Koszyk 0
Opis:
Fabularna i tematyczna kontynuacja bestsellerowego "Przestępstwa" Ferdinanda von Schiracha, które ukazało się w wielu krajach i stało sensacją literacką. Nowy tom opowiadań przynosi historie krążące wokół takich zagadnień jak zbrodnia i sumienie, udręka i poczucie sprawiedliwości, niewinność i litera prawa. Kto rozmyśla o ciemnej stronie ludzkiej natury, powinien sięgnąć po Winę. Ta proza, oparta na własnych doświadczeniach autora, pokazuje, że granica przekroczenia prawa jest bardzo cienka ... a w pewnych okolicznościach człowiek pozostaje bez wyjścia. Narrator adwokat oszczędnym, suchym językiem zdaje relację z wydarzeń - takich jak zbiorowy gwałt, kradzież czy zabójstwo. Czasem dyskretnie je komentuje, a nawet zwierza się, mówiąc na przykład o swoich wyborach etycznych. I wówczas razem z nim pytamy: czy morderca może żyć bez poczucia winy? Jak pogodzić się z tym, że sprawiedliwość bywa bezsilna? Jak to się dzieje, że uwikłanym w zbrodnię towarzyszy uczucie pustki? Ferdinand von Schirach w jednym z wywiadów powiedział, że istnieje wielka różnica między udowodnieniem winy a jej oszacowaniem i domaganiem się stosownej kary, to drugie bowiem pozostaje kwestią wyłącznie moralną. I taką właśnie kwestię stawia przed nami każde z piętnastu opowiadań... Z recenzji Przestępstwa: Von Schirach opowiada, lecz nie rozstrzyga. Jakby stał przed czytelnikami jak przed ławą przysięgłych w procesie, w którym jest adwokatem, i mówił: "Wydajcie sprawiedliwy werdykt". Choć z offu słychać jego chichot: "Nie uda się wam...". Paweł Smoleński, "Gazeta Wyborcza" Schirach proponuje czytelnikom prawdziwy literacki majstersztyk. Każde z opowiadań potraktować można jako rodzaj kryminalnej przypowieści - puentą jest zwykle pokazanie zagubienia tego, który złamał prawo, w historiach niemieckiego adwokata nie zawsze jest on bowiem tym złym. Bernadetta Darska, bernadettadarska.blog.onet.pl Czytaj dalej >> << Zwiń
 • WAB
 • twarda
Mniej Więcej
 • Ferdinand von Schirach
 • 2012
 • 1
 • 160
 • 210
 • 140
 • 978-83-7747-651-2
 • 9788377476512
 • ZAIR0

Recenzje czytelników

Prawda o winie nie istnieje

Ocena:
Autor:
Data:
Nie przepadam za opowiadaniami, ponieważ zawsze zostawiają we mnie niedosyt. Myślę sobie: "A dlaczego tak krótko? Przecież tyle mogło się jeszcze wydarzyć!". Przyznam szczerze, że ciężko zaakceptować mi ideę samej formy literackiej, jaką jest opowiadanie.
Tymczasem (niejako obok mojego toku myślenia) jest sobie Pan Schirach, który burzy nieco mój światopogląd. A przynajmniej jego kawałek.
Otóż tak, jak Schirach, opowiadań nikt nie pisze. Są krótkie. Takie, bym powiedziała, w punkt ... Żadne z nich nie pozostawiło we mnie niedosytu. Każde pozostawiło mnie w szoku. Historia, po historii. Bohater, po bohaterze. Schirach nie pisze o emocjach, skupia się na faktach. Faktach o sprawach, w których brał udział, sprawach, w których bronił winnych.
Autor jest adwokatem i przez to jego głowa jest pełna opowieści o tych, co sprawiali cierpienie i o tych, co przez tych poprzednich cierpieli.
Historie, jako że nie poddane żadnemu wyjaśnieniu czy osądowi, pozostawiają czytelnika w niepewności - czy ta osoba naprawdę była winna/niewinna? Brak komentarza podkreśla niejednoznaczność i wielowymiarowość czynów karalnych.
Opowiadania, zawsze wstrząsające i zawsze ciekawe, pokazują, że kwestia winy nie jest tak oczywista, jak się wszystkim wydaje.
Przyznam, że nieco bardziej podobał mi się pierwszy zbiór opowiadań Schiracha, "Przestępstwo", ale to tylko kwestia przedstawionych historii, a nie kondycji pisarskiej autora.
Jedną i drugą książkę warto mieć na półce. I być może cenić nawet bardziej niż wymyślone historie kryminalne? Schirach, aż strach w to uwierzyć, nie wymyśla. I to jest najbardziej szokujące.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena