Koszyk 0
Opis:
„Jedna z najbardziej przekonujących i doniosłych książek poświęconych zależnościom między nauką a duchowością we współczesnym świecie”. Ken Wilber, autor książki Integralna teoria wszystkiego Co było pierwsze, nauka czy religia? Nauka pozwoliła nam odkryć tysiące tajemnic natury, opanować jej siły i opracować nowe technologie, które zmieniają nasze życie. Duchowość nie próbuje dokonywać zmian, koncentruje się natomiast na tym, co niewidoczne — ... na poszukiwaniu sensu istnienia i naszego miejsca na tym świecie. * Który z tych światopoglądów jest Ci bliższy? * Czy nauka precyzyjnie opisuje wszechświat, czy może lepiej sobie z tym radzą starożytne doktryny filozoficzne, ponieważ docierają do tajemnic, które pozostają daleko poza zasięgiem naukowców? * Jak powstał wszechświat, jaka jest jego natura i dokąd zmierza? * Jak zaistniało życie na Ziemi, czym jest ewolucja i co oferuje nam genetyka? * Po co nam neurobiologia? Jak nauka i religia postrzegają ciało i umysł? * Co rozumiemy pod pojęciem „bóg” i do czego jest on nam potrzebny? Niniejsza książka stanowi próbę udzielenia odpowiedzi na te pytania. Jeśli chcesz poznać siłę argumentów obu stron i upewnić się, że obrałeś właściwą drogę, albo pragniesz bliżej zaznajomić się z punktem widzenia strony przeciwnej, ta lektura będzie dla Ciebie źródłem wielu przemyśleń. Gorąca dyskusja, jaka toczy się między dwoma błyskotliwymi umysłami, z których jeden reprezentuje naukę, a drugi świat duchowy, to prawdziwa intelektualna uczta, a zarazem bardzo głębokie emocjonalne przeżycie. Czytaj dalej >> << Zwiń
  • Helion
  • miękka
Mniej Więcej
  • Deepak Chopra, Leonard Mlodinow
  • 2013
  • 340
  • 235
  • 160
  • 978-83-246-5656-1
  • 9788324656561
  • ZB2BH

Recenzje czytelników

Wojna światopoglądów- Deepak Chopra, Leonard Mlodinow

Ocena:
Autor:
Data:
„Wieczność darzy wielką miłością wytwory czasu” –Whilliam Blake
Deepak Chopra to z wykształcenia lekarz, jest autorem ponad sześćdziesięciu książek, które trafiły na listę bestsellerów „New York Times”. Oprócz tego, jego dzieła przetłumaczone zostały na osiemdziesiąt pięć języków. Leonard Mlodinow obronił pracę doktorską z fizyki teoretycznej, jest wykładowcą na Caltech, oraz autorem bestsellerów z listy „New York Times”. Dwoje wybitnych specjalistów ... spotyka się na łamach książki Wojna światopoglądów, w której dyskutują o odwiecznym sporze pomiędzy nauką, a religią.
Po tę książkę sięgnęłam z dużym zapałem, jest to temat, który bardzo mnie interesuje. Od początku kibicowałam religii, gdyż ten światopogląd jest mi bliższy. Przyznam, że lektura okazała się dla mnie bardzo dużym wyzwaniem, jest napisana bardzo dojrzałym i trudnym językiem.
W książce Wojna Światopoglądów Deepak, reprezentuje duchowość, natomiast Leonard naukę. Dochodzi do dyskusji na wiele tematów, od Kosmosu przez Umysł i mózg po samego Boga. Lektura podzielona jest na pięć części, w każdej z nich przedstawiciel danego światopoglądu podaje stosowne argumenty by udowodnić swoją rację. By było sprawiedliwie, specjaliści podzielili się, czyli raz swoje argumenty, jako pierwszy przedstawia Deepak, innym razem Leonard. Wiele razy dochodzi do „sprzeczek”, co jest w tym temacie nieuniknione, nie brakuje również zgody w niektórych poglądach.
Jest to bardzo wartościowa lektura, odpowiada na wiele trudnych pytań. Każdy sam może zdecydować, za czym stoi i jaki światopogląd jest mu bliższy. Mnie zdecydowanie bardziej przekonywał Deepak, być może nie jestem obiektywna, ponieważ od początku byłam nastawiona na religię. Nie będę ukrywać, jest to bardzo trudna książka, nie dla wszystkich. Wiele przytoczeń, czy „dowodów” opisywanych przez Leonarda było dla mnie niejasnych, nie potrafiłam zrozumieć, co chce mi przekazać. Oczywiście, było to związane z moją niewielką wiedzą na temat matematyki, czy fizyki. Nie podobało mi się to, że czuję się „zielona”.
Bardzo zaintrygowały mnie dyskusje na tematy: Czy wszechświat jest świadomy? oraz Co czyni nas ludźmi? Nie będę Wam tu dosłownie przytaczała, co zawierają te rozdziały, jednak były one dla mnie niesamowicie ciekawe. Nie da się pominąć, że ta książka zawiera wiele ważnych informacji i możemy bardzo dużo się z niej dowiedzieć i wyciągnąć dla siebie.
Od dawna wiadomo, że coraz więcej osób obstaje za tym, że to nauka ma swoją rację na temat tego jak powstał i jak funkcjonuje wszechświat. Ja należę jednak do tych osób, które uważają, że to religia ma rację, dzięki tej lekturze mogłam poznać wiele argumentów za i myślę, że teraz w wielu sytuacjach będę wiedziała jak bronić swój światopogląd. Ja byłam i wciąż jestem pod ogromnym wrażeniem wiedzy tych dwóch autorów, oboje po części dowiedli swego. Każda osoba, która jest zainteresowana tym tematem, powinna sięgnąć po tę książkę.
Wojna światopoglądów to na pewno nie lektura na jeden wieczór, ja czytałam ją bardzo długo. Nie pomyślcie w takim razie, że jest nudna. O nie! Przy nudzie, to ona na pewno nie stała. Treść jest napisana bardzo naukowym językiem, wielokrotnie trudno jest zrozumieć co dany pisarz chce nam przekazać i trzeba przysiąść i się zastanowić. Nie żałuję, że poświęciłam tej książce tyle czasu, jest ona bardzo wartościowa i dokładna, a przede wszystkim fascynująca. Polecam ją wszystkim osobom, których temat nie przeraża i które chcą się dowiedzieć czegoś więcej na temat tych dwóch sprzecznych światopoglądów. Po tej lekturze nie da się czuć niedouczonym!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena