Koszyk 0
Opis:
Nowy Jork, lata 70 XIX wieku. Newland Archer zaręczony jest z piękną i dobrze urodzoną May Welland - w ten sposób mają się połączyć dwie z najbardziej wpływowych rodzin w mieście. Tymczasem z Europy przyjeżdża hrabina Ellen Olenska, a wyższe sfery natychmiast zaczynają plotkować na jej temat. Piękna, tajemnicza Ellen uciekła od męża i pragnie wziąć z nim rozwód, co bulwersuje tutejsze konserwatywne środowisko. Ellen jest kuzynką uroczej i naiwnej May Welland ... nie do końca orientującej się w układach i intrygach śmietanki towarzyskiej. Dziewczyna szczerze kocha Newlanda, ale ten zakochuje się w jej wyrafinowanej, światowej kuzynce i to z wzajemnością. Oboje jednak zdają sobie sprawę z tego, że ich związek wywołałby ogromny skandal... Znakomita powieść o hipokryzji, aluzjach, milczących porozumieniach oraz wszechwładnie panującym konwenansie, który rozdzielił dwoje kochających się ludzi. Na podstawie książki powstał głośny film Martina Scorsese pod tym samym tytułem. Edith Wharton (1862-1937) Amerykańska pisarka. W twórczości zajmowała się uprzywilejowanymi klasami Ameryki, zwłaszcza rodzinnego Nowego Jorku. Znała elitę literacką i polityczną swojej epoki i była prawdziwą trendsetterką w dziedzinie architektury krajobrazu i wystroju wnętrz. Napisała kilkadziesiąt książek, najsłynniejsze z nich to "Wiek niewinności", "Świat zabawy" i "Ethan Frome" (wszystkie trzy zekranizowano). Od 1911 roku Wharton mieszkała we Francji; za pomoc uchodźcom podczas I wojny światowej otrzymała Legię Honorową. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Edith Wharton
  • 2009
  • 0
  • 288
  • 205
  • 144
  • 97883-7648-1920
  • 9788376481920
  • X6218

Recenzje czytelników

miłość i wyrzeczenia

Ocena:
Autor:
Data:
„Wiek niewinności” to niesamowita historia przedstawiająca życie amerykańskiej śmietanki towarzyskiej. Nie nazwałabym jej powieścią o miłości, a raczej o ludzkich wyborach, decyzjach życiowych, które mają wpływ na losy niejednej osoby, a także o nieumiejętności porozumiewania się z najbliższymi osobami.
Akcja powieści rozgrywa się w Nowym Jorku w latach 70-tych XIX wieku. Na łono rodziny wraca hrabina Ellen Olenska owiana mgiełką skandalu ... Początkowo jej obecność budzi u nowojorskiej socjety same negatywne odczucia. W końcu jak kobieta, która odeszła od męża, choćby i najgorszego, może się pokazywać publicznie? Ekscentryczna hrabina początkowo nie zdaje sobie sprawy z niechęci nowojorskiej arystokracji. Pragnie rozwodu i chce rozpocząć życie na nowo. Takie podejście budzi wyraźny sprzeciw rodziny Ellen, która delikatnie acz stanowczo próbuje wyperswadować jej ten pomysł. Z nieoczekiwaną pomocą przychodzi Newland Archer – narzeczony kuzynki hrabiny i jednocześnie prawnik, który miał się zająć jej sprawą rozwodową. Z każdym spotkaniem piękna hrabina coraz bardziej zapada mu w serce. Newland postanawia zerwać zaręczyny i za wszelką cenę związać się z hrabiną. Nowojorska śmietanka towarzyska takiego postępku nigdy by mu nie wybaczyła. To sterylny świat pełen konwenansów i pozorów. Wyłamywanie się utartym schematom jest źle przyjęte. Newland doskonale zdaje sobie z tego sprawę, gdyż od dziecka był w ten sposób wychowywany i również w dorosłym życiu zawsze przestrzegał formy czując się jednocześnie stłamszonym i zniewolonym:

„… wszystko co dotyczyło manier i obyczajów w jego małym światku, zdawało się mieć dla niego znaczenie o światowym zasięgu. I przez cały ten czas, myślał, gdzieś tam żyli prawdziwi ludzie, którym przydarzały się prawdziwe sprawy…”

Wymarzone, idealne małżeństwo z May okazuje się psychicznym więzieniem. Cechy, które tak wielbił u narzeczonej okazują się nie do zniesienia u żony. Hrabina Olenska stała się dla niego symbolem miłości namiętnej i wolnej od wszelkich konwenansów. Newland żyje marzeniami o Ellen pragnąc postawić wszystko na jedną kartę i uciec z nią, a jednocześnie boi się ostatecznych rozwiązań. Los nie sprzyja parze zakochanych i na skutek różnych zbiegów okoliczności lub też manipulacji rodziny, która domyślała się co ich łączy, młodzi zostają na zawsze rozdzieleni.
Okazja do spotkania nadarza się dopiero blisko trzydzieści lat później. Newland jest już wdowcem, ma dorosłe dzieci. Mąż hrabiny również nie żyje. Obydwoje są wolni. Nic nie stoi na przeszkodzie realizacji ich młodzieńczych marzeń. A jednak Archer nie decyduje się na spotkanie. Siedzi pod domem ukochanej, patrząc w jej okno i wyobrażając sobie każdy szczegół jej życia, a jednak odchodzi. Dlaczego? Może boi się, że Ellen nie jest już tą, którą kochał? W swoich myślach i marzeniach postawił kapliczkę osobie sprzed trzydziestu lat, a tam, w obcym mieszkaniu z balkonem osłoniętym markizą czeka na niego nieznana mu kobieta. A może na jego decyzję miała wpływ rozmowa, którą wcześniej przeprowadził z synem? Newland dowiedział się, że jego żona May całe życie miała świadomość wyboru, którego dokonał oraz tego jak wiele go to kosztowało. Z niezwykłą trafnością małżeństwo swoich rodziców podsumował najstarszy syn Archerów:
„Wy w ogóle o nic się nie prosiliście, prawda? I nigdy niczego sobie nie mówiliście. Po prostu siedzieliście, obserwując się nawzajem, i odgadując, co się tam kłębi w tyle głowy. Dom głuchoniemych wariatów!”
Powieść doczekała się ekranizacji w reżyserii Martina Scorsese z Danielem Day- Lewisem, Michelle Pfeiffer i Winoną Ryder w rolach głównych. Szczególnie urzekła mnie Winona Ryder w roli May, która perfekcyjnie oddała kruchość i delikatność tej postaci.
Zawsze płaczę na ostatniej scenie filmu, kiedy Newland siedzi pod oknami Ellen i decyduje się odejść…
recenzja pochodzi z mojego bloga http://sladami-ksiazki.blogspot.com/
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena