Koszyk 0
Opis:
Wegetarianka to polifoniczna opowieść, która zaintryguje nie tylko zwolenników ekofeminizmu, lecz także osoby lubiące zgłębiać topografię ludzkiej psyche. Han Kang z chirurgiczną precyzją przetwarza żywą tkankę egzystencji i prowadzi czytelnika różnymi ścieżkami narracji, aby zmusić go do zadania sobie kilku pytań: Na czym polega moje istnienie? Czy potrafię być tylko człowiekiem? Czy umiem wyrzec się człowieczeństwa i stać się na przykład drzewem ... Jest to refleksja nad metodami sublimacji prymitywnych instynktów, możliwością transcendencji i zasadnością samodestrukcji w desperackiej próbie wyzwolenia. Refleksja nad sferą ludzkiej wolności. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Han Kang
  • 2014
  • 0
  • 168
  • 205
  • 145
  • 9788393527144
  • 9788393527144
  • ZBDYJ

Recenzje czytelników

Wegetarianka – czy człowiek może zostać drzewem?

Ocena:
Autor:
Data:
Książki przypominają niekiedy egzotyczne potrawy, bądź podróże, poprzez ich treść możemy bowiem poznać całkowicie odmienne od naszej własnej, kultury, obyczaje i poglądy na życie. Są jak wyprawy i odkrywanie nieznanych lądów. Jako, że lubię poznawać nowe rzeczy nie wahałam się długo przed swoim pierwszym spotkaniem z literatura koreańską. Co przyniosła ze sobą lektura „Wegetarianki” autorstwa Han Kang? Zdradzę jedynie, że to była niezwykła, nieco niepokojąca podróż ... reszty dowiecie się z recenzji.

Yŏng-hye, główna bohaterka książki i tytułowa wegetarianka (choć właściwsze byłoby określenie weganka – gdyż bohaterka odmawia spożywania nie tylko mięsa, ale także jajek czy nabiału), to cicha, zamknięta w sobie osoba. Przykładna żona zajmująca się domem i wspierająca swojego męża. Zdawałoby się szara, nie wyróżniająca się z tłumu osoba. Do czasu, gdy za sprawą dziwnego snu wywraca nie tylko swoje, ale także swoich bliskich, życie. Nagły wstręt do mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego sprawia, że nie tylko sama zaprzestaje ich spożywania, co nie może ich znieść w swoim otoczeniu. Wyrzuca wszystkie produkty z domu, a także odsuwa się od męża, który zdaje się jej być przesiąknięty wonią mięsa. Nagła zmiana sposobu żywienia sprawie, że kobieta gwałtownie chudnie, czym wywołuje zaniepokojenie małżonka. Niestety nawet rodzina nie jest w stanie namówić jej do powrotu do dawnego trybu życia. Prośby i groźby pogarszają jedynie sytuację i popychają kobietę do strasznego czynu.

Książka składa się z trzech historii, opisujących różne przedziały czasu i wydarzenia związane z tytułową wegetarianka i jej bliskimi. W pierwszej z nich „Wegetariance” widzimy historie oczami męża Yŏng-hye, który bezradnie obserwuje przemianę jaką przechodzi kobieta. Całość przeplatana jest snami kobiety, głównym bodźcem, który wywołał u niej wstręt do mięsa. „Mongolska plamka” to historia szwagra Yŏng-hye, a męża In-hye. Ostatnia zaś „Fotosynteza” opisywana jest właśnie przez samą In-hye. Wszystkie wydarzenia, zawarte w owych trzech częściach, zbiegają się w jedną spójną całość, dając czytelnikowi pełen obraz duchowej i cielesnej przemiany Yŏng-hye.

"Jakieś wołania, krzyki nawarstwiają się we mnie, tworząc gęstą masę, która tkwi w mojej piersi. Wszystko z powodu mięsa. Jadłam za dużo mięsa. To dusze zabitych istot gromadzą się we mnie. Bez wątpienia. Mięso zostało przetrawione i rozproszyło się po moim ciele, a resztki wydaliłam, ale dusze martwych istot gromadzą się w mojej piersi".

Autorka poprzez główną bohaterkę zdaje się pokazywać bunt przebiegający na wielu płaszczyznach. Zaczynając od odrzucenia jedzenia mięsa poprzez bunt wobec rodziny, uciskowi płciowemu, czy też społecznemu, aż do odrzucenia własnego społeczeństwa. Cienka granica między wolnością, wyrwaniem się z krępujących nam ram narzucanych przez innych ludzi, a chorobą psychiczną zanika w trakcie lektury, sprawiając że dzieło ma nie tylko bardzo niepokojący wydźwięk ale jest również bardzo trudne do zinterpretowania. Tytułowa wegetarianka niszczy bowiem nie tylko własne życie, ale także swoich bliskich, dążąc do przemiany niemożliwej do zrealizowania.

O samym wydaniu nie można powiedzieć złego słowa. Okładka ze skrzydełkami poza krótką informacją o autorce, opisem treści i fragmentami ze środka książki wita czytelnika obrazem kobiety idealnie oddającym stan bohaterki. Kobieta przemieniająca się w drzewo. Ten obraz wraz z zawartymi na okładce pytaniami „Na czym polega moje istnienie? Czy potrafię być tylko człowiekiem? Czy umiem wyrzec się człowieczeństwa i stać się na przykład drzewem?” to kwintesencja powieści Han Kang.

„Wegetarianka” to bardzo specyficzna książka i sięgając po nią należy być gotowym na to, że nie każdemu przypadnie do gustu. Odmienny sposób postrzegania świata, stanowiący kontrast dla wzorców i zachowań, które otaczają nas na co dzień, bunt przeciw własnemu wstrząsa czytelnikiem, ale także może pozostać niezrozumiały. Książkę tę najprościej porównać do dzieła sztuki, dla jednych skrywać będzie w sobie nieopisaną głębie, dla innych pozostanie niezrozumiałą plątaniną barw. Dziwna, niekiedy wręcz psychodeliczna niezależnie od tego czy przypadnie wam do gusty, czy wręcz przeciwnie, z pewnością na długo pozostanie w waszej pamięci.

Ocena: 6,5/10
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

"Wegetarianka"

Ocena:
Autor:
Data:
Yong -hye jest zwyczajną, młodą kobietą. Cichą, szarą myszką, żoną biznesmena z Seulu. Pewnej nocy kobieta ma sen, a potem kolejny. Wkrótce sny zamieniają się w koszmary o pożeraniu, o krwi, o skrawkach mięsa, o wnętrznościach, a w końcu o mordach. Yong- hye ku przerażeniu męża i swojej rodziny zaczyna się zmieniać. Najpierw pała agresją ale odrzuca mięso i wszystko co mięsne. Potem popada w apatię i tak naprawdę zaczyna odrzucać wszelki pokarm ... Jej decyzja o zostaniu wegetarianką i kolejne nadchodzące razem z tą decyzją zmiany rzutują na całą jej rodzinę. Wkrótce dla jej siostry, męża i dla szwagra wszystko zaczyna się rozpadać . Ich poukładany dotąd świat runie w gruzach a sama Yong- hye zaczyna powoli zanikać.
"Wegetarianka" Han Kang to przede wszystkim opowieść o buncie przeciw uciskowi płci, przeciw społecznym ramom, przeciw utartym schematom jakim ma podążać kobieta. To historia poszukiwania siebie i słuchania swojego wewnętrznego głosu, który tak naprawdę czasami potrafi sprowadzać nas na manowce. To opowieść o niemocy wyrażania, o zaburzonym kontakcie i o nieporozumieniu w najbardziej podstawowych płaszczyznach. Jednak "Wegetarianka" to przede wszystkim opowieść o chorobie, która naznaczyła całą rodzinę. Zniszczyła to pozorne szczęście i zerwała wszelkie więzy.

"Wegetarianka" to powieść polifoniczna. Najpierw słyszymy głos męża, potem jej szwagra, a w ostatniej części jej siostry. Sama Yong hye zazwyczaj milczy, a poznajemy jej zdanie tylko poprzez jej sny. Wstręt do mięsa jest preludium do szaleństwa, choroby psychicznej. schizofrenii Yong- hye.

"Wegetarianka" Han Kang zachwyciła mnie swoją delikatnością i lekkością opowieści. Temat tej historii nie jest łatwy dlatego, że mówimy tutaj o szaleństwie, chorobie, niemocy wyzwolenia się z węzłów płciowych, społecznych czy rodzinnych. Jednak Han Kang poruszyła ten temat w taki sposób, że przenikamy do świata wegetarianki, próbujemy zrozumieć i jakoś odnaleźć się w sytuacji. Bo jak my byśmy postąpili w takiej chwili, gdy ktoś kogo kochamy, ktoś na kim nam zależy rzuca wszystko i postanawia postawić wszystko na jedną kartę i oddać się czemuś co tak bardzo odbiega od naszej normalności?
"Wegetariankę" Han Kang polecam wszystkim miłośnikom orientalnej literatury. Sądzę, że może oczarować wszystkich, tak samo jak oczarowała mnie. Idealna na prezent dla osób, które w lekturze szukają ukrytego dna i życiowego przesłania.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena