Koszyk 0
Opis:
Katarzyna Aragońska przychodzi na świat jako Catalina, infantka hiszpańska. W wieku trzech lat zostaje zaręczona z księciem Walii, Arturem, synem i dziedzicem króla Henryka VII. Wie, że jej przeznaczeniem jest władać tym odległym i jakże odmiennym od jej ojczyzny krajem. Z pokorą przyjmuje swój los, choć przyszły świekr wita ją w nowej ojczyźnie, posuwając się do wielkiej obelgi, a mężczyzna, za którego ma wyjść, okazuje się nieopierzonym młodzikiem ... Z wolna przywyka do życia na dworze pierwszego z Tudorów, a jej związek z Arturem okazuje się więcej niż znośny. Niespodzianie w tym ułożonym małżeństwie pojawia się czuła i namiętna miłość. Niestety szczęście nie trwa długo, młody Artur umiera, a pozostawiona sama sobie Katarzyna musi znaleźć sposób, by wbrew przeciwnościom stać się królową Anglii i począć następcę tronu. Jako nieodrodna córka swojej matki, o równie nieustraszonym duchu, Katarzyna uczyni wszystko, aby dopiąć swego. "Gregory potrafi tak poprowadzić swoją opowieść, dodając domieszkę suspensu i intrygi, że czytelnik pozostaje pod jej wrażeniem od pierwszej do ostatniej strony". Times Record News "Wielkie brawa dla autorki za jej niesłychaną zdolność łączenia niepodważalnych faktów z absolutną fikcją, opartą jednakowoż na faktach, na znajomości tej krwawej i przerażającej epoki oraz ludzkiej natury. Literatura i życie w jednym". Liz Smith, New York Post. Philippa Gregory jest uznaną pisarką, zajmuje się także popularyzacją historii na antenie radia i telewizji. Zadebiutowała powieścią "Wideacre", która od razu stała się światowym bestsellerem, pisuje także książki dla dzieci. Szczególnie zafascynowana historią szesnasto- i osiemnastowiecznej Anglii autorka z pasją kreśli realia i obyczaje epoki, odkrywa zapomniane biografie i niechlubne wydarzenia z królewskich dworów, wydobywając to co ciekawe, a jednocześnie uniwersalne. Postacie historyczne przybierają kształty zwykłych śmiertelników z ich słabościami, namiętnościami i dylematami. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Philippa Gregory
  • 2010
  • 1
  • 552
  • 230
  • 156
  • 978-83-245-78-849
  • 9788324578849
  • Y8579

Recenzje czytelników

Godne polecenia

Ocena:
Autor:
Data:
Philippa Gregory to autor, po którego książkę sięgnę w ciemno, nawet gdyby ta miała być o kamieniu przy polnej szosie. Dziwi mnie fakt, że jest tak mało w Polsce znana. Totalnym szokiem dla mnie był fakt, że nawet nie istnieje informacja o niej w polskiej Wikipedii.

Tak bardzo pokrótce, to pani Gregory ukończyła historię na Uniwersytecie w Sussex i uzyskała tytuł doktorski z literatury XVIII - wiecznej na Uniwersytecie w Edynburgu ... Jest autorką kilku cyki książek nawiązujących do XVI i XVIII wieku. Zadebiutowała powieścią Widecare, dając tym samym początek sadze rodu Laceyów. Mnie osobiście urzekła serią o wojnie Dwu Róż, czyli historii wojny Lancasterów z Yorkami oraz mojej ukochanej serii o Tudorach. I dzisiaj właśnie chciałabym się skupić na pierwszym tomie tej ostatniej serii, czyli Wiecznej księżniczce, historii Katarzyny Aragońskiej, pierwszej żony Henryka VIII. W książce tej niesamowite jest przede wszystkim to, w jaki sposób są opisywane losy ludzi. Mimo, iż często autorka musiała kierować się tylko ogólnymi przekonaniami, to nadawała postaciom taki charakter i ubierała je w takie cechy, jakbyśmy czytali autoryzowaną powieść biograficzną, oczywiście ubraną w fantastyczną fabułę. Styl, język oraz wydźwięk, jaki swoim książkom nadaje Gregory, sprawia, że poznawanie historycznych faktów, z kart sfabularyzowanej powieści, staje się czystą przyjemnością, która po czasie uzależnia.
Katarzynę Aragońską poznajemy, gdy ta jest jeszcze kilkuletnim dzieckiem. Poznajemy jej drogę do bycia Królową Anglii i przykre historie jakie jej towarzyszą po uzyskaniu tego tytułu. Poznajemy twardą kobietę, która do ostatku sił jest w stanie walczyć o swoje, mimo iż los pokazuje, że chciałby zupełnie inaczej.
Jest to wspaniała powieść, która stawia nas przed osobliwym studium przypadku. Pozwala wniknąć w człowieczą duszę i głowę oraz poznać mechanizmy zachowań.
Książka ta urzekła mnie od pierwszej strony. Zdumiewał mnie fakt, że czytając tak fenomenalną powieść, czytam o faktycznych wydarzeniach z przeszłości. To nadawało tej książce jeszcze piękniejsze barwy.
Polecam tą książkę każdemu. Młodszemu i starszemu. To historia miłości, walki o marzenia i nieustającego trudu o własne dobro. Czytając ją poznamy haniebne praktyki stosowane na dworze Tudorów i konsekwencje jakie za sobą niosą. Niektóre doprowadzą do najstraszliwszych tragedii, jakie kiedykolwiek widziała Monarchia Angielska. Warto sięgnąć i przeczytać. To jeden z tych ambitnych tytułów, których się nie zapomina.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Wieczna księżniczka

Ocena:
Autor:
Data:
Po raz kolejny miałam szansę zapoznać się z książką autorstwa Phillippy Gregory, znanej już chyba wszystkim, a zwłaszcza tym, którzy czytają regularnie moje recenzje. Muszę powiedzieć, że w 2013 roku przeczytałam naprawdę sporo jej tytułów, a co bardziej zaskakujące, właściwie nie było wśród nich takiego, którego bym nie polubiła. Do wszystkich na pewno jeszcze kiedyś wrócę i mam nadzieję, że będzie ich powstawać coraz więcej ... Przedstawienie ważnych postaci i wydarzeń historycznych w nowej formie, wzbogaconej i trochę podkoloryzowanej, jest nie tylko ciekawym spojrzeniem na dawne czasy ale i niezwykłą okazją do przeczytania czegoś oryginalnego. Ostatnimi czasy coraz więcej autorów decyduje się wykorzystać historię, zwłaszcza znane dynastie królewskie do napisania powieści, jednak szczerze mówiąc, jedynie książki Gregory trafiają w stu procentach w mój gust. Jej powieści są przydatne zwłaszcza wtedy, kiedy mam już dość historii ambitnych kobiet w wielkich miastach, małych prowincji czy krew mrożących w żyłach thrillerów.
Tym razem główną postacią jest potężna władczyni Katarzyna Aragońska. Szaleńczo zakochana w młodym księciu Walii, Arturze, mocno przeżywa jego nagłą i zaskakującą śmierć. Jednak wkrótce poznaje Henryka VIII z którym bierze ślub. Nie dane jest jej jednak bycie szczęśliwą, jej małżeństwo okazuje się być pomyłką i katastrofą, zakończyło się równie nagle i wywołało nie tylko szkody osobiste i uczuciowe, ale i kryzys, bowiem Król Henryk zrywając więzi z Katarzyną, porzucił także Rzym i stworzył nowy Kościół anglikański.
Podobnie jak w poprzednich tomach tej serii, tak i teraz, choć nie można brać wszystkich detali za prawdziwe, to jednak w jakimś, choćby najmniejszym stopniu poznałam historię tej pary, żywot władczyni i jej tragiczne losy. Przede wszystkim jednak jest to dramat, który wzrusza i wywołuje współczucie względem Katarzyny Aragońskiej, romans, który intryguje i zaskakuje z każdym kolejnym wątkiem, ale i historia, która wciąga i zaszczepia ciekawość względem dawnych czasów.
Jeśli jesteście wielbicielami tej serii, ta książka z pewnością przypadnie wam do gustu, nadaje się także dla osób nie mających do tej pory do czynienia z pisarstwem Gregory. Ja cieszę się, że nie zawiodła mnie "Wieczna księżniczka" i mam nadzieję, że nadal każdy kolejny tom będzie coraz to lepszy od poprzedniego.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena