Koszyk 0
Opis:
Pierwsze kompletne, uzupełnione i poprawione wydanie książki, która stała się sensacją na rynku czytelniczym. Wiedeń Hitlera to biografia obejmująca młodzieńcze lata Hitlera, Autorka ukazuje w niej sylwetkę młodego, osamotnionego człowieka z prowincji na tle szerokiej kulturalnej, społecznej i politycznej panoramy Wiednia lat 1907-1913. Tak niezwykle burzliwy okres w historii wielonarodowego państwa Habsburgów nie mógł pozostać bez wpływu na przyszłego dyktatora ... Szczególnie wiele przejął on od najgłośniejszego propagatora antysemityzmu i germańskiego kultu wodza w monarchii austro-węgierskiej - Georga Schonerera. To wtedy w umyśle Hitlera zaczął się kształtować jego przyszły światopogląd, przeświadczenie o wyższości narodu niemieckiego i jego szczególnej misji. Dokonując krytycznej analizy wielu dokumentów archiwalno-źródłowych, wspomnień ludzi, którzy znali Hitlera, relacji jego współpracowników oraz jego własnych wypowiedzi, autorka dostarczyła czytelnikom wspaniałe źródło rzetelnej wiedzy o wczesnych latach życia przyszłego Fuhrera Trzeciej Rzeszy. Brigitte Hamann jest doktorem nauk historycznych, studiowała historię w Munster i Wiedniu. Jest jednym z najbardziej cenionych ekspertów z zakresu dziejów Austrii i Wiednia schyłku XIX wieku.. Napisała wiele poczytnych książek o tej tematyce, m.in. biografie cesarzowej Elżbiety i pierwszej laureatki pokojowej Nagrody Nobla Berty von Suttner. Jej biografia Winifredy Wagner (2005 r.), jednej z założycielek NSDAP i bliskiej przyjaciółki Hitlera zdobyła kilka nagród dla książki roku oraz historycznej książki roku. W 2012 roku autorka została uhonorowana prestiżową Honorową Nagrodą Księgarzy Austriackich. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Rebis
 • twarda
Mniej Więcej
 • Brigitte Hamann
 • 2013
 • 2
 • 584
 • 230
 • 155
 • 9788375108088
 • 9788375108088
 • ZAY0Q

Recenzje czytelników

Doskonała merytorycznie, arcyciekawa pozycja.

Ocena:
Autor:
Data:
Doskonała pozycja, którą polecam wszystkim wielbicielom historii, Austrii, Wiednia, zabytków, czy po prostu dopracowanych w każdym calu pozycji historycznych.
Od razu zaznaczam, nie jest to stricte biografia Hitlera, a raczej próba (zresztą bardzo udana) ukazania wiedeńskiej atmosfery, zakamarków i budowli w latach 1907-13 i w powiązaniu z przyszłym twórcą III Rzeszy. Oczywiście, Hamann niezwykle dużo miejsca poświęca Hitlerowi, ale ukazuje jego młodzieńcze lata ... gdy przyjeżdża z prowincji do kwitnącego, tętniącego Wiednia. Autorka ukazuje, jak atmosfera i uwarunkowania historyczne, a szczególnie panujący w owym czasie w Wiedniu antysemityzm, mogły wpłynąć na kształtujący się światopogląd Hitlera. W książce znajdziemy niezwykle szczegółowy i barwny, pełen smaków i smaczków opis kulturowego, politycznego i społecznego tygla jakim był Wiedeń na początku XX w. Opowieść doprowadzona jest przez autorkę do momentu, gdy nie osiągnąwszy oczekiwanego sukcesu, Hitler opuszcza Wiedeń i udaje się do Monachium.
Co ciekawe, autorka ukazuje Wiedeń nie tylko ten, w którym kwitła idea Freuda, twórczość Mahlera, muzyka Straussa, ale także (a może przede wszystkim) Wiedeń maluczkich, miasto, do którego trafiają podobni Hitlerowi, ludzie z prowincji o wielkich aspiracjach, a niewielkich możliwościach. Hitler przybywając do Wiednia plany miał wielkie, jednak nic w zasadzie nie ułożyło się tak jak tego oczekiwał. Wyjeżdżając do Monachium, szczerze nienawidził stolicy Austrii, czemu dał wyraz kilka lat później w trakcie Anschlussu Austrii. Sami wiedeńczycy do dzisiaj śmieją się, że gdyby przyjęto go wtedy na Akademię Sztuk Pięknych, być może nie wybuchłaby II wojna światowa i ocalono by miliony osób (Hitler dwukrotnie oblał egzaminy wstępne). Tak to już bywa w historii.
Hamann ukazuje także miasto ludzi ubogich, a nawet momentami nędzarzy, nocujących w przytułkach, pod mostami, głodujących, gdy obok nieliczni bawią się przy suto zastawionych stołach i dźwiękach walców. Hamann udało się coś niezwykłego, nie dość, że pokazała chyba wszystkie możliwe oblicza światowej metropolii, jaka był Wiedeń na początku XX w., plastycznie opisała wszystkie jego wady i zalety niczego nie wybielając, to dodatkowo pokazała, jak rodził się potwór, jakim niewątpliwie po wyjeździe z Wiednia stał się Hitler. Jest to o tyle fascynujące połączenie, że unikalne. Brak jest bowiem źródeł traktujących o życiu Hitlera przez przybyciem do Monachium. Hitler po objęciu w 1933 r. władzy w Niemczech nie lubił rozmawiać o swojej przeszłości. Tak naprawdę jego biografia (wg. niego samego) zaczynała się w 1923 r., gdy trafił do więzienia po nieudanym puczu w Monachium. Autorka podjęła się arcytrudnego zadania, podczas, gdy o samym Wiedniu początku XX w., materiałów jest sporo, to o Hitlerze wręcz przeciwnie. Gdy tylko doszedł do władczy zacierał starannie wszystkie ślady swojej nędznej, wiedeńskiej egzystencji, rekwirował najdrobniejsze dokumenty, które mogły świadczyć o tym kim był i jak wtedy żył.
Hamann z drobiazgów, malutkich puzzle stworzyła fascynującą opowieść, zabrała nas do mrocznych zaułków, ale i wspaniałych pałaców c.k. Wiednia.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena