Koszyk 0
Opis:
W tej pasjonującej książce Tennent H. Bagley, były agent CIA, szef kontrwywiadu w Wydziale Rosji Sowieckiej, próbuje rozwikłać tajemnicę losu oficera KGB, Jurija Nosenki, który w 1964 roku uciekł do Stanów Zjednoczonych. Afera Nosenki, nadal pozostająca niezwykle kontrowersyjnym rozdziałem w historii szpiegostwa okresu zimnej wojny ... wywoływała dyskusje przez ponad czterdzieści lat: czy Nosenko był istotnie zdrajcą dostarczającym prawdziwych informacji o pobycie Lee Harveya Oswalda w Związku Sowieckim, czy może lojalnym funkcjonariuszem KGB, prowadzącym skomplikowaną grę pozorów? Kierujący w tamtym czasie operacjami CIA przeciwko KGB Tennent H. Bagley osobiście prowadził tę sprawę. Zdobyta wtedy wiedza oraz informacje uzyskane w trakcie dziesiątków wywiadów z dawnymi przeciwnikami z KGB czynią Bagleya niezwykle wiarygodnym ekspertem. Krok za krokiem prowadzi czytelnika przez gąszcz skomplikowanych operacji związanych z aferą Nosenki i obala wygodną dla CIA wersję wydarzeń zaprezentowaną opinii publicznej. Bagley odsłania nie tylko historię bezlitosnych i krwawych zdrad KGB, ale także istnienie niewykrytych zdrajców w amerykańskim obozie. Rzucając nowe światło na szpiegowskie wojny między CIA i KGB, zachęca do głębszego zastanowienia się nad historią szpiegostwa i jego wpływów na dzisiejsze kręgi wywiadu. "Oparte na faktach z pierwszej ręki Wojny szpiegów nie tylko stanowią ogromny wkład w badania nad działalnością wywiadu, ale także opisują fascynującą, prawdziwą historię szpiegowską". Edward Jay Epstein, autor Podstęp. Niewidzialna wojna między KGB a CIA "Wojny szpiegów Bagleya są wciągającą opowieścią o jednej z najbardziej kontrowersyjnych operacji z okresu zimnej wojny. Jego żywa narracja i wiadomości z pierwszej ręki, które uzyskał jako były kierownik sekcji kontrwywiadu CIA do spraw bloku wschodniego, skłaniają do trzeźwego spojrzenia na naszą niebezpieczną skłonność do samooszukiwania się". Frederick Kempe, były redaktor i korespondent "Wall Street Journal" "Tennent Bagley po raz pierwszy ujawnia prawdziwą historię jednej z najdziwniejszych spraw w dziejach kontrwywiadowczych operacji CIA. W pierwszym okresie zimnej wojny Bagley był najlepiej zorientowanym w sprawach sowieckiego wywiadu funkcjonariuszem CIA i brał bezpośredni udział w tych wydarzeniach". David Murphy, były szef placówki CIA w Berlinie i autor książki Co wiedział Stalin Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Tennent H. Bagley
  • 2014
  • 1
  • 372
  • 235
  • 165
  • 978-83-7785-183-8
  • 9788377851838
  • ZBELB

Recenzje czytelników

Trzyma w napięciu

Ocena:
Autor:
Data:
Znakomita książka. Pokazuje wojnę wywiadów amerykańskiego i radzieckiego. Jest to szachownica, na której grają arcymistrzowie. Od początku do końca trzyma w napięciu. Pomaga zrozumieć rzeczywistość, zwłaszcza na tle obecnych wydarzeń na wschodzie Ukrainy. Polecam. Na pewno nie będzie czasu na nudę.
Czy ta recenzja była przydatna?

Tajemnica

Ocena:
Autor:
Data:
Po 7 latach od jej wydania anglojęzycznego książka została przetłumaczona i wydana w Polsce. Trochę to zastanawiające, dlaczego tak długo z tym zwlekano. Może spowodowane jest to tematyką, którą porusza... Książka odkrywa przed nami tajemniczą sprawę oficera KGB Jurija Nosenko z 1964 roku. Zdezerterował on do Stanów Zjednoczonych. To wciąż bardzo kontrowersyjny rozdział w historii szpiegostwa podczas zimnej wojny. Sprawa Nosenki była powodem debat przez następne ponad 40 lat ... Czy był zaangażowany w skomplikowaną grę kontrwywiadów?

W 1962 roku w Genewie oficer KGB Jurij Nosenko skontaktował się z CIA i dostarczył informacje na temat operacji KGB. Na początku 1964 r., ponownie Nosenko niespodziewanie pojawił się na Zachodzie i znów skontaktował się z CIA. Tym razem powiedział Amerykanom, że ma akta KGB o Lee Harveyu Oswaldzie, który zamordował Johna F. Kennedy'ego kilka miesięcy wcześniej. Nosenko chciał pozostać na Zachodzie w zamian za przekazanie dokumentów. Przynęta oczywiście chwyciła. Ale po 40 latach nadal nie wiemy: Czy Jurij Nosenko był prawdziwym uciekinierem czy wtyczką KGB?

Tennent H. Bagley bezpośrednio zajmował się sprawą Nosenki. Ta poufna wiedza w połączeniu z informacjami zebranymi z kilkudziesięciu wywiadów z byłymi przeciwnikami KGB, powoduje, że publikacja ta jest autentyczna i rzetelna. Autor prowadzi czytelnika krok po kroku poprzez skomplikowane operacje, przedstawia inną wersję wydarzeń niż ta, którą podawało CIA do opinii publicznej. Prezentuje nie tylko historię KGB wraz z ich bezlitosnymi i krwawymi zdradami, ale ujawnia nieodkrytych zdrajców w obozie amerykańskim. To rzucenie nowego światła na wojny szpiegowskie CIA - KGB.

Obecnie Bagley jest przekonany, że Nosenko był oszustem, nawet jeśli oficjalne stanowisko CIA od wielu lat jest inne. Jednak po ukończeniu lektury każdy z nas można dojść do jednego z 3 wniosków: *Nosenko był prawdziwy uciekinierem, którego historia stała się myląca tylko z powodu stresu sytuacji (trudny do zaakceptowania w świetle informacji w publikacji Bagleya) ; ** był dezerterem, który kłamał, aby wydać się większą rybą, lub *** że jego zdrada to była sowiecka sztuczka dezinformacyjna, być może w celu ochrony "moli" i udanej penetracji amerykańskiego szyfru.

Książka wykorzystuje przypadek Jurija Nosenki aby odsłonić ukryty świat działań sowieckiego kontrwywiadu. Fałszowane informacje, oszustwa, łamanie tajnych szyfrów. Sprawa Nosenki ukazuje również brudne walki wewnątrz CIA. Jest to z pewnością ważny dokument historyczny.

Publikacja dowodzi, że spór o to czy Jurij Nosenko był prawdziwym uciekinierem czy wtyczką KGB toczy się nadal. Książka skłania do głębszej refleksji nad historią szpiegostwa i jego skutków dla wywiadu dzisiaj. Zaskakująca i fascynująca lektura. Naszpikowana tajemnicami. Szybka akcja, język prosty. Rozszerzona o glosariusz, przypisy, liczne inne dodatki.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena