Koszyk 0
Opis:
Przełomowa publikacja w zakresie klinicznego podejścia do pracy z doświadczeniem traumatycznym. Prezentując reakcję „drugiej linii obron” psychiki na wczesne doświadczenie traumatyczne Donald Kalsched integruje perspektywę psychologii analitycznej, wywodzącej się z prac C. G. Junga i psychoanalizy, szczególnie teorii relacji z obiektem. Autor pokazuje, jak psychika reaguje „do wewnątrz” na przygniatają ... ce wydarzenia życiowe. Funkcją opisywanego przez niego archetypowego systemu samoochrony psychiki jest zachowanie straumatyzowanego rdzenia osobowości i odizolowanie go od rzeczywistości, co w późniejszym czasie ma daleko idące konsekwencje dla funkcjonowania osoby, tak często obserwowane przez psychoterapeutów w ich pracy klinicznej. To nie sama trauma stanowi wstrząs dla psychiki według Kalscheda – psychika uczestniczy w nim, traumatyzując siebie samą w odpowiedzi na druzgocące wydarzenia i odcinając od potrzeb i pragnień psychicznych. Analizując powstawanie i działanie archetypowego systemu samoochrony, Donald Kalsched nawiązuje do prac Carla Gustava Junga i innych praktyków Jungowskich i psychoanalitycznych, w tym do Donalda Winnicotta. I ilustruje swą pracę bogatymi przykładami z pracy klinicznej, analizy snów i baśni. Książka godna polecenia zarówno dla klinicystów zajmujących się pracą z traumą jak i dla wszystkich zainteresowanych psychologią Jungowską, a szczególnie jej wymiarem związanym z rozumieniem doświadczenia traumatycznego. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Donald Kalsched
  • 2015
  • 1
  • 352
  • 237
  • 160
  • 978837785-636-9
  • 9788377856369
  • ZD567

Recenzje czytelników

Pokonywanie traumy

Ocena:
Autor:
Data:
„Jest to książka o wewnętrznym świecie traumy poznanym poprzez sny, fantazje i interpersonalne zmagania pacjentów zaangażowanych w proces psychoanalityczny” – pisze Donald Kalsched o tej, jednej z jego wielu, publikacji na temat traumy. Według autora dziś już mało kto słucha snów, a to błąd, bo mogą być cennym – a czasem jedynym – źródłem informacji o wypartych wspomnieniach i traumatycznych doświadczeniach. Ich wysłuchanie i zinterpretowanie to zadanie psychologii głębi.

[.. ... ]

W swoich badaniach i pracy z pacjentami Kalsched eksploatuje tezę Junga na temat archetypów jaźni. Zakłada, że ludzki umysł, psychika ma archetypowe podstawy, psychopatologia jest zatem uniwersalna, wspólna dla całej ludzkości.

[...]

Wewnętrzny świat traumy to studium przypadków osób dotkniętych wczesną traumą poparte komentarzami klinicznymi i teoretycznymi. Autor zamieścił w publikacji krytyczny przegląd dwudziestowiecznych teorii dotyczacych traumy, żałoby i obron Jaźni. Jeden z rozdziałów poświęcił bardziej doniosłym odkryciom i teoriom (znajdziemy tu nazwiska badaczy takich jak: Winnicott, Stein, Fordham, Odier, Hillman, Kristeva) i, co ciekawe, możemy dostrzec, że naukowcy ci tworzyli odmienne systemy i terminologie, ale pod różnymi nazwami kryją się te same pojęcia, analogiczne mechanizmy, ukazując, że, mimo różnorodności teorii, współczesna myśl psychologiczna jest dość spójna.

To kompendium wiedzy o traumie osadzone jest również w kontekstach mitologicznym, teologicznym, artystycznym. Autor, podobnie jak wielu badaczy przed nim nie stroni od odwołań do literatury – u Kalscheda są to analizy baśni braci Grimm – jako źródła wiedzy o złożoności psychiki i archetypach Jaźni.

[...]

Fragmenty recenzji pochodzą z bloga "Czepiam się książek"
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena