Koszyk 0
Opis:
Mikołaj jest zakochany do szaleństwa w Agnieszce. Wie, że chcąc z nią być, będzie musiał całe życie poświęcić na spełnianie jej materialnych potrzeb. Widzi też, że będzie to niemożliwe bez wejścia w układy z jej rodziną i ludźmi, którzy mają władzę i pieniądze. On jednak poszukuje w życiu czegoś wielkiego, co nadałoby życiu sens. Dorabia, ucząc angielskiego córkę Ewy, żony znanego lekarza, która po urodzeniu dziecka porzuciła praktykę ... a po latach próbuje odbudować swoją zawodową i osobistą niezależność. Ewa i Mikołaj są siebie ciekawi, próbują po ludzku się zrozumieć. Czy zbliżenie się ludzi, którzy z powodu dzielących ich różnic zazwyczaj omijają się z daleka, może przynieść dobre rezultaty? Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Jarosław Górski
  • 2012
  • 480
  • 195
  • 125
  • 978-83-7839-076-3
  • 9788378390763
  • ZAHTI

Recenzje czytelników

Różne wersje życia

Ocena:
Autor:
Data:
W życiu nie zawsze wszystko układa się tak, jak byśmy tego chcieli. Choć mamy swoje plany i, zdawałoby się, jasno wytyczone cele, los lubi płatać figle. Bywa i tak, że w pewnym momencie my sami zdajemy sobie sprawę, że to, na czym opierał się nasz dotychczasowy świat, jest tylko złudzeniem. Albo wręcz przeciwnie – celowo, dla własnej wygody, chcemy trwać w kłamstwie. Z podobnymi problemami zmagają się Ewa, Mikołaj i Karolina – główni bohaterowie „Wersji” Jarosława Górskiego ... Pochodzą z zupełnie innych światów, inaczej patrzą na życie i mają inne potrzeby. Ale autor nie splótł ze sobą ich losów przypadkowo. Bohaterowie tej wielowymiarowej powieści mają poważne kłopoty ze znalezieniem swojego miejsca w świecie, z ustaleniem swojej tożsamości. To ludzie bardzo samotni i różnie z tą samotnością próbują sobie radzić.

Mikołaj, choć ma zaledwie 24 lata, znalazł się w najgorszym momencie swojego życia – zwątpił we wszystko. Związek z Agnieszką, dziewczyną z wyższych sfer, okazuje się nie mieć szans na przetrwanie. Chłopak nie godzi się na świat, w którym żyje jego ukochana – nie akceptuje kultu pieniądza i nieograniczonej potęgi znajomości. Choć próbuje nazwać swoje lęki i wątpliwości, nie znajduje na to odpowiednich słów, nikt go nie rozumie, a przynajmniej on tak to odbiera. Szuka czegoś, co nada jego życiu sens, choć sam jeszcze nie wie, kim jest.

To samo trapi Ewę, która spokojnie, bez fajerwerków i przypływu dzikiej namiętności wkracza w życie młodzieńca. Ewa, trzydziestokilkuletnia kobieta pozostająca w cieniu sławnego męża, nie czuje się ani żoną, ani matką, ani lekarzem, ani przyjaciółką. W poszukiwaniu samej siebie angażuje swoje myśli w znajomość z Mikołajem – robi to jeszcze zanim chłopak naprawdę zwraca na nią uwagę. Mimo iż nie jest w stanie zrozumieć swojego kochanka, nie przeszkadza jej to w planowaniu ich wspólnej przyszłości. W tym samym czasie Mikołaj myślami jest w zupełnie innym miejscu.

Karolina, 22-letnia studentka, opiekunka Oli, córki Ewy, jest daleka od filozoficzno-egzystencjalnych rozważań. Ma za to w głowie wiecznie pracujący kalkulator – ciągle oblicza ile pieniędzy zarobi, ile wyda i ile będzie mogła przekazać matce. Ta zdawałoby się racjonalna i twardo stąpająca po ziemi dziewczyna wierzy, że ciężka praca zapewni jej lepszą przyszłość. Jest jednocześnie osobą bezmyślną, nie potrafi walczyć o swoje ani żyć teraźniejszością, wciąż wyobraża sobie siebie za kilka lat, z mężem, dzieckiem i górą pieniędzy. Idealny obrazek. A póki co, aby zdobyć szacunek pustych i zepsutych współlokatorek, którymi w głębi serca gardzi, wymyśla niestworzone historie na temat swoich kontaktów z mężczyznami.

Pogubionym w tej plątaninie relacji i niepewnym siebie bohaterom trudno jest działać spontanicznie – są niewolnikami tego co wypada, a co nie – czy wypada zadzwonić, napisać, zapytać, powiedzieć, upomnieć się… To, kim są w swoich własnych wyobrażeniach, jak według nich są postrzegani przez otoczenie, diametralnie różni się od rzeczywistości. Drogi bohaterów realnie krzyżują się ze sobą, ale w ich głowach owe spotkania mają zupełnie inny charakter. Romans Ewy i Mikołaja jest tylko bodźcem zewnętrznym, którego potrzebują, aby oderwać się od przygnębiającej rzeczywistości. Oboje chcą pójść krok dalej, ale w zupełnie innych kierunkach. Karolina podejmuje kilka ważnych decyzji, lecz nadal pozostaje w świecie swoich wyobrażeń i, jak można przypuszczać, źle na tym wyjdzie.

Losy bohaterów „Wersji” budzą niepokój. Aby odnaleźć się w zaistniałej rzeczywistości, trzeba, tak jak znajomi głównych bohaterów, mieć do tego predyspozycje. Jednak widać, że relacje między ludźmi „z wyższych sfer” są dalekie od ideału. Całe ich „szczęście” polega na tym, że tego nie dostrzegają lub nie chcą dostrzec.
Co gorsza, znajomość Ewy i Mikołaja też nie jest w pełni szczera – bohaterowie co prawda pomagają sobie wzajemnie odkryć kilka prawd, ale mimo wszystko nie są w stanie się zrozumieć, zbudować trwałej relacji. Każde z nich do samego końca pozostaje w swoim własnym, równoległym świecie. Choć do pewnego stopnia są do siebie podobni, jest to jednak zbyt mało, aby te światy połączyć.

„Wersje” Jarosława Górskiego dotykają tematów, które zawsze będą aktualne – samotność wśród ludzi, problemy z samookreśleniem, konieczność podejmowania trudnych decyzji, które mogą zaważyć na całym naszym życiu… Nie jest to lektura łatwa – przecież tak niewielu z nas ma odwagę spojrzeć prawdzie w oczy. A nawet jeśli czasem się to udaje, z różnych przyczyn nie chcemy lub nie możemy nic zmienić. Decydujemy się na to, co jest w jakiś sposób łatwiejsze. Powieść nie daje gotowych odpowiedzi i nie pokazuje prostych rozwiązań. Każdy z bohaterów wybrał pewną drogę i będzie musiał ponieść konsekwencje tego wyboru.

Hanna K.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena