Koszyk 0
Opis:
Urodziły się w kraju, gdzie ich piękno było ich przekleństwem. "Jedna z najbardziej pasjonujących, najpiękniej napisanych i najważniejszych książek, jakie czytałam w ciągu ostatnich lat". Alice Walker, autorka "Koloru purpury" Bywało, że dla kobiety zmuszanej do handlowania swoim ciałem jedyną ucieczką było szczelne zamknięcie ostatniego okrucha własnego ja, tak by nie zostało skalane, i skrywanie go pod grubym pancerzem. Tak właśnie Gi chroniła swą niewinność w nadziei ... że pewnego dnia zdoła ją odzyskać. Gi była zastraszoną, zamkniętą w sobie dziewczynką, która spędziła dzieciństwo w obozie pracy w Korei Północnej. Jako matematyczny geniusz nauczyła się znosić ból, wycofując się do świata liczb, gdzie szukała schronienia. Gdy w sierocińcu spotkała swoje przeciwieństwo - zuchwałą, promienną i bezkompromisową Il-sun - otaczający ją świat nagle nabrał koloru nadziei. Do czasu, gdy sprzedano je jako prostytutki do Korei Południowej i dalej do Stanów Zjednoczonych, gdzie czekała je niewola daleko bardziej okrutna niż ta zza żelaznej koreańskiej kurtyny. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Brandon W. Jones
  • 2014
  • 446
  • 196
  • 126
  • 978-83-64142-36-9
  • 9788364142369
  • ZBCAK

Recenzje czytelników

Made in North Korea

Ocena:
Autor:
Data:
"Wiosenne dziewczęta" to dramat obyczajowy debiutującego pisarza i miłośnika sztuki, Brandona W. Jonesa. Jest to zarówno wzruszająca jak i przejmująca opowieść o nastoletnich Koreankach które zostają okrutnie doświadczone przez los. Autor już na wstępie zaznacza, że nie jest to literatura dla młodego czytelnika - dodam od siebie iż po przeczytania również się z tym zgadzam.
Epoka panowania wielkiego Kim Dzong Ila ... Gi (Gyong-ho) i Il-sun to dwie sieroty dla których domem jest sierociniec dla dziewcząt. Omamione państwową propagandą, w wieku 17 lat podejmują prace w szwalni.
Mimo sporej różnicy charakterów dziewczyny są przyjaciółkami. Obydwie cięgle przeżywają traumatyczne wydarzenia z dzieciństwa. Gi wyglądająca jak chłopczyca to wzorowa obywatelka, zawsze osiągająca wymagane normy. Cierpienie jakiego doznała odcisnęło na niej piętno, przez co stała się ona milcząca i posłuszna. Nauczyła się uciekać w świat liczb będący dla niej tajemniczy i fascynujący zarazem. Il-sun zaś to jej całkowite przeciwieństwo, jest piękna, zbuntowana, chce czerpać z życia garściami, nawet jeśli jest to niedozwolone. Nie godzi się z losem który ją spotkał.
Niestety największym ich nieszczęściem było trafienie na niewłaściwych mężczyzn, pełnych okrucieństwa, którzy bez wyrzutów sumienia sprzedają je do Korei Południowej jako żywy towar.
To co je spotyka na zawsze odciśnie na nich swoje piętno. Niewola, prostytucja i przemoc nie opuszczą ich już nigdy.
Uważam, że debiut Barndona W. Jones'a należy uznać za udany. Akcja nie ciągnie się niemiłosiernie, rozdziały są krótkie a wszystko czyta się jednym tchem. To nie tylko zasługa fabuły ale także tego, że autor nie rozwleka powieści przez zbyt szczegółowe opisy. Jest rzeczowo, konkretnie - nie pozwala na nudę.
Opisane przez niego komunistyczne życie w Korei Północnej podporządkowane Umiłowanemu Przywódcy poraża realizmem, podobnie jak świat prostytucji w który siłą zostają wciągnięte dziewczęta. Przeraża również wiedza jaką posiadają bohaterki. Przez całe życie i całym swoim życiem oddane fałszywej idei nie wiedzą nic. Kompletnie nic, o świecie po za Koreą Północną. Dlatego to zestawienie z ich późniejszymi dramatami wręcz uderza w Czytelnika.
Niewinność i seksualna przemoc. Miłość i wykorzystywanie. Po skończeniu lektury pozostaje niesmak i niemoc. Niesmak na myśl, jaką moc ma pieniądz. Niemoc, bo takie rzeczy dzieją się nadal, może nawet w tej chwili... .
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena