Koszyk 0
Opis:
Kultowa powieść mistrza powieści szpiegowskiej. Rynek farmaceutyczny wart jest grube miliardy. Ale życie ludzkie kupuje za bezcen. Ofiary eksperymentalnych medykamentów chowane są w bezimiennych grobach. Obraz Afryki proponowany przez le Carry'ego porusza do głębi: oto kraj nękany chorobami, pełen brudnych slumsów, a w nich ludzie nieświadomie narażający swoje życie... Nairobi. Brutalne morderstwo żony brytyjskiego dyplomaty. Kenijska policja prowadzi śledztwo ospale ... brytyjscy urzędnicy nabierają wody w usta, a przysłani z Londynu zbyt gorliwi funkcjonariusze Scotland Yardu zostają szybko odsunięci od sprawy. Justin Quayle, mąż zamordowanej, zaczyna dochodzić prawdy na własną rękę. Odkrywa, że żona zdobyła pewne informacje o potężnym koncernie farmaceutycznym. I staje przed dramatycznym wyborem: między wiernością instytucji i sobie samemu, między życiem i śmiercią. Kultowa powieść mistrza powieści szpiegowskiej, którą z ogromnym sukcesem przeniósł na duży ekran Fernando Meirelles. Film dostał się do głównego konkursu w Wenecji, otrzymał British Independent Film Award, BAFTĘ oraz wiele nagród aktorskich, a Rachel Weisz za drugoplanową rolę Tessy została uhonorowana m.in. Oscarem i Złotym Globem. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • John Le Carre
  • 2012
  • 566
  • 195
  • 123
  • 978-83-7508-452-8
  • 9788375084528
  • ZAF4T

Recenzje czytelników

"Wierny ogrodnik"

Ocena:
Autor:
Data:
Wędrując pomiędzy bibliotecznymi półkami, natknęłam się ostatnio na powieść Johna Le Carré "Wierny ogrodnik". Obdarzenie jej mianem Bestseleru 2001 oraz filmowa adaptacja skutecznie zachęciły mnie do czytania i zagłębienia się w tak przeze mnie lubiany klimat Afryki.

W Kenii, w okolicach jeziora Turkana, zostaje zamordowana żona dyplomaty, a prywatnie zagorzała działaczka organizacji charytatywnych, Tessa Quayle. Towarzyszący jej lekarz tymczasem ginie bez śladu ... Początkowo winą obarczany jest rzekomo zdradzany mąż, który miał zlecić zabójstwo niewiernej żony i towarzyszącego jej w podróży Arnolda Bluhma. Jak się jednak później przekonujemy, prawda jest nieco bardziej skomplikowana, a w oczach opinii publicznej czarnoskóry doktor Arnold z kochanka zmienia się w oprawcę. Zagłębiając się w lekturę, dowiadujemy się, czym poza działalnością charytatywną zajmowała się Tessa; autor kieruje też naszą uwagę na dość kontrowersyjną kwestię, jaką jest testowanie nowych produktów światowych koncernów farmakologicznych na ubogiej ludności afrykańskiej. Justin, mąż zamordowanej, na własną rękę próbuje dociec prawdy o śmierci żony, utwierdzając się przy tym w przekonaniu, iż nie była ona przypadkowa. Co było motywem morderstwa? Czy nadmierne zainteresowanie dypraxą - nowym lekiem na gruźlicę, rzekomy romans, a może pieniądze i polityka? Tutaj odsyłam wszystkich zainteresowanych do źródła, aby sami mogli się o tym przekonać.

Niby powieść napisana jest raczej przystępnym językiem, ale czyta się ją z trudem i żmudnie. Fabuła średnio wciąga. O ile pewne rozdziały czytałam z przyjemnością, to inne najzwyczajniej mnie nudziły. Nie było mi szkoda młodej, zamordowanej kobiety, nie czułam współczucia dla owdowiałego męża ani wstrętu w stosunku do osobników złaknionych pieniędzy i sławy. Na czas czytania tej książki jej autor okradł mnie z wszelkich emocji.

Plusem jest tematyka - jak najbardziej na czasie, a brakuje jej we współczesnej literaturze. Może powieść uznałabym za lepszą, gdyby Le Carré jeszcze bardziej skupił się na ukazaniu nieludzkich warunków życia, biedy, głodu, olbrzymiej śmiertelności i wszechobecnego AIDS, który jest dramatem mieszkańców Trzeciego Świata. A tak książka jest tyko przeciętna i nie zachęca mnie do sięgnięcia po kolejne pozycje tego autora. 
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena