Koszyk 0
Opis:
Wznowienie głośnej książki z 1978 roku. Tytułowa Wojna futbolowa to konflikt zbrojny między Hondurasem a Salwadorem w 1969 r., którego początkiem był mecz piłki nożnej reprezentacji tych małych republik Ameryki Środkowej. Sceneria książki zmienia się jak w kalejdoskopie: Luanda, Tanganika, Algieria, Azja Mniejsza to kolejne etapy reporterskiej podróży Kapuścińskiego, w którą wpisał ... dyskretnie interesujące wątki autobiograficzne.„W Ameryce Łacińskiej sposób odbierania futbolu jest szaleństwem. Ludzie popełniają samobójstwa po przegranym meczu, z tego samego powodu do więzienia idą całe drużyny. Chodziło mi o to, żeby pokazać ten inny wymiar, ten szerszy wymiar tego czym jest futbol i do czego może doprowadzić emocja futbolowa. W tym wypadku właśnie do wojny.” Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Ryszard Kapuściński
  • 2015
  • 20
  • 264
  • 203
  • 127
  • 978-83-07-03358-7
  • 9788307033587
  • ZCJZP

Recenzje czytelników

Wojna futbolowa

Ocena:
Autor:
Data:
O książce "Wojna Futbolowa" pierwszy raz usłyszałem bodajże z książki "Futbonomia", gdzie autor pisał jak ludzie potrafią reagować na porażkę swojej reprezentacji. Pisał o samobójstwie. Spisałem tytuł, wydawnictwo i postanowiłem że spróbuję ją otrzymać.

W związku z tym dzięki uprzejmości i współpracy z wydawnictwem Czytelnik, otrzymałem wspominaną książkę, którą przeczytałem i z chęcią podzielę się swoją opinią na jej temat.

Zacząć trzeba od postaci autora ... Jest nią Ryszard Kapuściński - reportażysta, dziennikarz, poeta i fotograf.

Otóż z jednej strony książka bardzo ciekawa. Jest to zbiór reportaży z Ameryki Południowej i Afryki. Autor odwiedza różne kraje Czarnego Lądu, o których istnieniu nie jedna osoba w ogóle by nie wiedziała. Wiele jego przygód jest niesamowitych i aż trudnych do uwierzenia, ukrywanie się, mordowanie białych itd. Niestety taka była Afryka a czasach apartheidu.

Z drugiej jednak strony skąd taki tytuł? Opis wojny futbolowej, informacje o kibicach, piłce nożnej i meczu zajmuje zaledwie dwie, może trzy kartki. Dla fana futbolu niezbyt ciekawa rzecz.

Tytułowa wojna futbolowa wybucha pomiędzy Hondurasem i Salwadorem. Główną przyczyną jest mecz eliminacyjny do Mistrzostw Świata w Meksyku. Po pierwszym meczu i porażce Salwadoru, jedna z fanek się zastrzeliła. Szkoda, że nie wiedziała, że dwumecz trwa 180 minut. jej reprezentacja bowiem po kolejnym skandalu, tym razem wygrała i wyeliminowała Honduras.

Pod względem futbolu, nie ma co polecać. Jednak książka sama w sobie - podróże, przygody, doświadczenia dziennikarza, polityka zdecydowanie tak. Czytając książkę można docenić w jakim kraju żyjemy, w jakiej sytuacji jesteśmy i co mamy. Pod tym względem pozycja bardzo ciekawa.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena