Koszyk 0
Opis:
Królowa Zara jest przerażona, gdy wybucha w Jangblizji wojna. Jej dzieci, Roan i Nana, powierzone Owcowatej Irys, chronią się w Tamtym Świecie - w straszliwym miejscu znanym tylko z opowieści dla dzieci. Gdy na zamku pojawiają się rycerze wroga, Zara zostaje osadzona we Wschodniej Wieży. Nie mając kontaktu ze światem zewnętrznym, nie potrafi uwolnić się od myśli, że już nigdy nie zobaczy najbliższych. Strach, tęsknota i bezsilność stają się najgorszym więzieniem ... Tymczasem książęta poznają Tamten Świat przekonani, że są jedynymi Jangblizjanami, którzy tam zamieszkali. Z czasem zaczynają dostrzegać niepokojące ślady obecności rodaków. Zaufani poddani strzegą królewskich dzieci, ale przebywanie w nieprzyjaznym świecie staje się coraz bardziej niebezpieczne. Odkrywanie tajemnic nowej krainy zmienia się w poznawanie siebie, swojej rodziny i historii ojczystej Jangblizji. "Wojna w Jangblizji" to powieść o zrodzonym w umyśle autorki świecie pełnym oryginalnych stworzeń, o przyjaźni (nie tylko między ludźmi), o poświęceniu, walce o wolność i szukaniu swojego miejsca. Pisarka w nietuzinkowy i swobodny sposób rozbudza w czytelniku refleksje i empatię, a także bawi naturalnością dziecięcych spostrzeżeń. W opowieści Agnieszki Steur bez lęku można zagłębiać się w niespokojne i niepewne losy królewskiej rodziny. Znużenie codziennością znika w świecie magii i tajemnic, a chęć poznania sekretów skrywanych przez rodziców, towarzysząca niemal każdemu z nas, jest w pełni zaspokojona. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Agnieszka Steur
  • 2013
  • 280
  • 200
  • 130
  • 978-83-7856-071-5
  • 9788378560715
  • ZAUEG
  • 17-99 lat

Recenzje czytelników

Nowa rzeczywistość.

Ocena:
Autor:
Data:
Agnieszka Steur, absolwentka Uniwersytetu Amsterdamskiego, polonistka, dziennikarka, felietonistka, pisarka oraz badaczka języka, od 12 lat mieszka w Holandii. Jest autorką licznych publikacji na temat dwujęzyczności, w tym serii artykułów popularno-naukowych obejmujących wiele aspektów bilingwizmu. Prowadzi blog Emigrantka o tematyce emigracyjnej i kulturalnej. Za swoją twórczość literacką otrzymała wiele cennych nagród. Niektórzy czytelnicy znają próbkę talentu autorki ... dzięki antologii „Szkice z życia”, gdzie znalazło się opowiadanie „Opowieść trzeciego stopnia”. Obecnie nakładem wydawnictwa Poligraf na światło dzienne wyszła debiutancka powieść Agnieszki zatytułowana "Wojna w Jangblizji. W Tamtym Świecie". Jest to fantasty adresowane w dużej mierze dla młodzieży. Osobiście nie znajduje się już w tej grupie docelowej, ale mimo wszystko postanowiłam poznać tę książkę. Co z tego wynikło? O tym zaraz, tymczasem kilka słów o fabule.

Jangblizja to wspaniały, spokojny świat, w którym jego mieszkańcy żyją w pełnej zgodzie i harmonii. Władzę sprawuje król Taro wraz z małżonką Zarą i dziećmi, księciem Roanem oraz księżniczką Naną. Pewnego dnia wszystko ulega diametralnej zmianie. Szmaragdowa Pani wraz ze swoją armią uderza na Jangblizję. Niemal w ostatniej chwili królewskiej parze udaje się ochronić swoje pociechy, które pod opieką bliskich poddanych podążają w kierunku Tamtego Świata. Sam król niestety w niewyjaśnionych okolicznościach znika z pola walki, zaś jego małżonka zostaje uwięziona we Wschodniej Wieży. Jak dalej potoczą się losy głównych bohaterów? Czy Roan i Nana odnajdą się w nowej rzeczywistości? Gdzie podziewa się władca Jangblizji? I czy uda się królowej wydostać z koszmarnego więzienia?

Do fantastyki często podchodziłam, jak przysłowiowy pies do jeża. Wielokrotnie nie potrafiłam odnaleźć się w tym dziwnym, zawiłym świecie baśni, lecz mimo to kolejny raz postanowiłam zaryzykować. Dlaczego? Co mną kierowało? Ciekawość, czy może chęć udowodnienia sobie, że nie przekonam się nigdy do tego gatunku. I tak oto w moje ręce trafiła debiutancka proza Agnieszki Steur. Początkowo bardzo sceptycznie podchodziłam do nietuzinkowych perypetii głównych bohaterów, lecz z czasem zauważyłam, że nie potrafię przestać o nich myśleć i koniecznie chciałam się dowiedzieć, co będzie dalej. Fabuła "Wojny w Jangblizji. W Tamtym Świecie" aż kipi świeżością i nowatorską konwencją. Autorka niezwykle zgrabnie, precyzyjnie i sugestywnie namalowała każdy element swojej książkowej historii, że niekiedy miałam wrażenie, iż obcuje z realną rzeczywistością. Postacie przedstawione w powieści bardzo szybko zdobyły moją niekłamaną sympatię. W Jangblizji można spotkać wiele interesujących istot m.in. Płynnych, Owcowatych, Kocich, Koniowatych, Ludzkich, Lotnych itp. Szczególnie młodzi następcy rodu królewskiego szybko zaskarbili sobie moje serce. Zmuszeni do opuszczenia swojej cudownej krainy musieli borykać się z wieloma niebezpieczeństwami w Tamtym Świecie, który jest swoistym odpowiednikiem ludzkiej planety.

Agnieszka Steur zaprezentowała niezwykle szokującą prawdę o naszej rzeczywistości ujawniając wiele jej mankamentów. Bez zbędnego moralizowania wytyka nam brak tolerancji, rasizm, niedbałość o naturalne środowisko, morderstwo (po przez zjadanie niewinnych zwierząt), zakłamanie itp. Dla równowagi zobaczymy również Jangblizje, która też nie jest bez wad. Niektórzy mieszkańcy mają dosyć jej surowych reguł, dlatego niekiedy uciekają do innego wymiaru.

,,Wojna w Jangblizji. W Tamtym Świecie" dostarczyła mi wiele rozrywki na bardzo dobrym poziomie. Świetnie przemyślana fabuła, lekka, swobodna narracja, interesująca akcja, fascynujący bohaterowie, efektowny klimat i wartościowy przekaz. Czegóż chcieć więcej? Może zabrakło mi jedynie trochę więcej niebezpiecznych, dynamicznych wątków, ale mimo to nie czuje jakiegoś szczególnego zawodu. Przysłowiową wisienką na torcie są bajeczne, zachwycające rysunki wykonane przez Ewę Kieńko - Gawlik, które zgrabnie przeplatają się z treścią. Wspaniały pomysł i mam nadzieję, że w kolejnym tomie będzie jeszcze więcej takich fantazyjnych ilustracji. Zakończenie pozostawia niedosyt z powodu kilku niewyjaśnionych kwestii, ale jednocześnie podsyca apetyt na poznanie dalszych perypetii mieszkańców Jangblizji.

Z czystym sumieniem polecam przeczytać debiutancką powieść Agnieszki Steur wszystkim osobom, bez względu na wiek i zainteresowania literackie. To niebywale wykreowana historia, obok której nie można przejść obojętnie. Jestem pod niesamowitym wrażeniem wyobraźni autorki, która odbiegła od powielanych schematów tworząc coś zupełnie innego niż dotychczas. "Wojna w Jangblizji. W Tamtym Świecie", to nie jest zwykła bajka o niczym, wręcz przeciwnie. Porusza wiele współczesnych problemów kulturowych i społecznych skłaniających czytelnika do refleksji, dlatego jeśli szukasz wartościowej i jednocześnie pasjonującej historii, to zapraszam do w/w lektury.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Wojna w Jangblizji

Ocena:
Autor:
Data:
Wojna w Jangblizji. W Tamtym świecie, to książka, w której znajdziecie wszystko to, czego oczekujecie od odprężającej literatury: magiczny świat pełen nietuzinkowych postaci, tradycyjną walkę dobra ze złem, wciągającą akcję i wiele, wiele innych elementów składającą się na tę niepowtarzalną opowieść.
Agnieszka Steur w swojej debiutanckiej książce operuje żartem, odpowiada na zapotrzebowania czytelnika związane z niepowtarzalną przygodą, a przy tym nie ucieka od zagadnień etycznych ... Choć powieść ma kompozycję otwartą i nie wiemy, co wydarzy się w kolejnym tomie, jedno jest pewne: zmierzamy ku finałowi, w którym zło poniesie sromotną klęskę, a dobro ostatecznie zwycięży. Zanim jednak do tego dojdzie, staniemy się współuczestnikami wielu niesłychanych zajść…

Udajmy się zatem do Jangblizji: miejsca w którym rządy sprawuje król Taro, a jego poddanymi są różne rasy i gatunki: Psowaci, Płynni, Lotni, Owcowaci. Nie mogą się oni ze sobą mieszać: za taki postępek grozi bowiem banicja do świata równoległego, zwanego Tamtym Światem. Tamtym, czyli… naszym.
Jangblizja nie jest miejscem utopijnym: dotykają ją takie same bolączki jak i nas. Aktualnie jej mieszkańcy pogrążeni są w wyniszczającej wojny ze Szmaragdową Królową, która to uwięziła we Wschodniej Wieży królową Zarę Karmit Namin. Ze względu na złą sytuację zabronione zostały przenosiny do Tamtego Świata. Jedynymi osobami, których zakaz ten nie dotyczy są królewskie dzieci – Nana i Roan. Znaleźli się oni pod opieką zaufanych poddanych i w czasie Wielkiej Bitwy, przenieśli się niepostrzeżenie do świata znanego im dotychczas jedynie z opowieści – świata mrocznego, przerażającego i uosabiającego największe strachy.
Dla Nany i Roana nowa rzeczywistość nie jest jednak wcale taka zła – szybko odnajdują wspólny język z tubylcami, zaprzyjaźniają się z Ewą i Dawidem, aklimatyzują się, poznają tutejsze zwyczaje i sprzęty, a także… zauważają, że wcale nie są jedynymi Jangblizjanami przebywającymi w tym miejscu. To odkrycie może okazać się dla nich niezwykle istotne…

Co dalej? Poddajcie się przygodzie, wsłuchajcie w opowieść pisarki i wraz z nią wybierzcie się w tę szczególną podróż…

Wojna w Jangblizji. W Tamtym Świecie, to debiut Agnieszki Steur. Stanowi on zapis jej wyobrażeń o świecie nieprzeciętnym, w którym wciąż liczą się takie wartości jak przyjaźń, poświęcenie, próba odnalezienia własnej tożsamości i własnego miejsca w świecie, dążenie do odkrycia swoich korzeni, rodzące się uczucie, szlachetność i oddanie.

Co rzuca się w oczy podczas lektury tej książki, to niesłychana lekkość i swoboda narracji. Autorka ma naturalny talent pisarski, który umiejętnie wykorzystuje, porywając czytelnika w wir wydarzeń w sposób tak niewymuszony, że nawet nie zdążymy spostrzec, kiedy daliśmy się całkowicie pochłonąć. Jej powieść, to współczesna baśń – niekoniecznie dla najmłodszych. Jest ponadto uniwersalną historią o szukaniu samego siebie w świecie zdominowanym przez bombardujące nas zewsząd problemy; pretekstem do refleksji nad własnym życiem, nad słusznością panujących zasad – nawet tych wynikających z wieloletniej tradycji, nad tolerancją i szacunkiem, a także prawem do własnych wyborów. Jangblizja przenika się z Tamtym Światem tak silnie, że w pewnym momencie zaciera się granica między tym co dobre, a tym co złe; nie wiadomo już, która rzeczywistość jest lepsza i czy w ogóle któraś ma szansę na tyle zbliżyć się do arkadii, by każdy marzył o życiu w niej.
Autorka pozostawia wiele luk i miejsc niedookreślonych. Tym samym rozbudza ciekawość i zachęca do sięgnięcia po tomy kolejne, które z pewnością wyjaśnią wiele kwestii jedynie zasygnalizowanych w tej części.
Tym, co dodatkowo intryguje, jest dwutorowe prowadzenie narracji: narracja główna przeplatana jest fragmentami z dziennika, skrupulatnie spisywanego przez uwięzioną królową Zarę. Wycinki jej rozważań są doskonałym uzupełnieniem, a jednocześnie wglądem w aktualną sytuację Jangblizji.
Wielkim atutem książki jest także jej oprawa graficzna, wobec której nie można przejść obojętnie. Opowieść uzupełniają przepiękne ilustracje Ewy Kieńko Gawlik, idealnie współgrające z fabułą.

Każdemu twórcy życzę tak udanego debiutu! Debiutu, który rozbudza apetyt na dalszy ciąg i gwarantuje godziny spędzone w doborowym towarzystwie!

Więcej informacji o książce znajdziecie tutaj:
http://www.wojnawjangblizji.com/.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena