Koszyk 0
Opis:
Wyprawa na wieś z panem Pierdziołką. To już czwarta część powtarzanek i rymowanek, znanego wszystkim, pana Pierdziołki! Tym razem pojedziemy z nim na wieś. Bo skoro pan Pierdziołka zdecydował, że nie będzie dzieci swych w mieście chował, weźmie ich na wieś, tam ich nauczy...,to nie można się opierać! Dobre nastroje należy przygotować, w pojazd wsiadać, książkę ... ze sobą zabierać i wyruszać! Na wsi zajrzymy do zagrody pełnej zwierząt, które marzą, by być kimś innym, na pole, gdzie kosa trafiła na kamień, do sadu, gdzie rośnie piękna jabłonka, na podwórze, gdzie bardzo spodobało się kurze, pośmiejemy się  z baby, co wpadła do kałuży oraz z chłopa, co wlazł na drzewo... Przezabawne gryzmołki znów zapadną Wam w pamięć! a może już tam są? Przekonajcie się! Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Jan Grzegorczyk
  • 2015
  • 56
  • 300
  • 214
  • *, 978837785-712-0
  • 9788377857120
  • ZCYLA
  • 7-10 lat, 10-13 lat

Recenzje czytelników

http://ktoczytaksiazki-zyjepodwojnie.blogspot.com/

Ocena:
Autor:
Data:
Już jakiś czas temu w progach księgarni zawitał pewien bardzo nietypowy pan, wyczyniając na okładkach książek najdziwniejsze rzeczy. Przewroty, podskoki, stanie na rękach… Czy aby na pewno tak wypada zachowywać się dorosłemu mężczyźnie? Ale zaraz zaraz. Czy Wy zdajecie sobie sprawę, o kim mowa? Przed Wami Pan Pierdziołka, bohater o niechlubnym, acz wyjątkowym nazwisku. Jeżeli jeszcze go nie znacie, szybko zrozumiecie, że na jego wybryki można przymknąć oko, bo dawka humoru, którą oferuje ... zrekompensuje każde przekroczenie przyjętych przez nas norm. Tym razem u jego boku trafiamy w progi mającej swój urok, polskiej wsi. Cóż zatem nas czeka? To pokażą Wam „Wiejskie gryzmołki pana Pierdziołki. Powtarzanki i śpiewanki”.

Pan Pierdziołka postanawia przekazać swoim dzieciom kolejną lekcję życia. Chcąc odsłonić im kawałek czystej natury, zabiera rodzinę tam, gdzie pieją rano koguty, którym wtóruje odgłos świń, krów i baranów – na wieś. Czy to jednak zwierzęta okażą się dla wszystkich największą atrakcją? Wkrótce wychodzi na jaw, że to nie tylko wiejska fauna, ale przede wszystkim ludzie są w stanie zapewnić nowo przyjezdnym rozrywkę. Co robią czterej dziadkowie siedząc na ławce? Dlaczego Józek wyje siedząc na drzewie? Jak wyglądają wybory na sołtysa? I kim jest chodzący z siekierą Jędruś Rębajło? Rodzinę Pierdziołki i wszystkich czytelników czeka jedna, wielka, niekoniecznie grzeczna przygoda, która przy akompaniamencie rymów i przyśpiewek pokaże odbitą w krzywym zwierciadle rzeczywistość wiejskiego społeczeństwa.

„Nie będzie żarcia, nie będzie picia.
Bo nici wyszły ze świniobicia.
Rzeźnik niecnota wszystko spartolił.
Bo jak ta świnia się ubzdryngolił.”

Czy wieś musi być nudna? Oj, z pewnością nie. Tylko tutaj można spotkać Powsinogę czy podglądających dziewuchy Janka i Roberta. Są zwierzęta, wcale nie ułożone czy posłuszne i są ludzie, często nie bardziej ogarnięci aniżeli ich hodowlany dobytek. Pośród tego wszystkiego jest jednak coś, co na pewno nie zanika i towarzyszy wielkiej, literackiej podróży przez cały czas – humor. Bo jego wesołe oblicze bije od każdej z przeżywanych przygód bardzo zaraźliwym, przyjemnym, rozjaśniającym pochmurny dzień światłem.

Kolejna część opowiadająca przygodach Pana Pierdziołki jest zbiorem różnych wierszy, powiedzeń czy piosenek. Jedne starsze, znane, przekazywane z pokolenia na pokolenie, inne zaś wymyślone na potrzeby tej właśnie książki. Są tutaj historyjki mające wyraźny morał czy przekaz. Pojawiają się także mające za zadanie bawić dwuznaczne treści, które śmiesząc dzieci, mogą rozweselić także i rodziców. I chociaż nieraz niektóre z oferowanych rymy stronią od mądrości, zawsze zachęcają do kontynuowania u boku nich wyjątkowej przygody. Bo i Wy możecie przekonać się o tym, że Wasze dzieci chętniej sięgną po wesołe treści aniżeli poważną prozę, skutecznie odstraszającą od kontaktu z literaturą.

„Słowo się rzekło,
Kobyła u płotu.
Kto słowo złamie,
Tego do kompotu.”

Pan Pierdziołka – nieszkodliwy, niesforny bohater. Może podbić serca tych, którzy mają do świata dystans. To książka dla rodziców, którzy nie obawiają się podarować pociechom kawałka śmiesznej treści. To jednak lektura nie tylko dla młodszego pokolenia, ale i starszych czytelników pragnących powrócić pamięcią do dawnych czasów, pełnych powiedzeń, powtarzanek i zabawnych piosenek. Właśnie Wy odnajdziecie tutaj własne dzieciństwo, niezależnie od tego, czy wychowywaliście się na wsi, czy w mieście. Razem z Panem Pierdziołką odbędziecie podróż wstecz i możecie w nią zabrać także Wasze latorośle.

Wyprawa wyjątkowej rodzinki na wieś została upiększona ilustracjami Kasi Cerazy. Nie są to piękne, kształtne obrazy, ale zabawne gryzmołki wprost pasujące do książkowej treści.

Jeżeli lubicie wiersze z humorem, a zniekształcony obraz społeczeństwa nie obrazi Was lecz podaruje Wam sporą dawkę śmiechu – Pan Pierdziołka to bohater dla Was. Bo cieszy, bo raduje i przenosi w beztroski świat, gdzie zapomnicie o własnych problemach, gdyż będą przeżywać je inni bohaterowie – ci fikcyjni. I chociaż uważam, że niekoniecznie jest to książka na dobranoc, to nieco starsze dzieci będą miały dzięki niej naprawdę niezły ubaw.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena