Wielkie rody fabrykanckie Łodzi i ich rola w ukształtowaniu oblicza miasta

Stefański Krzysztof

Wielkie rody fabrykanckie Łodzi i ich rola w ukształtowaniu oblicza miasta

6.9

(10 ocen) wspólnie z

61,94

 

Wielkie rody fabrykanckie Łodzi i ich rola w ukształtowaniu oblicza miasta

Olbrzymia część zabudowy Łodzi w okresie najbardziej dynamicznego rozwoju miasta, do wybuchu pierwszej wojny światowej, wzniesiona została dzięki inwestorom reprezentującym stosunkowo wąską i zawodowo jednorodną grupę ludzi – łódzkich przedsiębiorców.

Książka przybliża w dużej mierze zapomnianą rolę łódzkich fabrykantów w budowaniu miasta. Przedstawia ich sylwetki jako inwestorów, fundatorów i mecenasów sztuki. Książka skupia się na prezentacji dokonań wielkich rodów istotnych z punktu widzenia historii sztuki. Bez inicjatywy i hojności fabrykantów oraz nawiązywanych przez nich kontaktów artystycznych Łódź byłaby pozbawiona większości obiektów, które uważane są obecnie za jej najcenniejsze dziedzictwo. Autor zwraca szczególną uwagę na to, że miasto rosło i piękniało dzięki samym łodzianom. Dobrze oddaje to sentencja umieszczona na jednym z piękniejszych budynków dawnej Łodzi, siedzibie Towarzystwa Kredytowego przy obecnej ulicy Pomorskiej – Viribus unitis – Wspólnymi siłami.
Na całość publikacji składa się sześć rozdziałów, w których opisana zostanie działalność takich rodów, jak: Geyerowie, Scheiblerowie, Poznańscy, Heinzlowie i Kindermannowie.

Księży Młyn
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-772-9166-5

EAN: 9788377291665

Liczba stron: 196

Format: 21.0x30.0cm

Cena detaliczna: 99,90 zł

Komentarze nie są potwierdzone zakupem