Koszyk 0
Opis:
Druga, po Tańcu z aniołem, powieść w cyklu z komisarzem Erikiem Winterem. Kryminalna powieść o samotności i zagrożeniu oraz o przeszłości, która kładzie się cieniem na tym, co dopiero ma się wydarzyć. Dobiega końca gorące lato. Urlop komisarza Erika Wintera zostaje przerwany nagle, o czwartej rano. Nad jeziorem w pobliżu Goteborga znaleziono zwłoki młodej kobiety. Nikt nie wie, jak się nazywała, nikt nie zgłosił jej zaginięcia. Jedyną rzeczą, której Winter jest pewien, jest to ... że kobieta miała dziecko. Stopniowo komisarz dochodzi do wniosku, że aby znaleźć odpowiedź na mnożące się pytania, musi cofnąć się daleko w przeszłość. Napięcie rośnie cały czas, fabuła i tajemnice otaczają czytelnika zewsząd. Ake Edwardson zręcznie konstruuje swe powieści kryminalne. Znów udało mu się napisać powieść kryminalną pełną pod każdym względem. Można go uważać za jednego z największych powieściopisarzy kryminalnych. Wołanie z oddali to także niezwykle dobre skrzyżowanie powieści policyjnej i thrillera psychologicznego mogące równać się z twórczością PD Jamesa. Ake Edwardson jest po prostu oszałamiająco inteligentny. Crister Enander, Helsingborgs Dagblad Perfekcyjne opanowanie języka! Wiarygodne postaci, starannie opisane tło. Anita Johansson Pierwsza książka o Eriku Winterze była błyskotliwa, a Wołaniem z oddali Ake Edwardson potwierdził, że jest dziś jednym z najbardziej ekscytujących powieściopisarzy kryminalnych. Mistrzostwo. Choć Ake Edwardson pisze z poczuciem humoru, tekst jest niezwykle mroczny... Mats Bengtsson, Motala Tidning Ake Edwardson zabiera nas w podróże do jądra ciemności społeczeństwa i gospodarki w sposób, jaki nie zawsze udaje się innym powieściopisarzom. Jego nowy thriller kryminalny przeczytałem za jednym posiedzeniem. Kiedy przeczytałem ostatnie zdanie, po prostu mnie oszołomiło. Ta sugestywna powieść kryminalna jest po prostu mistrzowska. Goran Greider, Dagens Nyheter Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Ake Edwardson
  • 2011
  • 1
  • 536
  • 210
  • 135
  • Czarna seria
  • 978-83-7554-2-868
  • 9788375542868
  • ZA376

Recenzje czytelników

Śledztwo, ciągnie się jak makaron

Ocena:
Autor:
Data:

536 stron. O kurczę, pomyślałem, opasła kniga. Będę musiał odłożyć na bok wszystkie zajęcia, łącznie z praniem i jedzeniem, żeby się wyrobić na czas z recenzją. Kryminał na tyle stron? Może być ciężko…

„Wołanie z oddali” jest drugim tomem cyklu kryminalnego, opowiadającego o trzydziestosiedmioletnim gliniarzu z Göteborga, Eriku Winterze. Bohater to taki dość pretensjonalny typ. Paraduje w markowych ciuchach kupowanych podczas weekendowych wypadów do Londynu. Namiętnie słucha jazzu ... głównie saksofonisty Johna Coltrane’a, przy którym odpoczywa, chociaż muszę przyznać, że brzmi to jak jakiś żart. W życiu bym nie włączył Coltrane’a dla odpoczynku, zwłaszcza gdybym był znerwicowanym policjantem, który tylko marzy, żeby „wyrwać się” z otaczającego go świata trupów, złodziei, alfonsów i prostytutek. Coltrane dmie swoje jazzowe huragany, pędzi na złamanie karku, a gliniarz przy tym odpoczywa. Coś nie tak. Całe szczęście w powieści pojawia się również wątek związany z The Clash, wspomina się na przykład o utworze „London Calling”, który idealnie oddaję duszną, neurotyczną atmosferę książki.

Erik zaczyna prowadzić śledztwo dotyczące kobiety, której ciało znaleziono w jeziorze pod Göteborgiem. Nie wiadomo ani jak się nazywała, ani skąd się wzięła. Trwają gorączkowe próby zidentyfikowania ciała. Winterowi pomaga zespół złożony z wykwalifikowanych policjantów o trudnych do spamiętania nazwiskach. W trakcie śledztwa dowiadują się, że kobieta miała dziecko. Rozwiązania zagadki muszą poszukać w przeszłości…

Na początku zastanawiałem się, o którym z policjantów tak właściwie czytam? Czy to na pewno Winter a nie Beck albo Wallander? Jeżeli akurat jesteś po lekturze którejś z książek Sjöwall – Wahlöö czy Mankella, skojarzenia będą narzucały się machinalne. Wszystkie te postaci charakteryzują się pewną ospałością i emocjonalnym stłumieniem, każda z nich ma jakiś głębszy problem.

Bohater „Wołania z oddali” jest kawalerem w średnim wieku, nie może się dogadać z kobietą, z którą sypia. Ona wypytuje go o przyszłość, on udaje, że nie wie, o co chodzi. Relacje Wintera z siostrą i rodzicami są takie, jak jego zawodowy świat – prawie martwe. „Zabiera pracę do domu”, utożsamia się z ofiarą morderstwa, zżerają go nieodkryte tajemnice. I taka jest właśnie ta książka. Opowiada o samotności wśród blokowisk, policyjnych biur i wśród najbliższych.

Dużym plusem jest wielowątkowość powieści. Tu jakaś strzelanina, tam jakieś porwanie i nieustające problemy rasowe. Podobnie jak to czynili Sjöwall i Wahlöö, Edwardson porusza w „Wołaniu z oddali” problemy społeczne dręczące Szwecję. Warto wspomnieć, że książka napisana została w 1998 roku, kiedy eksperyment multi-kulti trwał w najlepsze.

Czyta się to przyjemnie, choć czasami akcja staje w miejscu. Niektórych mogą razić zbyt długie opisy okoliczności przyrody lub drążenie tematu duńskich uliczek. Mniej wytrwałym mogą przed oczyma stanąć jak żywe trzystronicowe opisy krajobrazów u Sienkiewicza. Stąd owe 536 stron powieści.

Trzeba jednak przyznać, że lektura nocą idealnie pozwala zapaść się w klimat chłodny jak szwedzkie powietrze. Intryga, choć stopniowana powoli, większość czasu trzyma w napięciu. Dobra pozycja dla tych, którzy zdążyli już flirtować z Czarną Serią wydawnictwa Czarna Owca.

[również na http://www.booklips.pl/ ]
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena