir sur Blanc. Samuraj William to książka przedstawiająca losy kapitana Williama Adamsa, historycznego pierwowzoru bohatera powieści Jamesa Clavella Szogun, Białe złoto jest beletryzowanym reportażem historycznym poświęconym zjawisku handlu białymi niewolnikami w Afryce Północnej XVIII wieku, Nos Edwarda Trencoma jest z kolei, jak to oznajmia podtytuł, "powieścią historyczną z mroczną intrygą i serem" - napisaną w konwencji kryminału, aczkolwiek z przymrużeniem oka i znaczną dozą humoru. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Giles Milton
  • 2013
  • 300
  • 235
  • 145
  • 978-83-7392-415-4
  • 9788373924154
  • ZAX3J

Recenzje czytelników

Obraz wojny widziany oczami Niemca

Ocena:
Autor:
Data:
Książek o wojnie przeczytałam już z pewnością co najmniej kilkanaście. Każda zawiera inne spojrzenie bohaterów na opisywany okres. Gdy zauważyłam tą pozycję wiedziałam, że będę musiała ją przeczytać. Bardzo ucieszyłam się, gdy znalazła się na mojej półce. Trochę zwlekałam z rozpoczęciem lektury, jednak w końcu postanowiłam się z nią zapoznać.
Bohaterem książki stał się Wolfram, teść autora. Ojciec był malarzem, nie przelewało im się w domu. Mężczyzna dorabiał sprzedażą swoich prac ... Wolfram urodził się w 1924 roku, najgorszym okresie w dziejach Niemiec. Chciał wziąć udział w wojnie, jednak władze nie wyraziły na to zgody. Mógł tylko malować widoki zniszczeń. Z czasem jednak brał udział w licznych walkach, które odcisnęły piętno na jego przyszłym życiu. Bo czyż wojna jest czymś naturalnym i normalnym?
Książkę przeczytałam w tempie błyskawicznym. Wciągnęła mnie już od pierwszych stron, bardzo mi się spodobała. Jest to pozycja autobiograficzna. Wszystkie treści zostały wypowiedziane przez głównego bohatera, o czym mogliśmy dowiedzieć się z przedmowy.
Pozycja niezwykle trudna, jednak jakże ważna. Pozwoliła nam spojrzeć na obraz wojny oczami Niemców. Nigdy wcześniej nie czytałam takiej książki, choć zapewne kilka takich istnieje.
Powieści wojenne są bardzo trudne ze względu na opisywaną treść. Spotykamy się z licznym cierpieniem, śmiercią, obozami koncentracyjnymi. Taki los ludzie sami sobie zgotowali. Powinniśmy się cieszyć i być wdzięczni, że nie dane jest nam żyć w tych strasznych czasach!
Nie żałuję, że zapoznałam się z tą pozycją. Pozwoliła mi spojrzeć na niektóre sprawy inaczej, z czego bardzo się cieszę. Jest to jednak taka tematyka, którą trzeba sobie dawkować.
,,Wolfram. Chłopiec, który poszedł na wojnę” Gilesa Miltona to już któraś z kolei warta uwagi książka, którą należy przeczytać, aby samemu wyrobić sobie opinię o tamtym okresie!
Moja ocena : 9/10
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena