Koszyk 0
Opis:
Warszawa w rozmowach to swoisty wehikuł czasu, który przenosi czytelnika do świata niezłomnej stolicy. W jednym momencie widzimy Warszawę z punktu widzenia przedwojennych kabaretów, za chwile degustujemy smak stołecznych cukierni aby moment później znaleźć się na powstańczej barykadzie. Przemijający świat wartości, heroizm, oddanie i wyżyny ludzkiego charakteru to słowa klucze, które otwierają ... bramy w świat nazywany przez autorkę Atlantydą. Książka jest zbiorem najwznioślejszych wartości, mapą Warszawy, kompasem duszy, przewodnikiem zatartych szlaków, organizatorem przestrzeni umysłu. Każde ze spotkań autorki z rozmówcami traktowane jest jak uchylanie kolejnych bram, kamienic - losów warszawiaków i aspektów egzaltacji miasta. Zgromadzony materiał jest jak obraz. Każde zdanie to pociągnięcie pędzla, każda łza w oku to zarys nowych konturów, warszawskich ulic, parków i miejsc, których już nie ma, lub które zmieniły się bezpowrotnie. Spisane historie okraszone są obfitym materiałem zdjęciowym, z prywatnych archiwów, co stanowi bezcenny dodatek, unaoczniający fragmenty najpiękniejszych lat życia rozmówców. Swoje osobiste wpisy, zadedykowali swojemu miastu – Warszawie. Justyna Krajewska - dziennikarka młodego pokolenia, absolwentka Collegium Civitas, jej największą życiową pasją jest odkrywanie historii i poznawanie losów ludzi, którzy budowali współczesną rzeczywistość. Gdyby mogła wybrać czas aby narodzić się po raz kolejny wybrałaby okres przedwojenny. Wyznawczyni wartości, które stają się coraz mniej popularne, orędowniczka czerpania wzorców z przeszłości, bezgranicznie wierząca w nieśmiertelność duszy ludzkiej i wielkość czynów heroicznych. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Erica
 • twarda
Mniej Więcej
 • Justyna Krajewska
 • 2015
 • 1
 • 210
 • 230
 • 160
 • *, 9788365310-52-1
 • 9788365310521
 • ZCWVD

Recenzje czytelników

Warszawa

Ocena:
Autor:
Data:
Książka jest bardzo pouczającą i emocjonalną podrożą poprzez dzieje stolicy, od czasów dwudziestolecia międzywojennego, poprzez II wojnę światową, czas hitlerowskiej okupacji, Powstanie Warszawskie (zajmuje ono w lekturze miejsce, naprawdę, szczególne), lata ponurego PRL-u, na czasach współczesnych kończąc. Nie znajdziemy tu jednak zbyt wielu akcentów odnoszących się bezpośrednio do świata ówczesnej elit władzy i wielkiej polityki ... Jest to raczej obraz tego jak poszczególni bohaterowie wywiadów postrzegali i postrzegają nadal (wliczając w to zachodzące zmiany) Warszawę przez pryzmat swojego życia, własnych doświadczeń i przeżyć (niekiedy zupełnie traumatycznych ) związanych z tym miejscem.

Publikacja Justyny Krajewskiej zawiera wiele bardzo mało znanych a czasami wręcz unikalnych informacji, dotyczących toczącego się na przestrzeni dekad codziennego życia stolicy, charakterystycznej atmosfery i klimatu poszczególnych regionów i dzielnic (zwłaszcza Pragi, Starego Miasta i Żoliborza), lokalnego, czasami niesłychanie bogatego miejskiego kolorytu, mentalności mieszkańców, specyficznego sposobu mówienia oraz barwnych postaci różnych okresów.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Jak ją kochasz, to na zabój

Ocena:
Autor:
Data:
Każdy z bohaterów kocha ją do szaleństwa. Bardzo często pamięta ją z dzieciństwa, które nie zawsze było bogate, ale za to pełne osób i miejsc, których już nie ma. Czasem pojawiły się szalone pomysły jak nagły zew walki, jaki wszystkich ogarnął w pewien sierpniowy dzień. Ale zawsze w ich sercu jest ona. Na zawsze. Warszawa.
Rozmowy Justyny Krajewskiej z kolejnymi bohaterami pokazują, jak wiele w ich życiu zmieniła wojna oraz czas Powstania Warszawskiego ... Z bardziej i mniej znanymi przemykamy po krótszej niż dziś Marszałkowskiej, przymierzamy kapelusze u żydowskich modystek, chodzimy na zakupy do Braci Jabłkowskich czy finansujemy powstanie Klubu Sportowego Polonia. Sami pytani nieśmiało podkreślają, że ich życie toczyło się zawsze wokół niej. A sama Warszawa dla wielu to nie tylko miejsce zamieszkania, ale i miłość silniejsza niż cokolwiek innego.
Są i błędy, ale o nich sza!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena