Koszyk 0
Opis:
Międzynarodowej sławy autor powieści kryminalnych pierwszy raz w Czarnej Owcy. Dag Lundmark, policjant i były kochanek komisarz Kerstin Holm, zostaje oskarżony o zastrzelenie afrykańskiego uchodźcy. Lundmark twierdzi, że działał w obronie koniecznej. Ze śledztwa wynika, że Afrykanin był szpiegiem w międzynarodowej firmie farmaceutycznej. Czy dlatego został zabity? Kerstin postanawia rozpocząć pogoń za mordercą... Książka należy do składającej się z 10 części serii o Drużynie A ... która sprzedała się dotąd w liczbie dwóch milionów egzemplarzy. Arne Dahl - pisarz, krytyk i redaktor, jeden z najwybitniejszych autorów kryminałów w Szwecji. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Arne Dahl
  • 2013
  • 1
  • 422
  • 210
  • 135
  • Czarna seria
  • 978-83-7554-515-9
  • 9788375545159
  • ZAV0D

Recenzje czytelników

"Wody wielkie nie zdołają ugasić miłości"

Ocena:
Autor:
Data:
Tytułowe „wody wielkie” to fraza będąca fragmentem cytatu z Pieśni na pieśniami, który jak nie trudno się domyślić, będzie w istotny sposób organizował przebieg wypadków w kolejnej odsłonie kryminalnego cyklu Arne Dahla. Zaznaczyć mi trzeba, że był to mój pierwszy kontakt z twórczością szwedzkiego machera od mrocznych thrillerów. Coś jednak czuję, że nie ostatni. Chętnie sięgnę po wcześniejsze odsłony (ta jest piąta) cyklu z Drużyną A w roli głównej ... Nie chodzi bynajmniej o nawiązanie do amerykańskiego serialu, gdzie dzielne chłopki do zadań specjalnych spuszczali młóckę niedobrym bandziorom, nie stroniąc od wesołkowatych grepsów i klimatu zabaw dla dużych chłopców. Tutaj mamy do czynienia ze specjalną jednostką policji walczącą z przestępstwami o międzynarodowym zasięgu. Specjalną także z tego względu, ze tworzą je nieprzeciętne osobowości, wyjątkowo inteligentne, choć każde na swój sposób, obdarzone unikatowymi umiejętnościami i cechami, razem tworzące świetnie działający organizm, momentami także po ludzku zgrzytający. Te rysy i braki rozgrywa Dahl znakomicie, nie mamy najmniejszych wątpliwości, że czytamy o osobach z przysłowiowej krwi i kości, nie raz też dane jest nam tej krwi powąchać i posmakować mięsa. Autor znakomicie kreuje wewnętrzne światy każdej z postaci, snuje subtelne psychologiczne dywagacje, buduje skomplikowane i różnorodne introspekcje, ale nie stroni też od mocnych środków wyrazu, naturalistycznych i brutalnych, charakterystycznych dla thrillerów. Nawet jednak w tych momentach czujemy niezbędność takich zabiegów, silne uzasadnienie w toku narracji. Nie do przecenienia jest także ich wartość poznawcza, dowiadujemy się na przykład, w jaki sposób można precyzyjnie oszacować moment zgonu ofiary i jak bardzo przydatne są w tym owady. Sceny te przywodzą na myśl sławetną pracą „Trup: od biologii do antropologii” Louis-Vincent Thomasa. Szczególnie imponująca jest jednak warstwa psychologiczna powieści. Wiadomo wszelako, że nikt tak jak Skandynawowie, nie potrafi penetrować mrocznych meandrów człowieczej psyche. Nie bez kozery też jedna z trzecioplanowych postaci nosi nazwisko Kierkegaard. Dahl, mimo tej całej ciężkości gatunkowej, potrafi też w odpowiednim momencie puścić oko do czytelnika, rozładować umiejętnie nabrzmiałą atmosferę. Proponując wycieczkę w świat międzynarodowych zbrodni inspirowanych ksenofobicznymi instynktami, a sterowanymi przez koncerny farmaceutyczne, ofiaruje w finale klasyczne katharsis. I to nie tak, że wszystko się dobrze kończy, pojawia się jednak nadzieja na drugą szansę, dla tych, którzy na nią zasługują. Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Wody wielkie... - ależ to romantyczne!

Ocena:
Autor:
Data:
„Wody wielkie nie zdołają ugasić miłości, nie zatopią jej rzeki”. Te romantyczne słowa na zawsze zakodowały się w głowie Kerstin Holm. Co z tego, skoro słowa te były nieszczere? Czy nadal przejmować się mężczyzną, który wypowiadał dla niej te słowa?

Dag Lundmark, policjant i były kochanek komisarz Kerstin Holm, zostaje oskarżony o zastrzelenie afrykańskiego uchodźcy. Lundmark twierdzi, że działał w obronie koniecznej. Ze śledztwa wynika ... że Afrykanin był szpiegiem w pewnej międzynarodowej firmie farmaceutycznej. Czy dlatego został zabity? Kerstin postanawia rozpocząć pogoń za mordercą...

Arne Dahl, właściwie Jan Lennart Arnald, to szwedzki autor opowiadań i powieści, krytyk literacki, z zawodu literaturoznawca. Jako pisarz zadebiutował w 1990 roku powieścią "Chiosmassakern", ale dopiero seria kryminałów o Drużynie A zapewniła mu dużą popularność zarówno w jego rodzimym kraju, jak i w wielu innych państwach na całym świecie.

Czarna seria kojarzy mi się z najlepszymi kryminałami jakie stworzono. Dlatego też z wielką radością wziąłem się za czytanie tej książki. Cóż, można sobie tylko wyobrazić moje ogromne rozczarowanie, kiedy po przeczytaniu połowy powieści miałem dość. Nie interesowało mnie zakończenie, ponieważ pozycja nagle stała się w moich oczach nudna i nieatrakcyjna.

Autor opowiada swoją historię dość oryginalnym stylem. Krótkie zdania, bardzo częste równoważniki zdań. Rzuciłem książką w kąt, ponieważ autor chciał zabłysnąć własnym stylem, ale zamiast tego wyszedł mu zagmatwany kryminał, w którym ciężko połapać się co i jak.

Plusem tej książki może być to, iż Dahl nie skupił się głównie na śledzeniu przestępcy i morderstwie. Odbiegał czasami nieco od fabuły, aby przekazać czytelnikowi historię uchodźców z Afryki, którzy odgrywali dość dużą rolę w całej fabule.

Polecam książkę osobom wytrwałym, które może i przebrnęłyby przez ,,Wody wielkie". Cóż, może krytykuję tę książkę tylko dlatego, że nie zapoznałem się z poprzednimi tomami o Drużynie A. Wiem tylko, iż po książki tego autora szybko nie sięgnę. Ale za to inni szwedzcy autorzy niech się nie martwią. :)
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena