Koszyk 0
Opis:
Na niewielkiej bałtyckiej wyspie od dwunastu lat mieszka samotnie Frederick Welin, sześćdziesięciosześcioletni emerytowany lekarz. Rytm jego życia wyznaczają codzienne poranne kąpiele w wykuwanym codziennie przeręblu. Jedynymi towarzyszami jego samotnej egzystencji są stary pies i równie wiekowy kot oraz pojawiający się od czasu do czasu hipochondryczny listonosz. Tak trwa to niezmącone niczym życie aż do momentu, w którym na otaczającym wyspę lodzie pojawia się kobieca postać ... wspierająca się na chodziku. Okazuje się nią Harriet, miłość życia Fredericka, którą prawie czterdzieści lat wcześniej opuścił bez słowa. Dawna kochanka żąda spełnienia złożonej wiele lat wcześniej obietnicy – chce, żeby Frederick zawiózł ją nad leśne jezioro, o którym niegdyś opowiadał. Ruszają więc w podróż, która całkowicie zmieni starzejącego się, złamanego życiem człowieka. Dziwaczna prośba dawnej miłości pociągnie za sobą lawinę zdarzeń i spotkań, które nie pozwolą byłemu lekarzowi wieść dawnej, wycofanej egzystencji, ale zmuszą go do powrotu do życia i rozliczenia z przeszłością. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • WAB
 • twarda
Mniej Więcej
 • Henning Mankell
 • 2013
 • 1
 • 352
 • 200
 • 125
 • 978-83-7747-938-4
 • 9788377479384
 • ZB3UF

Recenzje czytelników

Tylko Mankell potrafi pisać w taki sposób...

Ocena:
Autor:
Data:
Tylko Mankell potrafi pisać w taki sposób….książka „klimatyczna”, dla mnie smutna, o samotności , niespełnieniu i przemijaniu. Nie sposób uciec od przeszłości, od siebie, zaszyć się przed ludźmi, z którymi jesteśmy związani. Niby fikcja, ale w warstwie psychologicznej jak zawsze do bólu prawdziwa. Polecam , zwłaszcza na jesienne wieczory.
Czy ta recenzja była przydatna?

Najnowsza powieść Mankella porusza temat śmierci i przemijania, obecny na marginesie naszej kultury oraz skomplikowanych relacji międzyludzkich

Ocena:
Autor:
Data:
Henning Mankell, twórca bestsellerowej sagi o komisarzu Wallanderze, jest cenionym na świecie skandynawskim autorem kryminałów i powieści dla młodzieży. Jego najnowsza powieść „Włoskie buty” nie należy do żadnego z powyższych gatunków powieści. To historia 66-letniego Fredericka Welina, eks- chirurga, żyjącego samotnie na bezludnej wyspie, człowieka „po przejściach”, pozbawionego złudzeń.

Frederick jest typem Mankellowskiego mizantropa, szukającego spokoju z dala od zgiełku cywilizacji ... Jego życie na pięknej wyspie dobiegłoby kresu bez zbędnych wstrząsów i niespodzianek, gdyby nie pojawiła się na niej niespodziewanie pewnego dnia Harriet, dawna miłość bohatera, porzucona niegdyś przez niego bez słowa. Harriet, kiedyś piękność, obecnie nieuleczalnie chora, poruszająca się za pomocą balkoniku staruszka, wymusza na byłym kochanku spełnienie dawniej obietnicy: pragnie wyruszyć z nim w swoją ostatnią podróż. Jej wtargnięcie do życia mężczyzny wywraca jego świat „do góry nogami” i zapoczątkowuje lawinę przemian w życiu tego zrezygnowanego, twardego, nie okazującego emocji człowieka. Spotkanie to okazuje się momentem przełomowym w jego ustabilizowanej, monotonnej egzystencji. Frederick poznaje nowe osoby, doświadcza nowych uczuć, odbywa podróże, które zmieniają go wewnętrznie i nadają nowy sens jego życiu.

Wielką zaletą tej książki jest mistrzowski opis skomplikowanych relacji międzyludzkich i uczuć, jakich doświadczają nietuzinkowi bohaterowie tej powieści oraz kreacja bohaterów, jakich trudno znaleźć we współczesnej literaturze zachodniej. Mankell bardzo wnikliwie przedstawia temat starości i związanych z nią konsekwencji, obecny na marginesie naszej kultury.” Włoskie buty” to powieść optymistyczna: o podróży, zarówno w sensie dosłownym, jak i metaforycznym, o nadziei, odrodzeniu wewnętrznym. To książka mądra i wyjątkowa, która dotyka jednak również spraw trudnych, bolesnych, takich jak doświadczenie starości, samotności, śmierci swojej i bliskich, lęku przed miłością, chorobą, bólem istnienia.
Poleciłabym ją osobom z pewnym bagażem doświadczeń życiowych, poszukujących czegoś więcej niż wyłącznie łatwej rozrywki. Ta książka na długo pozostanie w Waszej pamięci.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena