Koszyk 0
Opis:
Założona z inicjatywy Heinricha Himmlera nazistowska organizacja Werwolf, odpowiadająca za przeprowadzone w ostatnich tygodniach wojny niezliczone mordy, należy do najbardziej tajemniczych i legendarnych struktur Trzeciej Rzeszy. Jej zadaniem było utrzymywanie oddziałów aliantów w stałym napięciu przez prowadzone z ukrycia akcje sabotażowe, a jednocześnie odstręczanie Niemców od współpracy z aliantami ... w czym Werwolf posuwał się na najbrutalniejszych metod.  Książka Volkera Koopa to pierwsze wyczerpujące przedstawienie historii tej owianej mgłą tajemnicy organizacji. Autor rzeczowo i ze znawstwem opisuje tło historyczne, powstanie oraz działania Werwolfu i związanych z nim osoób. Jednocześnie demitologizuje organizację, bezlitośnie wskazując na jej jednoznacznie zbrodniczy charakter i działalność. Volker Koop (ur. 1945) jest wybitnym niemieckim publicystą i autorem kilkudziesięciu książek poświęconych historii Niemiec. W Polsce ukazała się jego monumentalna praca „Bormann. Pierwszy po bestii". Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Volker Koop
  • 2016
  • 1
  • 352
  • 211
  • 150
  • 978838069-238-1
  • 9788380692381
  • ZD48G

Recenzje czytelników

Dobra pozycja historyczna

Ocena:
Data:
Werwolf. Ostatni zaciąg Himmlera, Volkera Koopa, to jedna z najciekawszych i najbardziej aktualnych publikacji na temat tej organizacji, jaka ukazała się w ostatnich latach nie tylko w Polsce.

Opisując dzieje Werwolfu, idee jego powstania, etapy formowania oddziałów oraz sposób, w jaki propaganda Trzeciej Rzeszy, opisywała ową organizację. Volker Koop, krok po kroku, obala wszystkie mity i niejasności związane z tym narodowosocjalistycznym projektem.

więcej na: http;//domowaksiegarnia ... blogspot.com Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

http://mechaniczna-kulturacja.blogspot.com/2016/03/werwolf-ostatni-zaciag-himmlera-recenzja.html

Ocena:
Data:
Temat Drugiej Wojny Światowej cały czas fascynuje nie tylko historyków, ale także twórców filmowych i pisarzy. To w dalszym ciągu temat wrażliwy, a w wielu aspektach nadal owiany tajemnicą. Nic więc dziwnego, że coraz częściej pojawiają się kolejne tytuły, które ujawniają i opisują elementy mało znane lub całkowicie nieznane szerszemu gronu odbiorców. Jednym z takich pisarzy jest niemiecki publicysta Volker Koop, będący autorem kilkudziesięciu książek poświęconych historii Niemiec. Niedawno ... nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka, ukazała się na naszym rynku jego kolejna książka - Werwolf. Ostatni Zaciąg Himmlera.Założona z inicjatywy Himmlera nazistowska organizacja Werwolf miała służyć jako oddziały partyzanckie i siać zamęt na tyłach wroga oraz budzić postrach wśród Niemców współpracujących z Aliantami. Odpowiedzialni byli za liczne mordy, stosując najbardziej brutalne metody. Na samym początku Koop przedstawia genezę tej organizacji. Istotna była sama jej nazwa. Wilki od zamierzchłych czasów budziły postrach i zarazem szacunek. Wielokrotnie pojawiały się na kartach mitologii nordyckich i słowiańskich. Nic więc dziwnego, że znani z siania propagandy Niemcy, wykorzystali te historie do stworzenia kolejnego mitu, Niemieckich oddziałów, które miały zatrzymać i tak już przesądzoną porażkę nazistów.

Volker Koop w swojej książce całkowicie rewiduje do tej pory panujący na tę organizację pogląd. W wyczerpujący sposób przedstawia fakty z nią związane i ukazuje wiele wydarzeń, do tej pory owianych mgłą tajemnicy. W rzeczowy sposób pokazuje tło historyczne i etapy powstawania tej organizacji oraz jej działania. Jak się okazuje, Werwolf nie był do końca tak skuteczny jak to było przedstawiane, a według autora wiele akcji przypisywanych Wilkołakom, tak naprawdę wykonane zostały przez inne jednostki, nie do końca z nimi związane. Jednak utrwaliło się, że każda brutalna akcja przeciwko zbliżającym się oddziałom przeciwników, czy własnym obywatelom, przypisywana była Wilkołakom. Koop jednoznacznie demitologizuje tę organizację, przypisując jej głównie działalność zbrodniczą.

Autor jednoznacznie ocenia powołanie Werwolfu jako jedną z największych porażek Himmlera. Przyczynę takie stanu rzeczy upatruje głównie w fakcie, że większość Niemców miała dość wojny i szybko dogadała się z Aliantami wkraczającymi na ich tereny, a zarazem niezbyt mocno karzącymi niemieckie zbrodnie. Najbardziej spektakularną akcją był zamach na burmistrza Akwizgramu, który podjął się współpracy z Amerykanami. Inaczej sprawa miała się na terenach Polski i wschodnich Niemiec, gdzie głównie za sprawą Sowietów, przypisującym Wilkołakom najgorsze zbrodnie, organizacja ta budziła realny strach. Widoczne to było także później, gdy rządzący na tych terenach sowieci bardzo zajadle karali wszystkich, na których choć padł cień podejrzeń o współpracę z Wilkołakami.

Volker Koop w swojej książce Werwolf. Ostatni Zaciąg Himmlera obala mity, które przez kilkadziesiąt lat narosły wokół tej organizacji, a zarazem przedstawia pierwsze tak wyczerpujące źródło informacji na jej temat. Ciekawy i przystępny język pozwala bardzo łatwo i szybko przyswoić sobie wiedzę zawartą w książce. Autor nie jest też gołosłowny. Swoje tezy popiera wieloma dokumentami, cytatami, jednoznacznie pokazując, że niemiecka tuba propagandowa w tamtych czasach działała bardzo dobrze i na tym się kończyło. Reszta okazała się wielkim oszustwem.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena