Koszyk 0
Opis:
Pierwsza część znakomitej sagi Monroy. Luis Monroy de Villalobos - młody szlachcic, rycerz idealista, wychowany na powieściach rycerskich pragnie zostać przyjęty na służbę króla Filipa II. Zobowiązany testamentem ojca zostaje paziem w legendarnym, langwedockim zamku w Belvis, aby później móc być mianowanym na rycerza. Jego marzenia realizują się, gdy zostaje przyjęty na służbę we flocie królewskiej oraz udaje się na swoją pierwszą wyprawę do Gelves ... Niestety wojska Filipa II ponoszą druzgocącą klęskę, a sam Monroy dostaje się do niewoli Saracenów. Adalid z niezwykłą precyzją odtwarza jego losy, szczegóły życia codziennego epoki, rekonstruuje bitwy i potyczki oraz prezentuje oryginalne spojrzenie na epokę Karola V i Filipa II - najciekawszą epokę w dziejach Hiszpanii, która zainspirowała Cervantesa do napisania "Przygód Don Kichota". Czytaj dalej >> << Zwiń
  • Bellona
  • miękka
Mniej Więcej
  • Jesus Sanchez Adalid
  • 2011
  • 672
  • 195
  • 126
  • 978-831111963-5
  • 9788311119635
  • ZA193

Recenzje czytelników

Świat oczami szesnastowiecznego Hiszpana

Ocena:
Autor:
Data:
Jest to powieść historyczna mówiąca o czasach i wydarzeniach, które mi osobiście są mało, żeby nie powiedzieć - w ogóle - nieznane.
Otóż nad Europą początku XVI wieku panuje Hiszpania. Jej ziemie są bardzo rozległe, podlegają jej królestwa, nad którymi, mówiąc szczerze, cesarz mało panuje. Ale nie w tym tkwi istota tej powieści. Głównym jej bohaterem jest szlachcic hiszpański, Kastylijczyk, wychowywany przez matkę i babkę, bowiem i dziadek i ojciec są wciąż a to na jakichś wojnach ... a to w niewoli u Maurów. Młody Luis karmiony bohaterskimi opowieściami i heroicznymi pieśniami rosnie sobie w przekonaniu, że największym szczęściem i zaszczytem jest walczyć na wojnie, polec lub zostać wzietym do niewoli, z której w cudowny sposób rycerz się oswobodzi i wróci w glorii chwały do rodzinnych włości.
Tyle marzenia.
Nasz bohater zostaje, zgodnie z panującym zwyczajem, oddany do wuja na przyuczenie do rycerskiego rzemiosła, skąd po roku nauki udaje się na wojnę. Otóż wyprawa ta przez historyków jest uznawana za "jedno z najbardziej absurdalnych i katastrofalnych w skutkach przedsięwzięć wojennych w historii." (cytat z blurba)

Nie sposób się z tym stwierdzeniem nie zgodzić - wojsko nieprzygotowane, prawie bez aprowizacji, na kilku marnych okrętach i galerach, udaje się przez Morze Śródziemne na wyspę Dżarbę (jeśli ktoś pamięta Odyseusza, to był właśnie Kraj Lotofagów). Tam na tej wyspię w wyniku różnych działań, Monroy trafia do niewoli i na tym ten tom się kończy.

Muszę przyznać, że jestem bardzo ciekawa jego wrażeń z niewoli i na pewno chcę przeczytać tom 2. Już niedługo ma się ukazać.
Największą zaletą tej książki jest ukazanie świata oczami szesnastowiecznego kastylijczyka. Niesamowite spostrzeżenia, naiwność w ocenie i ogólne zdziwienie światem - lubię takie książki, gdzie poprzez narrację poznajemy bardziej narratora niż opisywane światy czy wydarzenia. To, co wyobrażał sobie Monroy, a co potem zobaczył, zderzenie marzeń (wszak spełnia się właśnie jego marzenie - ruszył na wojnę zabijać Saracenów) i rzeczywistości było dość niesamowite, chociaż moim zdaniem nie powinno byc zaskakujące. Rzadko kiedy zdarza się, żeby świat rzeczywisty dorównał marzeniom. Mentalność rycerzy wciąż potrafi mnie zaskoczyć - czy naprawdę przed wiekami ludzie byli tak naiwni? Przecież nabierali doświadczeń życiowych, powinny im się oczy otwierać. No, ale nie mnie to oceniać.

Książkę czytało mi się świetnie, porwała mnie, wchłonęła i mam nadzieję, że tom drugi już wkrótce trafi w moje ręce.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Za dużo nużących opisów

Ocena:
Autor:
Data:
Nie lubię powieści historycznych, może dlatego, że męczą mnie daty. Ale książka Jesusa Sancheza Adalida przypadła mi do gustu, jako pierwsza powieść historyczna. Autor znakomicie oddał w książce klimat XVI wiecznej Hiszpanii oraz wojen w basenie morza Śródziemnego za czasów panowania cesarza Karola V, oraz jego syna Filipa II.
Luis Maria Monroy de Villalobos to młody szlachcic żyjący w XVI wieku, który dorasta, snując fantazje rozbudzone w nim przez opowieści rycerskie. Marzy też ... by wstąpić do wojsk królewskich. W jego losach odnajdujemy wszystkie osobliwości ówczesnej Hiszpanii - kraju Cervantesa, mistyki i wzniosłych ideałów, irracjonalnych wobec okrucieństw wojennych, na jakie epoka ta była skazana. Posłuszny ostatniej woli ojca, wyrażonej w testamencie, młody Monroy udaje się do legendarnego zamku w Belvis, by służyć jako paź, a w końcu zostać rycerzem, jak nakazywała tradycja. Okoliczności życiowe zawiodą go na służbę u Karola V. Stamtąd wyruszy wraz z flotą Filipa II, by wziąć udział w jednym z najbardziej katastrofalnych w skutkach przedsięwzięć wojennych w historii wojen hiszpańsko - tureckich - ataku na Dżerbę. Autor oczami młodego szlachcica barwnie pokazuje nam przygotowania do wyprawy wraz ze wszelkimi trudnościami temu towarzyszącymi.Dodatkowo poznajemy historię zakonu rycerzy Św.Jana wraz z opisami Malty z czasów wojen z Turcją.
Powieść ,,Więzień " jest pierwszą z cyklu, a dalsze losy bohatera będziemy mogli śledzić w następnych częściach pt: ,,Brama wezyra" oraz ,,Rycerz zakonu Alcantara".
Autor bardzo dobrze przygotował się do pisania książki. Wszystko było zaczerpnięte z wiarygodnych źródeł. Fakty historyczne zostały otoczone przez przekonujące opisy, które pozwalały nam wczuć się w nastrój epoki. Poznajemy zwyczaje tamtejszego społeczeństwa, życie na zamku, służbę u możnych, a także drogę jaką musi przejść osoba chcąca stać się rycerzem.
Bohaterowie są dobrze skonstruowani, choć często przynudzają czytelnika swoimi rozmyśleniami. Jest to jeden z dwóch minusów książki. Z bohaterów wyróżniała się tylko główna postać, ale, tak jak wspomniałam powyżej, nie mogło się obyć bez przynudzania.
I nadszedł czas na najistotniejszą wadę ,,Więźnia" która powoduje, że na razie nie mam chęci czytać dalszych części. Są to opisy. W większości za długie i strasznie monotonne. Mogły obrzydzić nawet najciekawszy moment w książce
,,Więźnia" polecam wszystkim osobom zainteresowanym historią, a także tym, którzy chcą dowiedzieć się czegoś o czasach, o których opowiada autor. Mnie książka się spodobała, choć doszukałam się w niej kilku istotnych wad.

Moja ocena: 4/6

Książkę otrzymałam od Księgarni Matras. Dziękuję.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena