Koszyk 0
Opis:
Świat, który stanął na głowie. Powieści Philipa K. Dicka teraz w kolekcjonerskim wydaniu z obrazami i grafikami Wojciecha Siudmaka. Autora „Ubika” nurtowały dwa pytania: o naturę człowieka i rzeczywistości. We „Wbrew wskazówkom zegara” zajmuje się głównie tą drugą kwestią. Pyta o kształt rzeczy, jej prawdziwość, fenomen istnienia… W opisywanym przez Dicka świecie uaktywniło się osobliwe zjawisko fizyczne, które spowodowało, że niektóre zdarzenia dzieją się wspak ... Palenie papierosów polega na wdmuchiwaniu w nie dymu, jedzenie jest zwracane na talerze i oddawane do sklepów, na dzień dobry mówi się „do widzenia”, a zmarli ożywają… Jeden z wkrótce zmartwychwstałych, Thomas Peak, może mieć do powiedzenia coś niebagatelnego, powszechnie się bowiem domniemywa, że skoro za życia był duchowym geniuszem, to po ożywieniu będzie pamiętał, co działo się między jego śmiercią a powrotem do żywych. Jednym słowem, może posiadać wiedzę o absolucie…” z przedmowy Marcina Przybyłka Philip K. Dick urodził się w 1928 r. w Chicago, lecz większą część życia spędził w Kalifornii. Krótko był studentem Uniwersytetu Kalifornijskiego. Prowadził sklep z płytami i stację radiową. Przeszedł też doświadczenia z narkotykami, które wykorzystywał w swej twórczości. Zmarł w 1982 r. Wydał kilkadziesiąt powieści, z których wiele weszło na stałe do kanonu literatury SF. Był też autorem kilku powieści realistycznych, osadzonych w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku. O większości jego rówieśników uhonorowanych Nagrodą Pulitzera czy literacką Nagrodą Nobla niewielu już pamięta, on zaś ma coraz liczniejsze grono wielbicieli, a o jego książkach pisze się doktoraty… Dom Wydawniczy REBIS wydał takie jego powieści jak: „Ubik”, „Blade runner”, „Valis”, „Człowiek z Wysokiego Zamku” czy „Trzy stygmaty Palmera Eldritcha”. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Rebis
 • twarda
Mniej Więcej
 • Philip K. Dick
 • 2013
 • 2
 • 312
 • 234
 • 155
 • 978-83-7818-476-8
 • 9788378184768
 • ZB7JM

Recenzje czytelników

Wbrew

Ocena:
Autor:
Data:
Książkę polecam szczególnie tym, którzy chcieliby żyć "Wbrew wskazówkom zegara". Taki tytuł nosi bowiem powieść Philipa K. Dicka. Ktoś chce się przekonać jak to jest, gdy czas biegnie do tyłu? Opowieść rozpoczyna się zmartwychwstaniem, a później napięcie wzrasta. Zmarli powstają z grobów i od tego czasu... młodnieją (z opcją powrotu do macicy włącznie). Podobno nieco inaczej jest na Marsie, o czym dowiadujemy się nieco później (wraz z czytaniem), niemniej na Ziemi to stan normalny ... Dodatkowo dowiemy się dlaczego należy bać się... Biblioteki. Nie z tego powodu, z którego wielu unika jej dzisiaj. Zadaniem Biblioteki jest likwidowanie pisemnych dowodów tych wydarzeń, które już przeminęły. Dotyczy to również doktryn religijnych, więc gdy "budzi się", przywódca jednego z dominujących, w podzielonej Ameryce, ruchów religijnych, rozpoczyna się niebezpieczna gra o pieniądze i o życie. Głównymi aktorami są pracownicy pewnego specyficznego "zakładu po-zmartwychwstaniowego" (nie mylić z pogrzebowym), wszechwładni urzędnicy Biblioteki, fanatycy religijni, policjanci, ich rodziny i czas, który rządzi się swoimi prawami. Zwłaszcza opisy jedzenia, a właściwie obrazowe literackie ukazanie, co się dzieje, gdy wraca ono z żołądka, na pusty talerz, pozostawia niesmak w ustach, niemniej to klasyczny przykład z życia "Wbrew wskazówkom zegara". Zapewne ucieszyliby się też palacze, gdyż efektem finalnym palenia, jest wydychanie dymu tytoniowego z płuc, "rośnięcie" papierosa i odłożenie pełnej paczki na miejsce. Powieść wciąga, napisana w sposób przystępny i pomimo nie do końca łatwej tematyki, jak również pewnych nieścisłości w fabule (dziur w czasie?), czyta się ją z przyjemnością. Reprezentuje ona styl autorski jaki znamy i kochamy, jest pełna namiętności, splatanych ludzkich losów, rozważań filozoficzno-religijnych, przesycona pewnego rodzaju melancholią, a może nawet fatalizmem, przy czym nie pozbawiona specyficznego humoru. "Niech żywi nie tracą nadziei" nie jest najlepszym mottem dla tej książki. Czy jest to jego najwybitniejsze dzieło, warto przekonać się samemu. Słowa pochwały należą się dla wydawcy. Dom Wydawniczy Rebis po raz kolejny pięknie wydał klasykę science fiction: twarda okładka z obwolutą, wyraźny druk, dobry papier. Przyjemnie popatrzeć, dobrze przeczytać.

Czytaj wiecej: http://www.wiadomosci24.pl/artykul/wbrew_wskazowkom_zegara_291927.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Gdy czas ucieka w przeciwną stronę

Ocena:
Autor:
Data:
Na rok przed tym, nim Philip K. Dick napisał swoje najbardziej znane dzieła ― „Czy androidy marzą o elektrycznych owcach?” oraz „Ubika” ― jego rozważania dotyczące natury rzeczywistości skierowały się w stronę kwestii upływu czasu. Odwrócenie jego biegu w świecie przyszłości roku 1998 („Wbrew wskazówkom zegara” powstało trzydzieści dwa lata wcześniej) uczynił kanwą opowieści o spiskujących instytucjach i organizacjach, także religijnych, rywalizujących między sobą o władzę w tym świecie na opak ... Oznaką dominacji staje się możliwość pozyskania staronarodzonego Anarchy Thomasa Peaka.

Staronarodzeni to nieboszczycy, którzy na skutek cofania się czasu budzą się w grobach i zaczynają młodnieć. Każda zmiana społeczna, a co dopiero tak rewolucyjna, to rzecz jasna świetny pretekst do tego, by ktoś na tym zarabiał, szybko powstały więc vitaria wykopujące przebudzonych ex-zmarłych i sprzedające ich temu, kto zaoferuje największą sumę. Tym właśnie procederem trudni się główny bohater „Wbrew wskazówkom zegara”, Sebastian Hermes. Kłopoty zaczynają się w chwili, gdy przewiduje ponowne przyjście do świata żywych Anarchy Peaka, założyciela ruchu religijnego o istotnej pozycji, i wbrew literze prawa wydobywa go z ziemi przedwcześnie. Sprowadza tym samym niebezpieczeństwo na siebie i swoich bliskich, stając pomiędzy antagonistycznymi stronnictwami chcącymi wykorzystać Peaka do własnych celów ― uditami z Gminy Wolnych Murzynów, Ludową Biblioteką Miejską a syndykatem z Włoch.

Najciekawszym elementem tej oryginalnej powieści jest wizja świata przedstawionego, w którym czas od pewnego momentu zaczyna biec w odwrotną stronę. Ludzie nie tylko młodnieją i kończą życie w brzuchach wolontariuszek, lecz także wdmuchują papierosowy dym do zwiniętych bibułek, zwracają posiłki, na powitanie mówią „do widzenia”, a żegnając się ― „witaj”. Rada Eradów budzącej strach Biblioteki sukcesywnie niszczy dzieła, jakie nie należą już do danej rzeczywistości i muszą z niej całkowicie zniknąć, co prędzej czy później prowadzi do nieuniknionych paradoksów. Dick nie próbuje stworzyć świata konsekwentnego i dopracowanego do ostatniego szczegółu, ale w tym przypadku nie jest to wadą ― potęguje jedynie wrażenie, że przyszłość coraz silniej pogrąża się w chaosie.

Najsłabsze ogniwo to z kolei prowadzenie fabuły, często zbyt skokowe, o nierównomiernie rozłożonych akcentach, momentami zanadto przegadane i nietrzymające w napięciu. Także nawiązania czytelne w latach 60., dotyczące choćby kwestii mniejszości czarnoskórej w Stanach Zjednoczonych, nie mają już dziś mocy rażenia i wydają się za słabo zaakcentowane. Na współczesnym czytelniku wrażenia nie wywrą również niektórzy bohaterowie (a zwłaszcza bohaterki), będący jedynie realizacją jakiegoś archetypu, pozbawieni oryginalności czy indywidualnego rysu.

„Wbrew wskazówkom zegara” to jedna z tych powieści Philipa K. Dicka, która mimo swoich wad znacznie zyskuje, gdy dostrzega się występujące na jej kartach autobiograficzne nawiązania. Nie po raz pierwszy w kreacji postaci kobiecych odbijają się echem kolejne burzliwe związki pisarza; i tak też femme fatale Ann McGuire jest wyobrażeniem Anne, trzeciej żony autora, a Lotta Hermes obdarzona została cechami Nancy, jego kolejnej małżonki. Między miłością do drugiej a pożądaniem do pierwszej miota się Sebastian, a w jego postępowaniu trudno szukać zdecydowania. Brak kręgosłupa dotyczy także kilku innych bohaterów powieści; co chwila zmieniają oni zdanie, boją się, kłamią, próbują sami przed sobą usprawiedliwiać swoje niemoralne, egoistyczne czy tchórzliwe postępowanie. Trudno szukać wśród nich wygranych.

Warto przyjrzeć się także Anarsze Peakowi, myślicielowi religijnemu, wzorowanemu na przyjacielu Dicka, biskupie Jamesie A. Pike’u (mężczyzna stanowił także inspirację dla biskupa Timothy’ego Archera, tytułowej postaci w ostatniej powieści amerykańskiego pisarza, choć obydwa fikcyjne przedstawienia odbiegają od siebie). Mistyczno-filozoficznego wymiaru lektury dopełniają ciekawie dobrane cytaty poprzedzające każdy z rozdziałów, wyimki pochodzące z dzieł świętego Augustyna, świętego Tomasza z Akwinu oraz Jana Szkota Eriugeny. Zestawienie myśli teologów wiary chrześcijańskiej na temat istoty Boga, materii, rzeczywistości czy czasu z obrazem powieściowego chaosu wypada nader interesująco.

Kolejne wznowienie w serii dzieła Philipa K. Dicka to oczywiście gratka dla kolekcjonerów, mogących dostawić na półkę czternasty już, pięknie wydany tom z ilustracjami Wojciecha Siudmaka. Choć „Wbrew wskazówkom zegara” nie należy do największych dokonań płodnego pisarza, to wciąż pozostaje pozycją ciekawą i oryginalną, a przy tym zawierającą typowe dla prozy tego autora elementy cieszące oko fanów. Dla samego spotkania z niepokojącą, abstrakcyjną wizją świata, w którym wskazówki zegara obracają się w drugą stronę, warto po tę książkę sięgnąć ― aczkolwiek lepiej, by nie było to dla czytelnika jedno z pierwszych spotkań z tym twórcą.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena